Štvrtok, 25. apríl 2024

Zápisník Live: Severné Írsko – Slovensko o EURO 2020

Foto SITA/AP

Vitajte! Už len okamihy delí Slovákov od rozhodujúceho zápasu o účasť na turnaji EURO 2020, ktorý sa možno uskutoční v roku 2021.

Severné Írsko – Slovensko

20:37 Robert Vittek hovorí, že to bude dlhý večer, ale verí, že to nebude dlhý večer. Radšej si dolejem červeného, ostrý štart je už o pár minút.

20:40 Domáci idú na ihrisko. Ich brankár má ružový dres. Náš Rodák bude oranžový. Slováci majú modré trenírky, domáci biele. Marek Hamšík má číro.

20:42 Našu hymnickú pesničku poznáme, Severným Írom hrajú God save the Queen.

20:43 V našej zostave len jedno prekvapenie. Pred Rodáka dal tréner Tarkovič Šatku. Na krajoch skúsenosť Pekaríka a Hubočana, pred obranou Kucka s Hamšíkom, na hrote Duda. Ján Kozák by to nepostavil inak.

20:45 Hráme! Tisíc ľudí s rúškami na tvárach v hľadisku už videlo dva centre do našej šestnástky. Zatiaľ hravo odolávame.

20:46 Slováci na vašom internete z prava doľava v bielych dresoch, Severní Íri opačným smerom v zelených. Rozhodcovia sú belasí, to ale našim dnes nič negarantuje.

20:48 Slovensko dvakrát postúpilo na záverečný turnaj a postup si vybojovalo na ihrisku súpera. Bodaj by aj do tretice bolo všetko dobré.

20:50 Roh pre zelených po zákroku Hubočana. Predchádzala tomu lopta, ktorá sa zavadzala Dudovi na nohe v stredovom kruhu.

20:51 Nič z toho nebolo. Máme loptu prvýkrát na dlhšie na slovenských kopačkách. Vyrobených v Číne, pravdepodobne.

20:52 Rodák poriešil hlavičkovú prihrávku na päťke. Chcelo by to zbaviť našich nervozity. Na rozdiel odo mňa si nemôžu chlípnuť Alibernetu, či čo to mám na stolíku pri sebe.

20:54 Prvá strela, Rusnák krepčil na rohu šestnástky, neminul oveľa. V Amerike majú na soccer asi väčšiu bránku.

20:58 V hľadisku je tisíc ľudí, ale ja neviem, či ruchové zvuky sú zo štadióna, alebo z televíznej konzervy. Vidím to tak pol na pol.

20:57 V trinástej minúte sa dotkol lopty Robert Mak, čo znamená, že už sa všetci naši dotkli lopty.

21:00 Po pätnástich minútach je jasné, že ani dnes sa nebudeme hrať na krásu.

21:01 Kucka gooooool! Predbehol obrancu a skúsene zakončil. Paráda!

21:02 Zlú hlavičku zelených vystihol Kuco a s prehľadom zakotúľal loptu k tyčke.

21:03 Stop the count!

21:04 Po góle sa Severní Íri snažia reagovať, slovenská obrana zatiaľ nemala problém.

21:06 McGinn pretiahol center a Marek Rodák ho musel poslať nad brvno na roh.

21:07 Lopta padla pred bránkou na zem, prvý po nej ale skočil náš brankár. Vyzeralo to nebezpečne. Ale asi len vyzeralo.

21:08 Ondrej Duda vysunul Rusnáka a ten mal pol kroka, aby bol v podobnej šanci, ako Kucka. To by bolo, keby bolo!

21:09 Po prvej štvrtine vyhrávame. Dobré to je. Teda zatiaľ.

21:10 Jeden zo zelených sa kotúľa za postrannou čiarou pod rukami lekárov svojho tímu. Ani neviem, kto ho tam zrámoval.

21:11 Roh pre zelených, už štvrtý. Budú musieť striedať, Dallas to už nerozdýchal a obrancu bude musieť vymeniť iný.

21:15 Chvíľu si prihrávajú bieli, Mak vybojoval roh. Detailný záber odhalil ďalší čudný účes na jeho hlave.

21:16 Rozhodca sa prispôsobil dejisku zápasu a púšťa chlapské súboje, nič nepíska. Pre chlapcov hrajúcich v južnejších ligách to môže byť problém.

21:18 Ten Dallas stále hrá. Asi mu nalomená ruka neprekáža.

21:20 Marian Zeman skonštatoval, že tú ruku má asi v poriadku, keď môže hádzať dlhý aut. Sám by som to lepšie nepovedal.

21:21 Rusnák a Macgennis is skrížili píšťaly. Keby nemali chrániče, veru že by zaprašťalo.

21:23 Za Severných Írov hrá Dallas aj Washington. Ešte dvaja takí a bola by z toho divízia NHL.

21:27 Zelení tlačia bez nápadu, bieli sa snažia o brejky. Taký zápas našim celkom vyhovuje.

21:29 Lobotka nabil McGinnovi, ten to ale kopol dva metre nad bránku. Inak by sme už Lobotku hejtovali na Facebooku všetci.

21:31 Koniec prvého polčasu, vyhrávame o gól. Keď už nedostneme gól, ide sa na EURO.

21:36 Lobotku ešte nehejtujeme, ale už evidujem telepatické snahy o jeho vystriedanie cez prestávku.

21:42 Úspešné rituály netreba meniť. Aj pred druhým polčasom som si odpil z čaše červeného.

21:45 Why do we love football? Pýta sa reklama s Messim a Ronaldom. Zobral som si z nej, že je proti rasizmu. Ale vysvetľujte to tým, čo podkurujú pod slovenskými futbalovými kotlami.

21:46 Sme späť v Belfaste. Teda aspoň očami. V druhom polčase zelení z prava doľava, naši bieli opačnýms merom. Belasý rozhodca z Nemecka kade-tade po ihrisku. Hráme druhý polčas.

21:47 V prvej minúte hneď trma-vrma pred Rodákom, na akú by bol aj Marek Mrygot pyšný.

21:48 Ani jeden tréner si netrúfol striedať. Dúfajú, že stačili husté reči cez prestávku v kabíne.

21:50 Šatka odhlavičkoval nepríjemný center. Reči trénera domácich zdá sa celkom zabrali.

21:51 Pressing Írov je až basketbalový, ešte sme loptu za päť minút neodkopli ani na polovicu.

21:52 Aktivitu domácich ukončila zlá strela Savilla spoza šestnástky.

21:54 Duda sa čertí na Nemca, ktorý nepískol jasný faul. Taký hokejový bodyček to bol. Dnes sa môže skoro všetko.

21:54 Lobotka stratil ďalšiu lobdu a Washington našťastie kopol prudko len do Rodáka. Hrošovský sa už azda rozcvičuje.

21:55 Pre poriadok treba poznamenať, že sme sa vyskytli na polovici súpera. Na pár sekúnd, ale aj tak.

21:56 Adepti na striedanie po hodine hry sú Lobotka, Rusnák a Mak.

21:59 Kucka vybojoval faul, rozhodca pískne tak jeden z piatich zákrokov. Vyšlo to!

22:01 Albert Rusnák nečakane vystrelil spoza hráča. Pekne, ale aj tak bol ofsajd. Naznačili sme, kde je naša sila! Ehm, znova som si spomenul na košického hokejového komentátora z minulosti.

22:02 Po dvoch tretinách základnej časti stále vyhrávame. Chcelo by to ešte jeden podarený brejk.

22:04 Och, škoda, že Hamšíkovi odskočila prihrávka od Maka. Bol v šestnástke v nádejnej pozícii. Kucka potom strelil vedľa.

22:05 Ďuriš a Hrošovský idú hore. Ešte neviem za koho.

22:06 Lobotka a Mak idú dole. Dvoch z troch som uhádol. Mak nemá nohy na viac, ako na hodinu. Lobotka nemá formu.

22:07 Duda dostal žltú, doletel lakťom do obrancu Evansa. Diváci z konzervy bučali, ako keby chceli červenú.

22:08 Ďuriš hrá na Cypre a hneď skúsil spadnúť. Rozhodca sa určite len pousmial pod píšťalkou a neskočil mu na to.

22:09 Ešte polovica druhého polčasu. Pískaj koniec!

22:10 Na takýto obraz hry sa dá pozerať. Nie je to žiadna Mona Lisa, ale naši hrajú celkom sebavedomý futbal.

22:15 “Na Hamšíkovi vidno, že ten šprint dozadu už takmer nie je možný,” Marian Zeman si koleduje o diplomatický post.

22:16 Striedajú domáci, legendárny útočník Lafferty a jeden hrozivo vyzerajúci holohlavý muž s bradou nastúpia na ihrisko.

22:17 Rodák boxuje center zelených. Našťastie im Slováci zatiaľ veľa iného nedovolili.

22:18 Ešte pätnásť minút, plus-mínus. Ale skôr plus.

22:20 Samuel Mráz pôjde na ihrisko. Ďalší útočník. Ešte predtým sa pokúsil Hrošovský o strelu, ale bola slabá.

22:24 Ešte desať minút. Už to je boj.

22:25 Duda dole, Mráz hore.

22:26 Bránime sa zo všetkých síl. Tlak zelených silnie a lopta sa už nebezpečne blížila do miest, z ktorých by o čosi menej ťarbaví dokázali zakončiť.

22:28 1:1 vlastný gól si dal Škriniar. Nevydržali sme. Podobný si dal Martin Škrtel tuším v Škótsku.

22:31 Tyčka zachránila Rodáka od gólu, ktorý by mu dal Lafferty.

22:32 Nadstavujú sa štyri minúty. To sú nervy. A ešte budú!

22:35 Predĺženie musí rozhodnúť, kto postúpi na EURO.

22:38 Chýbalo málo. Chceli sme už ísť spať, musíme ešte aspol pol hodinky vydržať. A veriť.

22:40 Hráme, teda my nie, oni. Rozhodne to, kto viac chce a vládze.

22:42 Domáci začínajú rohom.

22:46 Päť minút ubehlo bez väčšieho vzruchu na ihrisku. Už čakáme na rozstrel, alebo čo?

22:47 Rusnák ešte hrá. Všimol som si asi po polhodine.

22:48 Flanagan strieda Catharta, alebo niečo podobné.

22:50 Po sto minútach ďalší roh Severného Írska. Azda dopadne ako všetky pred ním.

22:54 Ďalší domáci borec sedí so svalovým problémom na tráve. Asi budú musieť použiť posledné striedanie. My ešte môžeme niekoho vymeniť?

22:56 Po kombinácii sme sa prekombnovali do šestnástky, Hamšikovi neprišla dobrá prihrávka tak len slabúčko hryzkal. Škoda.

22:57 Koniec tretieho polčasu.

22:58 Hamšík končí, Greguš ho musí vymeniť.

22:59 Hrá sa posledná štvrťhodina kvalifikácie na EURO.

23:01 Aj Marián Zeman si myslel, že Rusnák už je dole z ihriska.

23:03 Góoooool! Michal Ďuriš po prihrávke od zadku Evansa prekvapil brankára na bližšej žrdi prízemnou strelou. Nečakané, ale skvelé!

23:04 Desať minút do konca znova Slovensko vyhráva a má bližšie na záverečný turnaj. Vydržíme?

23:05 Zeman chváli rozhodcu. Je nenápadný, najmä preto, že veľa nepíska.

23:07 Nervozita stúpa, Šatka sa drží za zadok v našom pokutovom území.

23:08 Severní Íri nešportovo nevrátili loptu, majú priamy kop. Bude to dlhých päť minút.

23:10 Hrošovský sa drží za hlavu po ďalšom tvrdom súboji. Hráme takticky.

23:11 Rusnák ide dole, Gyombér na ihrisko na záver.

23:13 Minúta plus pár nad ňu. “Z posledných síl,” hovorí Marcel Merčiak a ja sa za klávesnicou cítim podobne.

23:14 Evans nehlavičkoval silno a rozhodca čosi zapískal. Môžeme si na chvíľu vydýchnuť. Nadstavujú sa ešte tri minúty.

23:16 Vyhadzujeme to už na zakázané uvoľnenie. Ešte minúta.

23:18 Koniec, vyhrali sme! Slovensko ide na EURO 2020.

23:18 Bol to neľútostný boj, ale podarilo sa. Vidíme sa v lete budúceho roka.

23:19 Dobrú noc, tešíme sa. Dovi, dopo nabudúce.

Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po siedmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika.

Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866.

Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať.

Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem.