Španielsky kráľ zomrel, nech žije Nemecký. / (photo: SITA/AP Photo/Steffi Loos)

TOP URČITEE je to najlepšíe z TakUrčitee v 2014.

Mundial sa konečne skončil. Videli sme vysmiatych Európanov a smutných Juhoameričanov. Nech ste držali palce hocikomu, náš už obligátny zoznam so 17-timi zaujímavosťami si zaslúžite všetci do jedného. Hlavu po deku, baterku do ruky a nech sa ľúbi.

1. Absolútne kľúčovú úlohu na týchto MS zohrali striedania

Nikdy predtým nedali náhradníci viac gólov ako teraz v Brazílii. Predchádzajúci rekord, 24 strelených gólov z Nemecka 2006, tohtoroční žolíci z lavičky prevalcovali o celých 7 presných zásahov. Z celkovej gólovej porcie šampionátu to činí 18 percent, čo znamená, že takmer pri každom piatom góle mohol komentátor vypustiť z hlaveny klišé o „šťastnej ruke trénera“.

2. Bol prekonaný aj ďalší rekord

Týkal sa gólov po 90-tej minúte vrátane. Neskorých gólov padlo v Brazílii 22 (do tohto počtu sa počítajú aj predĺženia), čo je skoro dvojnásobok oproti predchádzajúcemu rekordu spred ôsmych rokov, keď sme videli iba 13 takýchto krutých, klinických rán.

PS: Oba rekordy boli symbolicky podčiarknuté, keď posledný gól šampionátu strelil náhradník Mario Goetze v 113. minúte zápasu.

3. Tréneri mali naozaj obzvlášť šťastné ruky

Až neskutočných 5 striedajúcich hráčov dalo gól po dvoch minútach pobytu na ihrisku. Konkrétne Kostaričan Marko Ureňa, ktorý dorazil Uruguaj; Švajčiar Mehmedi takto vyrovnal s Ekvádorom; Klose s Ghanou; Holanďan Leroy Fer strieľal gól Čile; a Julian Green vykresal pre USA nádej v predĺžení s Belgickom. Čo vy stihnete za dve minúty? Ošúpať mandarinku?

4. Kardinálnu rolu hrali aj brankári

Medailová trojica Neuer, Cillesen a Romero udržala spolu 12 čistých kont, z toho až 8 vo vyraďovacích bojoch. Neuer celkovo v KO fáze inkasoval iba kozmeticky, keď ho dvakrát až z úplne poslednej akcie zápasu prekonali Alžírci a Oscar. Romero dostal vo vyraďovacej fáze prvý gól až po nekonečných 443 minútach. No veru, bol to gól najdôležitejší - zlatý. Chalanovi chýbalo iba 7 minút do totálnej nepriestrelnosti. Cillesena prekonal v zápasoch o všetko iba Dos Santos v osemfinále, potom si dovolil na 6 hodín zatiahnuť rolety.

PS: Ďalšie nezabudnuteľné výkony podal Mexičan Ochoa a kostarický čarodejník Keylor Navas. Pamätným ostane aj výkon žolíka Krula, ktorý síce neodchytal ani jednu celú minútu, no stihol zabezpečiť postup Holandska do semifinále so svojou standup comedy v rozstrele s Kostarikou.

5. Lionel Messi ako pravý muž zápasu

Lio bol vyhlásený za najlepšieho hráča zápasu v (prvých) štyroch vystúpeniach Argentíny, čo bolo najviac na turnaji. Neskôr dostal aj Zlatú Loptu za najlepšieho hráča celého turnaja, napriek tomu, že vo vyraďovacej fáze sa ani raz nepresadil. Maradona bol úprimný a túto cenu pre svojho krajana označil za smiešny marketingový ťah. Thomas Muller, ktorému unikol post najlepšieho strelca o jediný gól, si na druhej strane servítku nebral vôbec a v jednom spontánnom rozhovore povedal reportérke, že on je majster sveta a jeho takéto exkrementy (individuálne ocenenia) nezaujímajú. Pravda, povedal to o niečo pejoratívnejšie a menej publikovateľne. Ale tak treba ho chápať - šampanské, bublinky, eufória, veď to poznáte z firemných večierkov.

6. Strelec

Strelcom turnaja bol so šiestimi banánmi Jimmy Rogrideusz a celá planéta sa vďaka tomu konečne naučila, ako sa správne vyslovuje (aj píše) jeho meno.

PS: Čavés

7. Najviac gólov dostala Brazília (14)

Sedemkrát toľko, čo Kostarika. Zo siedmych pokusov sa im podarilo raz neinkasovať a raz dostať sedem. V skupinovej fáze dali sedem gólov. Toto je bod číslo sedem. Náhoda? Nemyslím. Vesmír zasiahol tam, kde mal.

8. Nové progresívne technológie

Tie boli skôr do koča, ako do voza. Hodinky rozhodcovi museli vážnejšie poradiť presne raz, pri góle Francúzska Hondurasu, pri ktorom hlásil budík o tri nula. Sprej pri štandardných situáciách hráčom očividne viac vadil, ako pomáhal. Góly z priamych kopov by na jednej ruke spočítal aj drevorubač po dvadsiatich rokoch praxe. Padli tri. Iba.

9. Deväť

Presne toľko hráčov na tomto turnaji strelilo gól na treťom po sebe idúcom mundiale za sebou. Menoslov obsahuje známych strelcov ako Villa, Van Persie, Robben, ale aj nečakané tváre ako Clint Dempsey, Tim Cahill, Asamoah Gyan, Rafa Marquez či portugalský Ronaldo. Poslední dvaja menovaní dali na každom z posledných troch turnajov po jednom.

PS: Samozrejme medzi nich patrí aj rekordér Miro Klose, ktorého gólová séria má ešte o štyri roky viac, pretože sa prvý krát presadil už v Ázií.

10. Lopta Brazuca

Jej konštrukcia atraktivitu hry nezvýšila. Spektakulárne strely, ktoré sme si vychutnávali (a na ktoré brankári nadávali) pri nemeckej Teamgeistke, prípadne pri africkej Jabulani boli tento rok neprítomné. Spoza šestnástky jednoducho góly nepadali a česť golmanov bola v tomto ohľade uchránená od vyčítavých pohľadov televíznych kamier.

11. Starý mládenec

Jediný pamätník, ktorý odohral zápas už vo Francúzsku v roku 1998 bol Samuel Eto´o. Pravda, na tento šampionát bude chcieť isto čo najrýchlejšie zabudnúť.

12. Koniec jednej série

Ghana po prvý krát v histórií nepostúpila zo skupinovej fázy. To znamená, že ostali už iba tri krajiny, ktoré tento trpký pocit nikdy nepoznali. Nemecko a Holandsko.

PS: A Írsko. To je, čo?

13. Prvý hattrick v histórií

Xerdan Shaquiri strelil ako prvý hráč tri góly v jednom zápase iba čisto ľavou nohou. Doplním, že je to prvý takýto hráč od roku 1966, teda od doby, v ktorej sa začali rozlišovať nohy a sledovať štatistiky. Dostal sa tak na piedestál pred také slávne ľavácke mená ako Maradona, či súčasníci Messi a Filip Šebo. Tí jeho rekord už nikdy nepredbehnú. Bol to zároveň jubilejný päťdesiaty hattrick na svetových šampionátoch.

14. Vek je len číslo

Keď Faryd Mondragon nastúpil ako striedajúci brankár v zápase s Japonskom, bol to preňho darček k 43. narodeninám, ktoré mal tri dni predtým. Stal sa v tomto veku najstarším hráčom, ktorý kedy na MS zasiahol do hry. Čo budete robiť v tomto veku vy? Oberať marhule zo zeme pod marhuľou?

15. Ak chcete vyhrávať, naučte sa prehrávať

Holandsko vyhralo svoje prvé štyri zápasy. Až v troch z nich pri tom hráči Oranjes prehrávali a museli otáčať vývoj až v druhom polčase. Zakaždým sa im to podarilo ešte v riadnom hracom čase a ani jedno mužstvo proti nim nedokázalo udržať náskok. Naopak taká Argentína prehrávala na celom turnaji iba sedem minút, tých posledných šampionátových sedem minút. No povedzte, môže mundial vyhrať mužstvo, ktoré za celý šampionát nedokáže ani jediný krát vyrovnať?

16. A ešte raz Nemecko

Nemci sa proti Brazílii dostali do vedenia 5-0 za 29 minút. Nemôžeme sa čudovať, že skôr sa do takéhoto komfortného náskoku nedostalo nikdy žiadne iné mužstvo v histórií svetových šampionátov, nieto ešte v semifinále. Za túto necelú polhodinu strelili Nemci v boji o finále najväčšiemu kandidátovi na titul (pred turnajom) na jeho vlastnej pôde toľko gólov, ako Angličania na posledných dvoch MS dokopy.

17. A ešte raz Brazília

V štvrťfinálovom zápase s Kolumbiou, prezývanom „juhoamerické jatky“ spáchali Kanárici neskutočných 31 faulov, čo je v priemere jeden každé tri minúty. A to do tohto čísla nie sú započítané tie, pri ktorých im rozhodca prižmúril obe oči. Je to samozrejme ich osobný a absolútny rekord od čias, od ktorých sa takéto veci niekomu chcú počítať (spomínali sme už, že štatistická revolúcia začala v 1966). Niet divu, že v závere zápasu jednému z Kolumbijcov z neustáleho mydlenia rupli nervy a poslal Neymara na invalidný vozík.