Štvrtok, 25. apríl 2024

Spomienkové leto s NHL. Kluby, ktoré už nie sú

Juraj Kurek Juraj Kurek 25.06.2019
SITA/AP Photo

Hokejová uhorková sezóna je v plnom prúde, telovýchovný vedúci je ochotný uverejniť hocijaký matierál neobsahujúci príliš veľa gramatických chýb, tak sme si pre vás, fanúšikov NHL, pripravili letný seriál o jej zaniknutých, resp. presťahovaných tímoch.

Devätnásť tímov

Tento zoznam momentálne číta 19 tímov, snáď sa v najblžších rokoch rozširovať nebude, i keď nejakí kandidáti by sa zrejme našli. Do tejto kategórie budeme radiť tímy, ktoré buď úplne zanikli, alebo sa presťahovali do iného mesta, či už s rovnakým názvom alebo iným, resp. v jednom prípade sa zlúčili dva do jedného. Kozmetické zmeny ako Anaheim Mighty Ducks – Anaheim Ducks, alebo Phoenix Coyotes – Arizona Coyotes samozrejme nerátame. Toľko formality na úvod, začnime rovno najnovším prírastkom v tejto rodinke.

Atlanta Thrashers

Thrashers boli prijatí do ligy spolu s Columbusom, Nashvilllom a Minnesotou presne pred 22 rokmi, presnejšie 25. júna 1997. Pre mesto to bola veľká vec, NHL sa doň vracala po 17 rokoch. Ich prvou sezónou bola 1999-2000, Nashville začal o rok skôr, zvyšné dva tímy o rok neskôr. Názov vyfasovali podľa značky hnusných handier, ktoré nosí každý druhý tínedžer národného vtáka štátu Georgia zvaného brown thrasher, (latinsky Toxostoma Rufum, po česky drozděc hnedý, po slovensky ani Google netuší). V ankete fanúšikov skončil tento názov druhý po nostalgickom Flames, ten už však, pochopiteľne, nebol voľný. Zápasy hrávali v novučkej Philips (po novom State Farm) Arene spolu s basketbalistami Hawks.

Atlanta vyberala v drafte 1999 ako prvá a už hneď jej prvý pick dokonale charakterizoval celé jej pôsobenie v NHL, ktoré sa nedá nazvať iným slovom ako Fail. Áno, TÝM pickom bol TEN Patrik Štefan. Na druhú stranu, tento draft znamenal pre Thrashers aj veľký úspech, nakoľko Patrik Štefan bol portálom NHL.com neskôr zvolený za nahoršiu jednotku draftu v histórii a Luke Sellars, druhý hráč vytiahnutý Atlantou v prvom kole z 30. miesta, bol zas zvolený za najhoršie číslo 30. A to už je niečo. Pripočítajme k tomu spackaný vstupný draft a na katastrofu bolo zarobené.

Tragédia od začiatku

Prvá sezóna bola úplne tragická, Thrashers zaznamenali trápnych 39 bodov. No aby sme neboli zas úplní hejteri, treba uznať, že ďalšie dva drafty Atlante vyšli. Získali Iľju Kovalčuka a Danyho Heatlyho. Výsledkovo to však stále nebolo ono, ale po príchode Vjačeslava Kozlova či neskôr Mariána Hossu, vytrejdovaného práve za Heatlyho (stále sa spamätávajúceho z nehody, pri ktorej zahynul jeho spoluhráč Dan Snyder), sa postupne oddrazili od absolútneho dna. V sezónach 2003/04 a post lockoutovej 05/06 im playoff ušlo len o vlások, v tej nasledujúcej sa však už do bojov o Stanley Cup konečne dostali. Najmä zásluhou Hossu a jeho jedinej stobodovej sezóny v kariére. V playoff to už však bolo o inom, Marián podľahol v prvom kole bratovi Marcelovi 1:2 na kanadské body a Atlanta New Yorku Rangers 0:4 na zápasy.

To bola jediná a posledná účasť Thrashers v playoff. Nasledovali roky stagnácie, vnútorných problémov a vlastníckych sporov, ktoré vyvrcholili po sezóne 2010/11, pred ktorou skončil dovtedy jediný GM tímu Don Wadell a na lavičku nastúpil Craig Ramsey. Po nej už prišli kupci z Kanady a bolo vymaľované.

Proč?

Ani po rokoch neprestávajú fanúšikovia špekulovať, čo zapríčinilo neúspech a zánik klubu z Atlanty. Celá skaza začala už zlým vstupným draftom, kde nezískali prakticky ani jedného kľúčového hráča, neskôr k tomu prišlo niekoľko nevydarených trejdov ako napr. v prípade jedného z mála ťahúňov prvých sezón Andrewa Brunetta.  

No vo všeobecnosti sa za hlavnú pričinu považujú vlastníci. Finačné problémy pôvodného majiteľa Time Warner donútili v roku 2005 predať klub spolu s basketbalovými Hawks spoločenstvu vlastníkov pod hlavičkou Atlanta Spirit. Tí však hokej brali len ako nechcený prívesok k basketbalu a navyše sa veľmi skoro začali medzi sebou súdiť. To všetko malo za následok nízky záujem fanúšikov a nízku návštevnosť, keď sa v tejto štatistike klub s výnimkou dvoch sezón, prvej a jedinej playoffovej, pohyboval na chvoste ligy. Celé trápenie vyvrcholilo predajom frančízy do rúk kanadských majiteľov, ktorí klub presťahovali do Winnipegu a obnovili značku Jets.

Relokovanie tímu do Kanady ich stálo 170 miliónov dolárov, pôvodní majitelia z toho však dostali len 110 miliónov, 60 putovalo do kasy NHL ako pokuta. Len pre porovnanie, majitelia Vegas Golden Knights zaplatili za vstup do ligy o šesť rokov neskôr 500 miliónov, Seattle až 650.

Historicky najproduktívnejším hráčom tímu je a zostane Iľja Kovalčuk pred krajanom Kozlovom a Mariánom Hossom. Napriek krátkej histórii má Atlanta aj dvoch „Hall-of-Famerov“, i keď obaja už snáď aj zabudli že v tíme vôbec pôsobili. Jedným je Chris Chelios so siedmimi zápasmi za Thrashers, druhým Mark Recchi, ten ich zaknihoval neskutočných 53. Iba otázkou času je, kedy sa k nim pridá Hossa.

No a tak sa skončil príbeh tímu z mesta, ktorému sa a ako jedinému podarilo zabiť dva tímy NHL. Pre tú hŕstku z vás aktívnych na Twitteri (hashtag MakeSlovakTwitterGreat) určite odporúčam satirický účet @NotThrashers

Nabudúce: Hartford Whalers

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera