Sobota, 20. apríl 2024

Klobúk dole. Výhra Nitry v siedmom zápase vo Zvolene zostane pamätnou

SITA

Semifinále Potraviny playoff Lintner ligy nám doprialo priam epický siedmy zápas. Game 7 vo Zvolene vyhrala Nitra po výkone, pred ktorým treba jednoznačne sňať klobúk, šiltovku, parochňu aj sombréro.

Zvolen – Nitra 1:4 (3:4 na zápasy)

Keď sme na tomto mieste vyhlásili Kamzíkov z Popradu za Miss sympatia aktuálneho ročníka hokejovej ligy netušili sme, že trochu predčasne. Popradčania sympaticky vzdorovali v druhej semifinálovej dvojici Bystrici, nakoniec po šiestich zápasoch postúpili do piateho finále za sebou aj tak Barani.

Séria Zvolena s Nitrou bola krásna od začiatku. S pribúdajúcimi zápasmi sa ale rozrastala maródka Nitrančanov a počet hokejistov, ktorí hrali semifinále so sebazaprením. Šrámy v playoff nebolia, zlomená noha, s ktorou podľa informácií z Nitry hral Rapáč, je iná káva.

Napriek tomu Corgoni nedali Rytierom zvolenským nič zadarmo. Situácia bola taká zlá, že aj keď Nitra vyhrávala 3:2 na zápasy a šiesty hrala doma, v postup neverili úplne všetci fanúšikovia. Nitra hrala v podstate s Béčkom.

Game 7

O to neuveriteľnejší priebeh mal siedmy zápas. Roky nebolo vo Zvolene na hokeji vypredané, Game 7 si ale predsa len fanúšikovia nenechali ujsť. Nitra ale hneď v prvej tretine dvoma gólmi udala zápasu tón.

Keď chcete vyhrať taký zápas na ľade súpera, nič lepšie ako rýchly gól, prípadne dva, nemôžete urobiť. Pritom Zvolen nehral zle, obetavá obrana Nitry a brankár Šimboch dlho držali domácich na ukazovateli skóre nulu. Rovnako ako vo štvrťfinále Trenčín, ten nedal Corgoňom gól v posledných dvoch zápasoch série.

Keď Mitchell na začiatku poslednej tretiny znížil zdalo sa, že Zvolen najmenej do predĺženia siedmy zápas dotiahne. Čo by bolo lepšie, ako overtime v Game 7? Ospravedlnite môj English, nič.

K tomu ale neprišlo. Dvaja mladíci, ktorí ťahajú Nitru nie nepodobne, ako kedysi Kollár s Kováčikom a nedávno Krištof s Paulovičom zatĺkli posledný klinec do zvolenskej rakvy. Robert Lantoši možno potrebuje na jeden gól desať šancí, prihrávku Scheidlovi do prázdnej bránky pri brjeku dve minúty pred koncom vymyslel geniálne. Akurát, keď sa Zvolen chcel poslednýkrát nadýchnuť k náporu, Nitra rozhodla.

Bučekov gól do prázdnej bránky, keď na vlastnej modrej čiare získal puk a prekorčuľoval súpera, bol už len symbolickým gestom. Dvaja chalani, ktorým patrí hokejová jar na slovenskom ľade, posunuli Nitru do finále.

Nitra a Bystrica, dva najlepšie kluby päťročnice

Ak zostanú po sezóne v ligovej ročenke tri hlavné hedlajny, jedným z nich musí byť spôsob, akým sa Nitra po ročnej prestávke vrátila do finále playoff.

Bola to krásna séria s perfektným siedmym zápasom. Vzhľadom k zdravotnému stavu, faktu, že na Zámorskú Bystricu ((c) Marcel Forgáč) Nitra posledné roky nevie zahrať absolútne nič a ohromnej sile Baranov je možné, že finále podobnú drámu neprinesie.

Znova sa v ňom ale stretnú dva najlepšie slovenské kluby posledných piatich rokov.