Štvrtok, 25. apríl 2024

Slovan prehral, aj keď nemusel

SITA/Jana Birošová

Slovan Bratislava, ktorý bol v júli všetkým na smiech, prehral prvý europohárový zápas v na Tehelnom poli až na konci októbra. Proti klubu hrajúcemu Premier League. A ani ten nemusel.

Slovan 1, Wolverhampton 2

Svojich Vlkov priniesol Duch Svätý (portugalský tréner tréner Wolves sa volá Espírito Santo) na bratislavský štadión v dobrej forme. Od prvého zápasu skupiny Európskej ligy, ktorý prekvapujúco doma prehrali s Bragou, ťahajú sériu šiestich zápasov bez prehry. Tá zahŕňa pohárovú výhru v Istanbule nad Besiktasom a najmä ligovú v Manchestri nad Guardiolovcami. Na Etihade sa naozaj nevyhráva každú sobotu.

A aj tak belasí stratili všetky body zbytočne.

Šporar je úchvatný

Slovinský útočník Slovana slovenské trávniky prerástol už dávnejšie. Hráči jeho úrovne trhajú siete v onakvejších ligách a kluboch. Andraž aj vo štvrtok večer ukázal, prečo. Po desiatich minútach prebral kolmicu od Rabiua a na kraji šestnástky sa oprel ľavačkou do lopty. Natiahnutá noha obrancu zrejme trochu zmenila smer strely do protipohybu brankára a Slovan vyhrával.

Podobný atak v druhom polčase reflexívne Rui Patricio pravačkou vytlačil nad brvno. Šporar je dôvodom, prečo by ľudia mali chodiť na štadióny od Michaloviec až po Senicu. Lepší hráč dlho za slovenský klub nehral a možno ani dlho nebude. Navyše, útočník!

DeMarcove chyby

Celý prvý polčas mal Slovan zápas pod kontrolou. “Angličania” možno trochu zaskočení kulisami zápasu a rýchlym prvým gólom smerom dopredu veľa nevymysleli, Dominik Greif mal len jeden zákrok, ktorý stojí za reč. O to viac mrzí spackaná dvadsaťminútovka po prestávke.

Keď tréneri niekedy po zápase spomínajú individuálne chyby, pripomína to klišé. Vo štvrtok večer to ale žiadne klišé nebolo. Obe kľúčové navyše urobil rovnaký hráč. Vernon De Marco, obranca Slovana.

Chybu pri vývoze lopty štvrťhodiny po prestávke potrestal Saiss strelou, ktorá medzi nohami Abenu zmenila smer a skončila v sieti. Ani nie o desať minút potom zbytočne sotil na bránkovisku jedného zo súperov a Jimenez z pokutového kopu kopol víťazný gól.

Na detské buľvy

Plný štadión detí potom hnal domácich za vyrovnaním, no neúspešne. Atmosféra však bola na Tehelnom poli podľa ruchových mikrofónov, prestrihov do hľadiska a vyjadrení komentátorov a hráčov lepšia, ako na derby s Trnavou. Navyše nehrozí, že Slovanu znova zatvoria ihrisko.

Prehra 1:2 mrzí nielen deti, ktoré strávili večer na novom štadióne. Belasí si bod zaslúžili a môžu banovať, že ho nezískali. Ak chcú v polovici decembra pred posledným zápasom skupiny EL proti Brage hrať o postup, musia stratené získať v najbližších dvoch zápasoch vonku.

Pochvala za dobrý zápas proti účastníkovi Premier League ani veľmi neteší. Ani pikoška, že Kozákovci aspoň dali doma v októbri Wolves o gól viac, ako belasí Guardiolovci v Manchestri. Výkony v Európskej lige nastavili očakávania vyššie.

Slovan je úplne inde, ako bol v lete. Kto by to bol v júli povedal.