F1

Láska k F1 obnovená

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 06.09.2020
SITA/AP Photo/Luca Bruno

Dnes sme videli doterajšie suverénne najlepšie preteky sezóny. Náročnejší divák bol už Formulou otrávený a pozeral nedeľňajšie preteky zo zotrvačnosti. Dnes musí byť ale spokojný aj ten najnáročnejší fanúšik F1.

Videli sme Safety car na trati, nečakaný trest Hamiltona, vypadnutie Verstappena, viacero krásnych predbiehacích manévrov a šokujúcu prvú trojku.

Kvalifikácia predznamenala zaujímavé preteky

Už sme si zvykli na obrovskú dominanciu Mercedesov a špeciálne Hamiltona. Ani včera sa nekonalo prekvapenie a sedem násobný majster sveta získal pole position. Sekundoval mu kolega Valtteri Bottas, ktorý mal o 69 tisícin pomalší kvalifikačný čas. Na treťom mieste ale prekvapivo neskončil Verstappen z Red Bullu, ale Sainz na McLarene a pred prvým Red Bullom štartoval i Sergio Pérez za Racing Point. Ferrari opäť obrovsky sklamali. Lepší bol Leclerc, ale stačilo to len na slabučké 13. miesto.

Preteky dramaticky zmenil Safety car

V 20. kole nebezpečne zastavil pri trati Magnussen, ktorý musel z pretekov odstúpiť. To spôsobilo chaos v boxoch. Najprv sa zdalo, že Hamilton a Giovinazzi urobili odvážne a správne rozhodnutie, keď ostatní váhali a za SC sa začali voziť bez zastávky v boxoch. Lenže, krátko na to prišla informácia o možnom treste pre spomínaných dvoch pretekárov.

V čase ich zastávky boli boxy zatvorené, svietili červené svetla. Kontroverzné, nakoľko ich jazdci vôbec nevideli, ostatné tímy ale chybu nespravili a obaja dostali 10-sekundový trest „stop and go“.

Zastavené preteky a reštart

Aby vzrušenia nebolo málo, v 24. kole dostal v cca 250 km/h rýchlosti šmyk Leclerc a preteky boli prerušené červenými vlajkami. Jazdci krátko pobudli v boxoch a po reštarte sme na špici videli netradičné mená – Gasly, Norris, Stroll, Sainz…

Jazdci si nič nedarovali. Skvelými jazdeckými schopnosťami si napokon vybojoval víťazstvo Pierre Gasly z Alpha Tauri (bývalé Toro Rosso), ktoré je stále „len“ B-čkom Red Bullu.

Áno, je to ten Gasly, ktorého počas minulej sezóny v Red Bulle nahradil Albon, ktorý zatiaľ predvádza podpriemerné výsledky a dnes bol azda najhorším pilotom na trati.

Sociálne siete praskajú vo švíkoch

Už dlho neboli fanúšikovia F1 takto nadšení. Aj na slovenských sociálnych sieťach boli pár minút po pretekoch stovky nadšených reakcií. Srdiečkami sa to hemžilo ako pri príspevkoch pani prezidentky.

Love is restored, láska je obnovená.

Dnešné preteky boli skvelé a poriadne osviežujúce. Veríme, že budúco-týždňové preteky v Toskánsku budú aspoň z polovice tak napínavé.

Záver pretekov z pohľadu Sainza (Mclaren)

Radosť tímu z víťazstva Gaslyho (Alpha Tauri)