Štvrtok, 28. marec 2024

Komentár: Nič sa nestalo

SITA/AP Photo

Druhý zápas v novej kvalifikácii na EURO 2020 Slovensko vo Walese prehralo. Napriek zlepšenému výkonu v druhom polčase gól nedalo, domáci ubránili tri body. Víťazný gól strelili už v piatej minúte.

Hoci bol výkon Hapalovcov o triedu slabší, ako doma proti Maďarom, v skutočnosti sa napriek prehre nič dramatické nestalo. Najmä ohľadom šancí na postup na záverečný turnaj.

Prehral to Pekarík?

Kto chce dnes tvrdiť, že zápas prehral Peter Pekarík svojou chybou, nevidí si ďalej od nosa. Obranca Herthy sa po zápase ospravedlnil spoluhráčom aj fanúšikom, ukázal viac chochmesu, ako mnohí z nás. No schválne, kedy naposledy ste povedali “prepáčte”?

V druhom polčase mohol sám dvakrát vyrovnať, určite nebol najslabším hráčom na ihrisku. Prvý dotyk s loptou pri akcii v piatej minúte by ale celkom isto rád vrátil späť.

Rovnako však zápas neprehral ani rozhodca, hoci sa mohlo zdať, že používa dvojitý kilometer. Pomer žltých kariet bol zbytočne otočený v neprospech Slovenska (1:7), pravdou však zostáva, že väčšinu kariet si Slováci za taktické prerušenia brejkov zaslúžili. Keby dostal Stoch na konci za protesty po neodpískaní ruky/rohu pokutu, vyzbierali by sa mu na ňu fanúšikovia. Nemec s píšťalkou mohol trestať viac aj na druhej strane, domáci boli rovnako tvrdí, ako naši. Jeho výkon nestál ale ani za protest smerom k UEFA, maximálne bol na pár jedovatých komentárov na Facebooku.

A zápas neprehrala ani krátka prestávka medzi zápasmi. Stokrát sme počuli o 66 hodinách medzi zápasmi, najkratšej pauze medzi dvoma vystúpeniami národného tímu v histórii. O tom sme však vedeli dávno vopred. Len o pár hodín viac na oddych mali Maďari, ktorí v nedeľu porazili Chorvátov.

Myslíte, že sa jedného dňa naučíme nevyhovárať sa? A nepoužívať ako barličky veci, ktoré nevieme ovplyvniť?

Prestavba za pochodu

Wales šiel do kvalifikačnej skupiny z druhého, Slovensko z tretieho koša. Hovoriť o tom, že Sokoli mali byť v Cardiffe favoritmi, by bolo nepoctivé. Hovoriť ale o tom, prečo dlho hrali podobne ustráchane ako pod Kozákom v Slovinsku a Škótsku, ale treba.

Zápas určite ovplyvnil skorý gól, toto však nebol prvý výlet na Ostrovy za dlhé roky. Možno polovica hráčov len nedávno nastúpila na Wembley a v Glasgowe, aj tak ale vyzerali zaskočení aktívnou a tvrdou hrou domácich.

Treba hovoriť aj o tom, že pod Hapalom hrajú tak, ako keby im na ihrisku ešte jeden chýbal. Konkrétne Adam Nemec na hrote útoku. Najväčšia výzva nového trénera je rovnaká, akú mal jeho predchodca. Nájsť spoľahlivého stredného útočníka. Zatiaľ sa s ňou nový kouč aj kvôli zraneniu Zreľáka nevysporiadal.

Musí sa však pomaly začať obzerať aj po novom Pekaríkovi, Hamšikovi, či Kuckovi. Zatiaľ to bez nich nejde, no kilometre v ich nohách a letokruhy v ich tele sa už v národnom drese prejavujú. Skúsení borci mladíkom v Cardiffe príliš nepomohli, často aj oni nepresne rozohrávali, nepodržali loptu, či zbrklo sa jej zbavili.

Prestavba tímu prebieha za pochodu, v krátkej a intenzívnej kvalifikácii. Nič, čo by bolo treba Pavlovi Hapalovi závidieť.

Nič sa nestalo

Chvalabohu v nedeľu pomohli Maďari. V Budapesti otočili zápas s vlaňajším finalistom MS v Rusku, Chorvátov porazili 2:1.

Na jednej strane fajn, Slovensko je po prvom hracom týždni kvalifikácie EURO 2020 na prvom mieste, štyria adepti majú po tri body.

Na druhej strane, možno škoda, že sme Chorvátov nemali na programe teraz aj my. Na jar sa zdajú byť “k mání”. Uvidíme, akí prídu na Tehelné pole v septembri.

Z pohľadu šancí na postup na záverečný turnaj sa napriek prehre nič nestalo. Body z vonku však Slovensko bude musieť získať. Šancu bude mať ešte trikrát. Najbližšie v júni, keď čaká zápas v Azerbajdžane.

Kvalifikácia môže byť a zrejme aj bude v našej skupine napínavá do úplného konca.