Streda, 24. apríl 2024

Príručka VARenia pre novú futbalovú sezónu

SITA

Poznáte to. Pozeráme futbal v televízore alebo v krčme a po každej diskutabilnej situácii na zelenej pažítke kričíme – „použi VAR, ty jelito!“. Počas zápasu Slovana s Dundalkom aj trikrát za hodinu a pol.

Futbalisti sa na ihrisku častejšie ako často kreslením kosoštvorcov v lufte dožadujú u hlavného rozhodcu, aby využil ušné spojenie s jastrabím okom, alebo rovno odbehol za postrannú čiaru pozrieť video. Aj to priniesla nová doba. Plačkovia futbaloví.

Na Slovensku ešte nie, no v Anglicku zavádzajú od novej sezóny VAR natvrdo. Do toho prichádzajú aj zmeny vo futbalových pravidlách, platné od júla, ktoré upravili aj hranie rukou, ktoré bolo často diskutované pri niektorých VAR rozhodnutiach. Ako to teda bude?

VAR manuál

Jednoduchý manuál kedy a ako sa VAR bude využívať spísali na Skysports:

My sme ho našli a preložili v Google Translatore, vďaka čomu poznáme v doslovnom preklade odpovede aj na nasledovné otázky.

Zdvihnú niekedy asistenti svoju vlajku znova?
Môžu brankári pohybovať svalom pri pokutách?
Budú penalizované všetky lopty?
A čo na hodinách zeme ako fáza hry?

Štyri situácie

VAR automaticky posudzuje len štyri herné situácie, nič viac a nič menej:

  • Góly
  • Penalty
  • Priame červené karty
  • Chybná identita (potrestanie nesprávneho hráča)

Video rozhodcovia automaticky na pozadí prehodnocujú, či nedošlo k porušeniu pravidiel. Preto je mávanie hlavnému rozhodcovi rukami pred hlavou pri strelenom góle z ofsajdu úplne zbytočné. VAR situáciu skúma aj bez toho. Cieľom Premier League je zachovanie plynulosti hry a využívanie videozáznamu za postrannou čiarou čo najmenej.

Ofsajd? Hraj ďalej

Rozhodnutia o góle či nególe môžu byť niekedy komplikované. Je dôležité určiť fázu hry, v ktorej došlo k porušeniu pravidiel, a ktorá ovplyvnila strelenie gólu. Platí, že chybu rozhodcov možno prehodnotiť len ak sa vyskytla v hernej fáze, ktorá priamo viedla ku gólu.

Jedným z rozhodnutí, ktoré video musí jednoznačne a správne posúdiť, je ofsajd. Tesné situácie, ktoré vedú ku gólovej šanci hlavný pustí aj napriek signalizácii postranných vlajkonosičov. To sa vlastne deje už aj dnes.

Ruka!

Diskutabilné rozhodnutia poznáme pri hre rukou. Koľkokrát išlo len o letmý dotyk, voľným okom neviditeľný a bum penalta. Nové pravidlá definujú, za akých okolností je ruka rukou a za akých je nerukou.

Ruka, aj neúmyselná, je rukou:

  • Hráč po ruke vsieti gól alebo vytvorí šancu pre spoluhráča
  • Lopta sa odrazí od jeho ruky (aj náhodne) do brány
  • Ruka robí telo hráča neprirodzene širším, alebo má ruku nad ramenami

Ruka nie je rukou:

  • Príde k náhodnému odrazu lopty do ruky od vlastného tela alebo od iného hráča z tesnej blízkosti
  • Je blízko pri tele a nerobí ho neprirodzene širším
  • Ak hráč padá a ruka je medzi telom a zemou na podporu tela a nepredlžuje jeho telo postranne alebo vertikálne

Kedy VAR nemôže rozhodnúť

VAR nebude posudzovať každý faul, žlté karty, filmovanie trávnatých herečiek, auty, rohy. Nebude ani sledovať, či pri penalte stojí brankár jednou nohou na čiare, ako sa píše vo futbalovom almanachu po novom.

Je možno na škodu, že v priamom prenose nebude možné vinníka s fiktívnou zlomeninou priamo pokarhať. Ideálne by bolo prepojenie na rozhodcovský mikrofón pri ústach v reálnom čase nielen pre divákov na štadióne, ale aj pri televíznych obrazovkách. Vidíme to už aj v hokeji a iných športoch. Okrem atraktivity pre divákov by to možno pridalo väčší rešpekt aj hráčom na ihrisku. Diváci na štadiónoch budú mať však možnosť počas rozhodovania sledovať informáciu o preVARovaní hernej situácie priamo na obrazovke.

Nemôžeme chcieť naraz všetko, sledovať 130-minútové zápasy nechce nikto. Systém nie je dokonalý, ale tak ako priniesol presnosť v La Lige alebo Serii A, prinesie aj v Premier League. Technológia sa musí zatiaľ používať obmedzene, možno v budúcnosti bude mať každý futbalista čip, ktorý pri vážnom porušení pravidiel pustí dávku voltov priamo do tela.

V každom prípade VAR treba a všade. Kto si myslí, že nie, pozrite si jeden z dôvodov, prečo áno.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera