Utorok, 23. apríl 2024

Aspinall prehral so cťou, Price ako urazené dieťa. Šípkari si už ale všetko vyjasnili

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 31.12.2019
SITA/Lisa Ducret/dpa via AP)

Včera sme videli na šampionáte šípkarov dva skvelé zápasy. Favoriti boli jasní. Najväčším bol Michael Van Gerwen, ktorý si ako svetová jednotka hravo poradil s Nathanom Aspinallom, ktorý má za sebou najúspešnejšie dva roky svojho života. V druhom (alebo prvom vo večernom poradí) si to medzi sebou rozdali Gerwyn Price a Peter Wright. Dvaja kohúti, ktorí si pred súbojom čo-to odkázali.

Mind Games

Egá jednotlivých profesionálnych hráčov šípiek sú naozaj vysoké. Pripomínajú slovenskú politickú scénu, kde to často vyzerá ako v reality show, kde skupina alfa samcov bojuje o priazeň samičiek a neraz si skočia do vlasov. V politike sa samozrejme nebojuje o priazeň samičiek, aj keď u Borisa človek nikdy nevie.

V šípkach sú ciele niekde inde. Namastené egá mnohých hráčov vychádzajú z podstaty športu. V šípkach je veľká konkurencia, ktorá sa z roka na rok zvyšuje. Presadiť sa na svetovej úrovní je čoraz náročnejšie. Navyše, hra na najvyššej úrovní je podľa slov väčšiny profesionálov oveľa viac o hlave, ako o samotnom hode. Preto nie je veľmi prekvapivé, že sa mnohí hráči snažia dostať do hlavy svojich súperov a hrajú tzv. „mind games“.

Doberačky pred zápasom

Wright aj Price si pred vzájomným semifinále dobre uvedomovali, že tento turnaj im môže zmeniť kariéru a prípadné víťazstvo ich môže posunúť na ďalší level. Peter Wright tak po svojom víťaznom štvrťfinálovom súboji sebavedomo vyhlásil, že keď je vo forme, nie je nikto, kto by ho mohol poraziť. A že čím dlhší formát zápasov, tým väčším favoritom bude.

Na otázku ohľadom štvrťfinálového zápasu medzi Durrantom a Priceom povedal, že podľa neho vyhraje Glen Durrant. Myslel si to preto, lebo Price nemá toľko skúseností a bude mať podľa neho problémy vyhrať v dlhšom zápase, ktorý sa hrá na sety.

Navyše, na ďalšiu otázku k Durrantovi povedal, že na ňom má rád, že mu z úst nevychádza žiaden odpad. Nepriamo mohol narážať aj na často prehnané slová Gerwyna Pricea.

Svoje si povedal aj Price

Gerwyn Price je bývalý profesionálny hráč rugby, no keďže začal hrať i šípky a vek nezastavíš, rozhodol sa skúsiť šťastie v tomto športe. Dnes 34-ročný hráč získal profesionálny status/kartu pred takmer šiestimi rokmi a momentálne patrí k najlepším. Po Michaelovi van Gerwenovi bol tento rok druhým najlepším hráčom na svete.

Gerwyn si proti Petrovi veľmi veril. Po víťaznom štvrťfinálovom súboji (keď Durrantovi dovolil uhrať jediný set a vyhral 5:1) povedal, že Wright proti nemu určite hrať nechce a trocha sa aj bojí, keďže posledný zápas skončil jasne v jeho prospech.

Peter Wright je známy aj tým, že si veľmi často mení svoje šípky. Niekedy dokonca použije dva sety šípiek počas jediného zápasu. Gerwyn tak s úškrnom poznamenal, že Peter si opäť zmenil šípky, ale hrá s nimi strašne („I think he´s rubbish“). Na čo sa ho jeden z prítomných novinárov opýtal, či sa Gerwyn snaží dostať do Petrovej hlavy.

Počas zápasu to vrelo

Pred samotným zápasom mal ešte Gerwyn Petrovi adresovať slová s dávkou humoru. Že ho porazí 6:0, resp. že prvé dva sety pôjdu na jeho vrub. Gerwyn ale začal veľmi zle a prvý set prehral. Peter ho po prvom sete „uštipol“ a trocha si Gerwyna doberal. Tomu sa to evidentne vôbec nepáčilo a len ho ignoroval.

Druhý set vyhral Gerwyn a ako sa dalo očakávať, ten mu to vrátil aj s úrokmi. Gerwyn po víťaznom druhom sete napol svoj mohutný biceps, zvrieskol smerom k Wrightovi a ešte ho aj mierne drgol. Či už chcene alebo nechcene, nebolo to rozhodne športové.

Nepodanie rúk a dohra po zápase

Gerwynova reakcia nebola po druhom sete jediná, ktorá bola počas včerajšieho zápasu nešportová. Nešportovo sa Price zachoval aj po zápase, v ktorom bol mimochodom jasne lepší Peter Wright a zaslúžene vyhral 6:3 na sety. Price po víťaznej Wrightovej šípke súpera ignoroval a ten tak podal ruku len rozhodcom.

Potom po zápase na svojom twitterovom účte okrem iného napísal, že nie je v pravidlách, aby si hráči po zápase podali ruky. Že to bol emočne veľmi náročný zápas a to, že si ho Peter doberal po 1.sete ho položilo a nebol schopný sa sústrediť na zvyšok zápasu.

Udobrenie

Po zápase sa samozrejme novinári Petra na kontroverzný moment pýtali. Peter reagoval, že Gerwyn chcel vtipkovať pred zápasom mimo javiska, no počas zápasu mu už veľmi do vtipkovania nebolo. Na nepodanie ruky zareagoval s dávkou sarkazmu. Povedal, že na WC-ku sa minul toaletný papier a Gerwyn si jednoducho nechcel zašpiniť ruky.

Obaja hráči sa na to vyspali a dnes už boli obaja v pohode. Gerwyn sa ospravedlnil svojim fanúšikom, ale aj všetkým, ktorí sú fanúšikovia šípiek. Podľa vlastných slov bola jeho reakcia prehnaná a sklamal okrem fanúšikov i seba a svoju rodinu. Petrovi sa ospravedlnil, no trocha sa pritom vyhovoril na emócie.

Gerwyn ale zverejnil aj druhý tweet, kde je screenshot SMS správ s Petrom Wrightom. Ten sa mu na oplátku ospravedlnil, že si ho doberal v prvom sete a „že sa správal ako klaun“. Na to Price zareagoval takisto ospravedlnením a že sa na druhej strane správal ako k….. S čím sa dá len súhlasiť.

Záverečný verdikt

Prehnané egá, prehnané reakcie a menšie incidenty rozhodne patria k šípkam. Niekedy to však hráči preženú a ich reakcie sú za čiarou. Gerwynovo správanie bolo za čiarou. Gerwyn sa pritom nešportovo nezachoval prvý raz. Už minulý rok počas Grand Slamu dostal za svoje nevhodné správanie rekordnú pokutu.

Na druhej strane si je spätne vedomý svojich chýb. Ak to však už urobil viackrát, aká je garancia, že sa opäť nebude správať ako blbec? Mám Gerwyna celkom rád a včera som mu fandil, Wright sa ale do finále dostal zaslúžene.

Už na Nový rok majstrovstvá sveta vyvrcholia skvelým súbojom práve medzi Wrightom a svetovou jednotkou, Van Gerwenom.