Streda, 24. apríl 2024

Rising Phoenix: Dokument, ktorý ťa prinúti sledovať o rok aj paralympiádu

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 03.09.2020
SITA/AP Photo/Leo Correa, File

„Moje meno je Rising Phoenix. Pretože Fénix môže žiť, zomrieť, zhorieť a žiť znova“, tak znejú úvodné slová jednej z hlavných predstaviteliek nového dokumentu z produkcie Netflixu.

Rising Phoenix sa venuje hrdinom paralympiád, na ktorých sa stále mnohí pozerajú s dešpektom, v lepšom prípade nie dostatočným rešpektom. Sám som doteraz olympijské hry športovcov so zdravotným hendikepom nesledoval. Po pozretí skvelého dokumentu mám mierne výčitky.

Šport, ktorý všetci milujeme

Šport všetci milujeme. Mnohí ho aktívne hrávame, pravidelne sledujeme, polemizujeme, či nad ním filozofujeme. Mnohým však v plnohodnotnom aktívnom športovaní bráni hendikep. Paralympijské hry mali premiéru pred 60 rokmi v Ríme.

Odvtedy sa vždy konali popri “veľkej” olympiáde, aj keď naposledy reálne hrozilo, že sa kvôli nezodpovednému šafáreniu konať nebudú. V Aténach 2004 boli tribúny takmer úplne prázdne. V Londýne už hry sledovalo 80-tisíc divákov na štadióne a Briti ukázali, že si paraolympionikov obrovsky vážia.

Sedem rozdielnych príbehov, ktoré spája šport

Dokumentárny film otvára 23-ročná Talianka Bebe Vio Beatrice. Rodáčka z Benátok patrila ako dieťa medzi popredné šermiarky. Lenže v jedenástich ju takmer navždy zastavila meningitída – zápal mozgových blán. Mala iba 3 % šancu, že nezomrie do dvoch hodín.

Netrvalo dlho a museli jej postupne amputovať ruky aj nohy. Nevzdala sa. Šermovala, aby porazila hnusnú chorobu a ako 19-ročná v Riu vyhrala zlatú medailu.

Francúz, ktorého takmer zabili počas občianskej vojny

Ďalší pozoruhodný príbeh zobrazuje preživšieho nesmierne krvavej občianskej vojny v Burundi z roku 1993, počas ktorej zomrelo takmer 300 tisíc ľudí. Je ním Jean-Baptiste Alaize, ktorého chceli spolu s jeho matkou pri úteku zabiť. Mačetou mu odrezali nohu, mamu zabili, on našťastie prežil.

Zábery má stále živo pred očami a podľa vlastných slov pri skoku do diaľky sa snaží pred všetkým utiecť a „odletieť“.

Žiadne citové vydieranie nečakajte

Všetky príbehy sú jedinečné a zaujímavé. Nejde pritom o žiadne citové vydieranie, čo by bolo pri tomto dokumente prvoplánovo jednoduché. Dokument je dynamický, prináša unikátne a zaujímavé zábery, hudba opäť skvelo dopĺňa celý priebeh. Športovci posielajú svetu správu, že sú so svojim osudom stotožnení a denno-denne sa venujú tomu, čo milujú.

Na tých posledných hrách Paralympiády získali Slováci 11 medailí, z toho 5 zlatých. Získali sme skvelé 25.miesto, o ktoré sme sa delili s Belgickom.

Tri ponaučenia na záver

Podobne, ako z predošlého dokumentu, aj z tohto som si zobral tri veci:

1. Najlepší paraolympionici musia makať rovnako tvrdo, ako najlepší olympionici, ak nie ešte tvrdšie. Vidieť dynamicky spracované príbehy vás dostane a ja si preto o rok po olympiáde v Tokiu pozriem i rovnocenné pokračovanie v podobe Paraolympiády.

2. Šport nie je len o športe. Je aj o spolupatričnosti, rozširovaní obzorov či diverzite.

3. Klišé, ale zdravie je naozaj najcennejšie. Keď ho nezanedbávajú mnohí hendikepovaní, nemali by sme ho zanedbávať ani my.

Hodnotenie ČSFD: 85% (17 hodnotení)

IMDb: 8.2/10

Dĺžka: 105 minút

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera