Piatok, 29. marec 2024

Veľký krok pre Sherrock, ešte väčší pre ženské šípky

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 19.12.2019
SITA/Steven Paston/PA via AP

Pomaly sa nám končí prvý týždeň majstrovstiev sveta a o prekvapenia nie je ani zďaleka núdza. Jedným z najväčších je víťazstvo jednej z dvoch ženských zástupkýň. Fallon Sherrock je prvou ženou v histórii, ktorá vyhrala zápas na profesionálnych majstrovstvách sveta v šípkach!

Začalo sa to pred rokom

Dať priestor ženským hráčkam na majstrovstvách sveta PDC sa rozhodli organizátori majstrovstiev sveta, na čele s Barry Hearnom, šéfom PDC. Minulý rok sa majstrovstvá sveta rozrástli zo 72 na 96 hráčov a okrem mnohých oblastných kvalifikácii (ako juhoamerická, indická či východoeurópska), pribudli i dve ženské kvalifikácie. Jedna pre britskú časť a jedna pre ženy zo „zbytku sveta“.

Tento rok tu britskú časť vyhrala práve Angličanka Fallon Sherrock. Druhú miestenku pre „zbytok sveta“ získala Japonka Mikuru Suzuki, ktorá je aj poslednou majsterkou sveta BDO (prečo sú v šípkach 2 organizácie vysvetľujem vo svojom predošlom článku).

Keď sa organizátori PDC rozhodli po prvý krát vytvoriť čisto ženskú kvalifikáciu, malo to aj mnoho negatívnych reakcií. Diskutujúci na sociálnych sieťach argumentovali (aj) tým, že predsa ženy sa môžu kvalifikovať aj cez iné kvalifikácie a môžu takisto zabojovať o profesionálne karty PDC v januárových Q-school (tak sa i deje).

Prečo je dobré, že ženy dostali špeciálny priestor

Nejedna feministka (či feminista) by vám možno začala hovoriť niečo o útlaku a nespravodlivosti. Ostaňme ale pri športe. Práve tento argument bol asi najsilnejší a najdôvodnejší. Žiadna žena sa doteraz nedokázala dostať medzi profesionálov, resp. prebojovať na MS cez spoločnú kvalifikáciu.

Napriek tomu ale tento krok vnímam ako správny, aj keď ide o miernu pozitívnu diskrimináciu. Ja viem, nejeden z vás si teraz predstavil týpka s bradou, ako si práve usrkáva z latte a papá pritom mrkvový koláčik, bezlepkový. Aj medzi ženami sa totiž nájdu veľmi slušné hráčky. Každého hráča ale posúva dopredu konkurencia a tá je pri ženách minimálna.

Na posledných majstrovstvách sveta BDO, získala ženská víťazka 12 tisíc libier, mužský víťaz rovných 100 tisíc. A v BDO navyše ženy nemajú možnosť sa zúčastniť aj mužského, aj ženského turnaja. Možnosť na progres je teda veľmi obmedzený.

Suzuki bola blizúčko, Sherrock to napokon zaslúžene zvládla

Pred Sherrock svoj zápas 1.kola odohrala Mikuru Suzuki. Od Suzuki boli dosť veľké očakávania, keďže je veľmi prekvapivou víťazkou posledných MS BDO (vo finále porazila nasadenú jednotku Winstanley 3:0, so skvelým priemerom nad 90 bodov). V úvodnom kole zmerala sily s Jamesom Richardsonom. Starým harcovníkom (45 rokov), ktorý sa azda najviac preslávil šokujúcou výhrou na MS PDC 2012, keď vyradil Van Barnevelda.

V prvom sete predvádzala solídne šípky. Dostala sa v rozhodujúcom legu dokonca k 3 doublom na víťazstvo v sete. Všetky 3 šípky na double 11 ale minula a prehrávala 1:0. Suzuki ale v zápase ukázala obrovskú mentálnu odolnosť. Napriek tomu, že už prehrávala 2:0 na sety a 2:0 na legy, dokázala otočiť set č.3 a následne zvíťazila aj v 4.sete. Posledný, piaty set, už bol veľmi vyrovnaný, šťastnejším bol Richardson a vo vyrovnanom zápase vyhral 3:2.

Už tento výkon dostal šípky medzi veľké množstvo ľudí a o to väčšie očakávania boli na 25-ročnú anglickú hráčku. Diváci boli opäť skvelí, aj keď (žiaľ očakávane) neféroví. Pískať na mužského hráča v každom legu rozhodne nie je športové, na druhej strane šípky nie sú jediný šport, kde sa fanúšikovia správajú občas aj menej férovo. Čím sú emócie viac vybičované, tým viac sa fanúšikovia nechávajú uniesť. Čo je v poriadku a z mojej strany, v zdravej miere, pochopiteľné.

Marca, CNN či Nový Čas

We love you Sherrock we do, óóó Sherrock we love you!“. Skandovali a spievali fanúšikovia v londýnskej Alexandra Palace aréne, ktorá už ikonicky patrí k tomuto športu. Diváci boli naozaj počas zápasu skvelí a aj keď do veľkej miery neféroví (voči súperovi), atmosféra bola opäť elektrizujúca a zápas si museli užiť aj tí, ktorí väčšinou šípky nepozerajú.

Zápas mal navyše aj patričnú kvalitu. Obaja hráči mali priemer nad 90 bodov. Víťazka zápasu hodila štyri 180ky (maximum, ktoré sa dá hodiť 3 šípkami), 19x hodnotu 140 bodov a trafila 12/29 pokusov na doublový segment. V kľúčovom momente štvrtého setu (za nepriaznivého stavu 2:1 na sety) navyše hodila 3 perfektné šípky a pripísala si 165 bodov, aby hneď po návrate k terču trafila potrebný doublový segment prvou šípkou.

Aj tu sa teda zápas dostal do rozhodujúceho piateho setu, kde mala pevnejšie nervy a presnejšiu mušku práve zástupkyňa nežnejšieho pohlavia (hej viem, stereotypy). V konečnom zúčtovaní vyhrala Sherrock zaslúžene 3:2 na sety.

Španielska Marca, americké CNN International, nemecký BILD, veľké britské médiá ako BBC (News aj Sport), Metro, Daily Star či Guardian, ale aj také El Periódico de Catalunya, č slovenské TV noviny Markíza alebo Nový čas. Výpočet médií, ktoré napísali o tejto veľkej výhre, je naozaj dlhý.

Veľký krok pre celý šport

Fallon Sherrock sa stala prvou ženskou víťazkou v zápase majstrovstiev sveta PDC. Predtým sa o to neúspešne pokúšali tri iné hráčky. Vďaka jej pričineniu sa tak šípky dostali k veľkému množstvu nových, potencionálnych sledovateľov a neskôr azda i fanúšikov športu.

Koniec koncov, i čísla na sociálnych sieťach hovoria za veľa. Na oficiálnej FB stránke organizácie PDC malo video zo záveru zápasu viac ako 10 tisíc reakcií (rátam len lajky, srdiečka a ďalšie somariny), takmer 1 500 komentárov či takmer 3 000 zdieľaní.

Samotný príspevok o tom, že Sherrock dokázala vyhrať zápas, má viac ako 15-tisíc lajkov či srdiečok a takmer 2 000 zdieľaní. Na youtube má zas zostrih toho najlepšieho už viac ako 160-tisíc zhliadnutí. Úplne rekordy ale láme video zo záveru zápasu na Twitteri. To má už 4,5 milióna zobrazení, 31 tisíc „páči sa mi to“ a viac ako 7-tisíc retweetov. Ešte nejaký gádžo bude tvrdiť, že šípky nie sú šport a patria do krčmy? Temeraf!

Fellon Sherrock teda, samozrejme, svoju púť na týchto majstrovstvách nekončí. V druhom kole si zahrá už v sobotu večer (zrejme od cca 22:00) s ikonickým Rakúšanom, Mensurom Suljovicom. Kurz na jej víťazstvo sa pochybuje na úrovní 8,00. Tak čo, stavíte si?