Piatok, 19. apríl 2024

Veľké finále je tu! Výhrá farebný Snakebite, alebo zelený Holanďan?

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 31.12.2019
SITA/Mark Kerton/PA Wire

Pätnásť hracích dní máme za sebou. Ostáva posledný. Na začiatku sme mali 96 hráčov. Medzi nimi 32 kvalifikantov a 64 profesionálov, ktorí sa na majstrovstvá kvalifikovali cez dva rebríčky PDC. Nový Rok si bude môcť užiť 94 z nich naplno, pretože ich po Silvestri nečakajú žiadne povinnosti.

Peter Wright a Michael van Gerwen si ale na svoju hladinu alkoholu museli strážiť. Večer ich totiž čaká najväčší zápas celého roka. Finále majstrovstiev sveta PDC.

Cesta do finále – Peter Wright

Peter Wright je pravdepodobne najobľúbenejším hráčom na okruhu PDC. Minimálne v našich končinách. Stačí si pozrieť komentáre ľudí pod poslednými príspevkami na FB stránke I am 180 – šípky sk/cz. Ľudia ho milujú a fandia mu. A väčšina mu verila aj v semifinálovom súboji, kde zdolal mierneho favorita, Gerwyna Pricea.

Poďme ale pekne po poriadku. Wright si na prvých majstrovstvách sveta zahral už v roku 1995. To ešte na pôde BDO. Wright na vtedajšie pomery nezahral najhoršie (priemer 89,82), no proti Richiemu Burnettovi, neskoršiemu víťazovi MS, to stačilo len na jeden set. Vtedy ešte bez „chochola“ a extravagantného výzoru. Ďalších desať rokov Peter nehral na najvyššej úrovní, no pravidelne hrával na lokálnych turnajoch v Anglicku.

Návrat na najvyššiu úroveň

Sen stať sa profesionálnym hráčom mu ostal aj naďalej. Finančne sa ale dlhé roky trápil a spolu so ženou žil v skromných podmienkach. Pred vyše desiatimi rokmi spolu sledovali Grand Slam of Darts, jeden z major turnajov PDC. Manželia sa zhodli, že Peter by porazil nejedného hráča.

Dali peniaze dokopy, pričom finančne prispela najmä Joanne, Petrova manželka. Peter vedel, že nie len sebe, ale najmä jej veľa dlhuje. Prvý rok bol ale katastrofálny. Vyhral na turnajoch len 1 200 libier a prehral veľkú väčšinu zápasov.

Nasledujúce roky už boli lepšie. Veď horšie v podstate ani byť nemohli. Peter si ale dal pred MS 2014 ultimátum. Vtedy ako 26. hráč sveta mal čo robiť, aby ho šípky uživili. Prize money totiž na turnajoch neboli ani zďaleka tak štedré, ako dnes. Veď si to porovnajme. V roku 2013 mali celkové prize money na MS PDC hodnotu milión libier. Dnes majú hodnotu 2,5 milióna.

Prelom v roku 2017

Peter Wright prišiel na tieto MS až ako siedmy nasadený. Čo by za to dali takmer všetci ostatní. Peter už však bol aj svetovou dvojkou a pred cca dvoma rokmi hovoril o tom, že má zálusk na post svetovej jednotky. Mnohí to považovali za príliš trúfalé, Peter však mal rozhodne z čoho čerpať.

Hneď v úvode roka 2017 sa hráč, ktorý hýri farbami a má už ikonický kohút „na pankáča“ (rozumej na Hamšíka), bavil šípkami a mal formu ako hrom. Vyhral tri zo šiestich kvalifikácii na UK Open, aby neskôr tento major turnaj vyhral. UK Open bol jeho prvý a doteraz jediný víťazný major. Počas roka vyhral ešte sedem turnajov, pričom sa mu nadpriemerne darilo na European Tour, ktorá sa väčšinou hrá na nemeckej pôde.

Od 2018 po dnes

Rok 2018 bol slabší. Peter si na seba veľa naložil a nesplnil, čo si predsavzal. Vyhral len tri turnaje, na druhej strane až šesť krát bol porazeným finalistom. V každom druhom ho vo finále porazil práve Michael van Gerwen. A to ešte vo finále World Cup of Darts prehrali Škóti (Wright, Anderson) s holandskou dvojicou (Van Gerwen, Van Barneveld).

Ani tento rok nebol najlepší. Peter vyhral štyri individuálne turnaje, zaostal však za viacerými hráčmi. Až tri víťazstva prišli počas série Players Championship, čo sú menej dôležité turnaje, ktoré nie sú vysielané v televízore. Na major turnajoch prehral to bolo slabšie, na World Matchplay vypadol vo štvrťfinále, v Premier League bral až ôsme miesto.

Na Grand Slame si síce zahral finále, tam ho ale Gerwyn Price zničil (16:6). No a na poslednom major turnaji pred MS (PCH Finals) vypadol už v prvom kole. O to prekvapujúcejšia je jeho cesta na týchto MS.

Wright mal čo naprávať

Peter pritom mal čo naprávať. Na minuloročných MS šokujúco vypadol už vo svojom úvodnom zápase, keď nestačil na Španiela Alcinasa (1:3 na sety). Počas týchto MS však vygradoval svoju formu a v posledných dvoch zápasoch predviedol úplnú extratriedu.

Za kľúčový zápas považujem osemfinálový duel s De Zwaanom. Zápas, v ktorom už viedol 3:0 na sety a 2:0 na legy. Napokon ale z toho ešte bola nečakaná dráma, De Zwaan vyrovnal na 3:3 a zápas sa dostal do predĺženia v záverečnom sete, ktoré lepšie zvládol Škót Wright. 

Michael van Gerwen – svetová jednotka a favorit finále

Messi a Cristiano Ronaldo. Večná a vďačná téma, ktorá nikdy neomrzí veľké množstvo fanúšikov. V šípkach je takou vďačnou (mal by som asi doplniť úvodzovky) témou otázka, či je lepším hráčom Phil Taylor, alebo Michael van Gerwen. Phil Taylor je najväčšou legendou športu. Vyhral majstrovstvá sveta šestnásťkrát a urobil pre šípky obrovský kus práce.

Momentálne je svetovou jednotkou, pričom na tróne je už viac ako päť rokov. Už teraz má viac vyhraných titulov ako legendárny Taylor, dnes sa však hrá násobne viac turnajov, ako v najlepších časoch Phila Taylora. Na druhej strane, Van Gerwen má zatiaľ „len“ tri tituly majstra sveta. Porovnávať ich ale nedáva zmysel.

Obaja sú obrovskými postavami tohto športu, ktoré ale hrajú v úplne odlišných érach. Obidve éry majú svoje špecifiká. Ako by odpovedal nejeden rozumnejší futbalový fanúšik – neporovnávajme neporovnateľné a užívajme si najkrajšie momenty od oboch hráčov. Od Phila už len na exhibíciach a videách, od Michaela na tých najväčších turnajoch.

Dominuje napriek slabšej sezóne

Ani pre hráča, ktorý trocha pripomína Shreka, nebol rok 2019 tým najúspešnejším. Na Pro Tour (turnaje série Players Championship a European Tour) vyhral „len“ šesť turnajov, stále však suverénne dominoval na major turnajoch, keď vyhral päť zo siedmich. K tomu prirátajme tri tituly v rámci série World Series a víťazstvo v Premier League, ktorá síce nie je major turnajom, ale po víťazstve na majstrovstvách sveta a World Matchplay, sa výhra v PL cení najviac.

Mnohí, ktorí nepozerajú šípky dlho, si môžu povedať, že toto predsa musí byť jeho TOP rok. Alebo byť k nemu aspoň blízko. Nie je tomu tak. Van Gerwen bol počas minulých rokov taký dominantný, že vyhrával približne každý druhý turnaj a mal na konte počas roka aj 20+ turnajových víťazstiev.

Celkovo vyhral neuveriteľných 131 turnajov. Až 77 z nich si pripísal mimo televíznych prenosov, 54 z nich vyhral na turnajoch, ktoré boli vysielané v televíziách. Vskutku impozantné.

Porovnanie pred finále

Pozrime sa z hľadiska štatistík a čísel na to najdôležitejšie pred finálovým súbojom :

Počet získaných titulov v roku 2019 : Van Gerwen 15 vs. Wright 5 (vrátane World Cup)

Počet prehraných finále v roku 2019 : Van Gerwen 3 vs. Wright 2

Priemer na 3 šípky v roku 2019 : Van Gerwen 99,90 vs. Wright 97,85

Priemer na 3 šípky počas MS 2019-20 : Van Gerwen 98,59 vs. Wright 98,32

Percentuálna úspešnosť na doubloch v roku 2019 : Van Gerwen 42,32% vs. Wright 41,22%

Percentuálna úspešnosť na doubloch na MS 2019-20 : Van Gerwen 43,53% vs. Wright 44,39%

H2H celkovo : 46:10

H2H 2018-2019 : 11:6

Kto sa stane novým majstrom sveta?

Tipovanie mi nie je cudzie a mám aj slušne plusové štatistiky mojich analýz. Tentoraz ale ostanem bez priameho tipu na víťaza. Kurzy sú nastavené na cca 1,36 na Van Gerwena vs. 3,10 – 3,40 na Wrighta. Favorit je teda jasný. Van Gerwen vyhral celkovo takmer päťkrát viac vzájomných zápasov ako jeho súper.

V posledných dvoch rokoch je to oveľa vyrovnanejšie a zdá sa, že Wright pozná víťazný recept na Van Gerwena. V dlhodobom horizonte je to ale stále pomerne jasne v prospech svetovej jednotky. Priemery a percentuálna úspešnosť na doubloch je ešte vyrovnanejšia. Ak by som si predsa len mal tipnúť, racionálnejšie by som tipoval Van Gerwena.

Očakávam ale vyrovnaný zápas. Peter Wright bude hladný po odvete. Veď to nie je tak dávno, čo bol nesmierne blízko víťazstva v Premier League (2017), keď bol vo finále proti Van Gerwenovi vo fantastickej situácii. Mal šesť match-darts, no všetky trestuhodne minul a bola to naozajstná športová tragédia.

Van Gerwen ho pritom porazil už v mnohých veľkých finále. Vrátane finále MS 2014, kde Peter Wright prehral 7:4. Snakebite má teda Van Gerwenovi čo vracať.

Nezabudnite. Už na Nový rok od približne 20:15, veľké finále. Tak si to spoločne užime!

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera