Piatok, 29. marec 2024

Spravodajstvo bez stresu: Znova to nešťastné Nemecko

Gabriel Vass Gabriel Vass 16.05.2019
SITA

Prvý máj 2011, Bratislava. Začiatok tretej tretiny a prehrávame s Nemeckom 0:4. Veď Nemcov predsa musíme poraziť, keď máme v zostave Haláka, Hossu, Demitru, Gáboríka, Šatana. Boli sme však schopní streliť len tri góly a nakoniec sme odchádzali s dlhými nosmi. Aj to bol zápas, ktorý rozhodoval o našich šanciach na štvrťfinále. Nasledovali prehry postupne s Ruskom, Českom a Fínskom. Všetky o jeden gól. Posledný zápas s Dánmi bol v znamení rozlúčky Demitru. Koniec príbehu. Bude sa stres a história opakovať znova?

Späť do súčasnosti

Pretočme však kalendáre. Čakal nás opäť zápas s Nemeckom. Rozkaz znel jasne, Leon nesmie prejsť. Toto nie je pokyn z kontroly STK ale vyjadrenie myšlienok mnohých fanúšikov. Nemci sem poslali väčšinou DEL-károv, doplnených o päť hráčov zo zámoria. Z toho jeden Draisaitl. Stále málo oproti našim borcom. Teda, tak to stálo na papieri.

Naši chlapci nastupovali s jediným cieľom. Neprehrať v riadnom hracom čase. Všetko ostatné by sa dalo prežiť. Začiatok zápasu, ale vlastne aj celá prvá tretina bola taká nemastná-neslaná. Nikto nechcel spraviť väčšiu chybu a dať súperovi šancu dostať sa na koňa. Každý z tímov si vyskúšal presilovku ale bez väčšieho úspechu. Za pozornosť jedine stojí Hudáčkov nepríjemný teč Sekerovej strely. Zatiaľ nič moc, tak sa išlo prvýkrát do kabín.

Čím ďalej, tým lepšie

Druhá tretina už vyzerala lepšie. Poriadne sme sa do nich zahryzli. Najskôr Lunter trochu zasebčil a z tutovky tesne minul (mohol prihrať), následne Buc opečiatkoval tyčku a Hudáček pálil sám z medzikružia. Tri šance, nula gólov. A tak to zobrali na seba Nemci.

Eisenschmidt si obkrúžil bránku a naservíroval krásny puk Michaelisovi. A štadión stíchol prvýkrát. Smola sa nám ešte chvílu lepila na korčule. Jaroš potom nádherne nabil Pánikovi, ale ten z prvej trafil len tyčku. To mal byť gól! Podarilo sa o chvílu. Dve vylúčenia v rýchlom slede a hrali sme presilovku 5 na 3. Sekerovi trvalo 6 sekúnd kým znížil. Takže nám ostalo dostatok času na dohratie presilovky o jedného hráča. Pánik nabil Hudáčkovi a mohli sme sa tešiť. Misky váh boli naklonené na tú správnu stranu. Vytrpeli sme si aj dlhú presilovku 2+2, keď Koch nešťastne trafil súpera hokejkou do tváre. Vydržali sme a opäť bol naordinovaný 15 minútový oddych.

Pískaj koniec!

Na začiatku tretej tretiny sme dostali opäť možnosť hrať presilovku. Ale boli sme ťažkopádni a skóre sa nemenilo. Zase raz nám neuznali gól. Nemecký obranca nachytal Tatara v bránkovisku a naša akcia zhasla. Potom Laci Nagy narazil nemeckého hráča na mantinel a dostal 2+10. Našťastie sme oslabenie prežili, hoci s odretými ušami. Boli to nervy, každé srdce bilo ostošesť. Pískaj koniec!

Zápas sa chýlil ku koncu a tak Nemci stiahli brankára. Nevyhodili sme puk, súper si to trikráť ťukol a Eisenschmid dve minúty pred koncom vyrovnal. Zamrzí, ale dá sa s tým žiť. To najlepšie sme si ale nechali na záver. Dovolím si byť teraz trošku kritický.

Katastrofa na M

Nesmieme prehrať na nula bodov. Vedel to každý, aj bufetári. Tridsať sekúnd do konca, sme v útočnom pásme, kontrolujeme hru. Na ľade máme Černáka s Marinčinom, čiže kvalita vzadu bola. Martin nás príjemne prekvapil počas celých MS, bol vždy tam kde mal byť, pomáhal útoku, dal aj gól.

Ale to čo spravil je proste … prúser ako mraky.

Ako posledný obranca, navyše nie príliš pružný, spraví jednu klučku, druhú klučku a Nemci zrazu idú dvaja na Černáka. Keby to spravil ligista, alebo mladík ako Koch alebo Liška, pochopím a prižmúrim očko. Ale nie pri hráčovi, čo má odohratých 207 zápasov v NHL!

Keby toto spravil v play-off NHL, kouč Babcock ho tri mesiace nechá nosiť výstroj spoluhráčom. Bola to veľká hlúposť, a stála nás veľa. Takmer určite postup, možno teoretické tretie miesto v skupine, následné vyhnutie sa Rusom a dôveru fanúšikov.

Prehrali sme 3:2 a všetko sa zmenilo. V prvom článku po zápase s USA som písal, že ak to víťazstvo nepotvrdíme ostatnými zápasmi, bolo zbytočné. A možno to tak aj bude. Ostáva veriť, hrať pre ľudí a uvidíme. Držme balónik a čakajme. Nič ine nám už neostáva.

Putovná valaška

Tentokrát ju udeľujem Leonovi Draisaitlovi. Nemecká hviezda naháňala strach počas celého duelu s našimi. Silný na puku, prehľad v hre a aj rýchlosť o čom sme sa presvedčili 30 sekúnd pred koncom.

Smoliar dňa

Martin Marinčin. Chcel strhnúť víťazstvo na našu stranu. Bolo to hokejové, veľmi chcel pomôcť, ale stal sa pravý opak.