Sobota, 20. apríl 2024

Najbláznivejší Game7. Zápas San José a Vegas zapíšu do siene slávy bojov o Stanley Cup

SITA/AP Photo

Keď som sa zobudil, prebiehala v San José prestávka po druhej tretine rozhodujúceho zápasu playoff série domácich a Vegas Golden Knights v prvom kole pavúka o Stanley Cup. Vegas (ktorým fandím od ich vzniku, odkedy som si ich vybral v podcaste pred minulou sezónou) vyhrávali 2:0. Yes! Azda to už udržia.

Bláznivá tretia tretina

V tretej tretine sa veci ešte vylepšili. Max Pacioretty zvýšil na 3:0 a potvrdil skvelú formu útoku nových hráčov Vegas. Bývalého hráča Montrealu vymenili za Tomáša Tatara, Paul Šťastný a Mark Stone (toho vymenili v priebehu sezóny z Ottawy) zaznamenali v sérii proti Sharks vyše 25 bodov kanadských.

Jedenásť minút pred koncom ale padol po jednom z buly na ľad Joe Pavelski. Kapitán San Jose vyzeral zle, pri páde po súboji s Eakinom udrel hlavou o ľad. Šťastný ho musel preskočiť a zrejme mu korčuľou prerezal ucho. Kapitán Sharks odišiel do kabíny s uterákom na hlave, Eakin šiel pod sprchy tiež, dostal 5 + DKZ. Hoci zákrok fatálny nebol, skôr bežný súboj po vhadzovaní, následky boli fatálne.

Pre Pavelskiho aj pre Vegas.

V päťminútovej presilovke Žraloci cítiaci krv strieľali jeden gól za druhým. Fleury v bránke, predtým aj potom solídny ako obyčajne, len krútiť hlavou. Góly ako cez kopírák. Plno na bránkovisku, strela zo strednej, či väčšej vzdialenosti.

Za štyri a pol minúty bolo 4:3 pre domácich! To som ešte nevidel, nezažil na žiadnej úrovni. O to viac v playoff NHL a o to viac v Game7. Decibely komentátorov NovaSport už pri vyrovnaní dosahovali minimálne hladinu 98.

To ale nebolo všetko

To ale nebolo všetko! Za háčik si šiel sadnúť na hanbu tri a pol minúty pred koncom aj domáci Labanc, inak strelec štvtého gólu. Bolo jasné, že do konca tretej tretiny sa bude hrať pred Jonesom.

Presilovku ešte Vegas nevyužili, power play už áno. Jonathan Marchessault po prihrávke Stonea vyrovnal. Decibely komentátorov síce dosiahli len 0,8 (hoci aj za Vegas hrá Čech, ako za San Jose), ja som doma víťazne zatínal päsť a potichu kričal Yes!

Predlžovalo sa.

Milión šancí

Predĺženie Game7 je najviac, čo v hokeji môžete chcieť. Hokejová redaktorka ČT Darina Vymetalíková na svojom Twittri napísala pravdu.

Šanca striedala šancu, tlakomer som ani neskúšal naštartovať. Potreboval by som nový. Rozhodnúť mohli obaja, strely na bránku v predĺžení boli nakoniec 14:9 pre domácich. Gólových šancí bolo ešte viac. Ubúdali sily, pomaly som sa chystal ku kávovaru pre ďalšiu dávku pred druhým overtajmom.

Nakoniec ju nebolo treba. Švédsky bek Karlsson poslal puk do jazdy nenápadnému Goodrowovi ktorý dal v celej sezóne len sedem gólov. V playoff proti Golden Knights druhý. Heroický. Víťazný. Legendárny.

Fleury padol na ľad, hokejovým Rytierom odsekol hlavu Goodrow. Zimák sa otriasal v základoch.

Crazy prvé kolo

Šialené prvé kolo playoff o tohtoročný Stanley Cup tak vyvrcholilo najlepším možným spôsobom. Víťazi konferencií vypadli, vyhrali dohromady jeden zápas (Calgary). Tri série musel ukončiť až siedmy zápas (Washington s Carolinou ho majú ešte pred sebou).

Väčšina pavúkov v našej súťaži je mŕtvych, vrátane môjho. Prvé kolo playoff NHL porazilo paralelne bežiace prvé kolo playoff NBA ako kedysi Mike Tyson v ringu svojich súperov. Bez zľutovania.

Vegas v druhej sezóne úspech tej prvej nezopakujú. Finále si za Západnú konferenciu zahrá niekto iný a mne to je už jedno. Mám nový hokejový cieľ. V Košiciach a Bratislave vyspovedať čo najviac hráčov Vegas. Verím, že si ich tréneri Kanady, Ameriky, Švédska a spol. zavolajú.

A verím, že MS 2019 prinesú aspoň jeden taký zážitok, ako siedmy zápas série San Jose a Vegas. Latka je ale nesmierne vysoko.