Piatok, 29. marec 2024

Rozmýšľali ste niekedy, prečo hrá Izrael pod hlavičkou UEFA a či je to dobre?

Gabriel Vass Gabriel Vass 13.06.2019
SITA/AP Photo

Keď sa pred každou kvalifikáciou na MS alebo ME vo futbale žrebujú skupiny pre Európu, občas sa objaví otázka, prečo sú v loptičkách názvy krajín, ktoré v Európe neležia. To isté platí aj pre žreb predkôl Ligy majstrov a Európskej ligy.

Prečo hrajú pod záštitou UEFA Gruzínsko, Azerbajdžan, Kazachstan, Arménsko alebo Izrael? Dalo by sa polemizovať aj nad viac-menej autonómnymi oblasťami, resp. nie úplne uznanými štátmi typu Faérske ostrovy, KosovoGibraltár.

Sú členmi európskej futbalovej rodiny. Ale prečo? Silou mocou ich tam niekto chce mať?

Rozdiel medzi ZSSR, Izraelom a Indiou

Post-sovietske štáty s koncovkou -stan a -džan ešte vieme pochopiť, kedysi boli súčasťou ZSSR. Zväz sovietskych socialistických republík bol riadený z Európskeho kontinentu. Prečo však Kirgizstan, Turkmenistan, Tadžikistan a Uzbekistan hrajú dnes Ázijskú kvalifikáciu, kým Arménsko, Azerbajdžan, Gruzínsko a Kazachstan kopú za Európu?

O tom možno inokedy. Zato Izrael je úplne iná káva.

Okrem toho, že bol po prvej svetovej vojne spravovaný Britmi, nemá s Európou nič spoločné. Respektíve asi toľko, že by potom mohla hrať našu kvalifikáciu aj India.

Pes je zakopaný niekde úplne inde. Nikto z Ázie s Izraelom nechcel hrať.

Exkurzia do histórie

Samotný Izrael vznikol krátko po 2. svetovej vojne v roku 1948. Arabské krajiny vznik nového štátu odmietli politicky, a rovnako aj po športovej stránke. Bolo to kvôli vysídleniu státisícov Palestínčanov, ktorí utiekli, alebo boli násilne odvlečení zo svojich domovov. V tom čase sa územie volalo Britský mandát Palestína (1917-1948).

Izrael sa stal členom AFC (ázijská UEFA) v roku 1954 napriek veľkej nevôli jej ostatných členov. Moslimské krajiny odmietli nastupovať na zápasy, čo vyvrcholilo kvalifikáciou na MS 1958. Izrael ju vyhral, hoci neodohral ani jeden jediný zápas.

FIFA sa však chcela vyhnúť blamáži – na MS by sa dostal tím, ktorý ani raz nekopol do lopty. Nariadila tak dodatočný barážový dvojzápas medzi Walesom a Izraelom. Wales vyhral doma aj vonku 2:0 a postúpil na MS.  

O šesť rokov neskôr, Izrael hostil a aj vyhral AFC Azijský pohár (1964), čo je doposiaľ ich jediná medzinárodná trofej. Aby to neznelo až tak úchvatne, 11 zo 16 kvalifikovaných tímov na turnaj z trucu neprišlo. A tak Izrael výhrami nad Indiou, Južnou Kóreou a Hong-Kongom ovládol turnaj.

Keď AFC v roku 2015 vydalo dokument s históriou týchto turnajov, rok 1964 nebol ani slovom spomenutý.

Dvadsať rokov vo vyhnanstve

Krátko po tom, čo sa Izrael kvalifikoval na jediné MS v roku 1970, započali svoju dvadsaťročnú púť vo vyhnanstve. Začala sa dobre známou šesťdňovou vojnou v roku 1967, kedy vojská Izraela získali Západný breh Jordánu, historické mesto Jeruzalem, Golanské výšiny a Sinaj od Egypťanov. Nastalo veľké napätie aj na športovom fóre. Vyvrcholilo v roku 1974 na Ázijských hrách, kedy proti nim odmietol nastúpiť Kuvajt a Severná Kórea a tým aj zariadili ich vylúčenie z AFC.  

Od toho roku sa stali medzinárodnými futbalovými bezdomovcami. Pred MS 1982 kopali za UEFA, nasledujúce dve kvalifikácie (1986 a 1990) pre zmenu za Oceániu, kde sa dostali aj do play-off proti zástupcovi Južnej Ameriky (CONMEBOL)- Proti Kolumbii prehrali konečným skóre 0:1 a na MS 1990 nepostúpili.

Od roku 1991 hrajú za UEFA, hoci riadnymi členmi sa stali až v roku 1994. Odvtedy márne čakajú na postup na MS alebo ME. Aktuálne hrajú kvalifikáciu na EURO 2020 v skupine G s Poliakmi, Rakúšanmi a Slovincami, okrem iných. Zatiaľ sú druhí, šanca žije.

Politika niekedy víťazí

Aj na tomto príklade môžeme vidieť ako politika niekedy víťazí nad športom. Čoraz častejšie sa určujú výnimky v žreboch, napríklad ukrajinské mužstvá sa nesmú stretnúť s ruskými, Chorváti a Srbi hrajú s prázdnymi hosťovskými sektormi. Nedávno prišiel Henrik Mchitarjan o finále EL, keď z bezpečnostných dôvodov neodcestoval do Baku.

Izrael má stále veľmi komplikované zahraničné vzťahy a ešte dlho ich aj komplikované bude mať. Po dlhých rokoch neistoty našiel pokojné aspoň futbalové vody u nás v Európe.

Jeden zápas možno neprinesie svetový mier. No stáva sa, že niekedy aj jeden statočný Buffon dokáže utíšiť 50 tisícový dav.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera