Sprievodca novou sezónou Tipsport ligy

11.09.2015 / Peter Vretenička
Prvý puk na ľad nového ročníka hokejovej ligy hodil jej šéf medzi čepele Jozefa Stumpela a Michala Handzuša. Legendy sa stretli na ľade v Banskej  Bystrici vo štvrtok večer. (photo: SITA/Peter Rusko)

Prvý puk na ľad nového ročníka hokejovej ligy hodil jej šéf medzi čepele Jozefa Stumpela a Michala Handzuša. Legendy sa stretli na ľade v Banskej Bystrici vo štvrtok večer. / (photo: SITA/Peter Rusko)

Určite ste zaregistrovali, že včera odštartoval 23.ročník najvyššej slovenskej hokejovej súťaže. Konal sa avizovaný bojkot, aké zmeny predstavil Richard Lintner, aké prestupy sa v lete udiali a čo očakávať od novej sezóny? Sprievodca novou sezónou Tipsport ligy vám prináša odpovede, aj na tieto otázky.

BOJKOT A INÉ KATASTROFY

Tipsport Liga včera otvorila svoje brány, no avizovaný bojkot sa nekonal. Na zápas medzi Banskou Bystricou a Nitrou si našlo cestu 1896 divákov, čo je oproti prvému zápasu Baranov z minulej sezóny o 555 viac. Po zvolení Richarda Lintnera za šéfa Tipsport ligy sa na nejaký bojkot úplne zabudlo. V internetových diskusiách som sa dočítal, že bojkotovať sa bude len reprezentácia. Myslím, že je to veľmi dobrý krok od fanúšikov. Vyzerá to, že Tipsport Liga je na ceste k lepším zajtrajškom, čo treba rozhodne podporiť. Priamo nespadá pod vedenie SZĽH, zatiaľ čo reprezentácia áno. Keby sme na to šli totiž prísne formalisticky, výber, ktorý hrá na MS je výberom SZĽH, nie výberom Slovenskej republiky. Je to výber hokejového zväzu ako člena IIHF, keďže len jej člen môže hrať na MS. To je zároveň dôvod, prečo hráči nespokojní s exekutívou zväzu chcú bojkotovať reprezentáciu. Uvidíme, ako sa situácia vyvinie a či na koniec nejaký bojkot vôbec bude. Ten ligový sa nekonal!

HEJ, IDEME NA HOKEJ!

Richard Lintner prináša do novej sezóny hneď niekoľko noviniek. Súťaž zmenila názov a logo, keďže nebola vôbec extra. Pre fanúšikov bude opäť k dispozícii anketová súťaž Zlatá prilba a Zlatá korčuľa. Počas včerajšieho zápasu ste si mohli všimnúť aj zmenu na dresoch. Menovky hráčov sa presunuli zo spodnej časti na vrchnú, aby boli zreteľne viditeľné počas celého zápasu, keďže tie doterajšie mali tendenciu schovávať sa do nohavíc. Ďalšou zmenou čo ste si mohli všimnúť bol čas konania zápasu. Po vzore špičkových európskych líg sa viacero zápasov odohrá v neskorších hodinách ako bolo doteraz zvykom.

Veľkým krokom dopredu je rozhodne aj možnosť jednostranného odstúpenia hráča od zmluvy v prípade omeškania platby klubu o viac ako 30 dní. Týmto by sa mala definitívne ukončiť éra splátkových kalendárov. Menšími úpravami prešli aj pravidlá v súbojoch o titul i o záchranu. O účasť v najvyššej lige budú po novom bojovať až štyri kluby – dva najnižšie umiestnené v základnej časti Tipsport ligy a finalisti play-off prvej ligy. Ďalšou novinkou je väčšia otvorenosť vo vzťahu k médiám, ktoré budú mať možnosť vstúpiť do kabín 5 minút od skončenia duelu. Neviem ako vy, ja som so zmenami nadmieru spokojný. A údajne sa chystajú ešte ďalšie.

HRÁČSKE PRÍLIVY A ODLIVY

Za najväčšiu predsezónnu posilu si dovolím označiť Petra Podhradského. Málokto si uvedomuje, že je to najproduktívnejší slovenský obranca v histórii KHL! Pre Nitru bude rozhodne prínosom, aj keď v tejto chvíli nevie nikto, koľko zápasov vlastne za Corgoňov odohrá. Podpísal totiž otvorený kontrakt, ktorý mu ponecháva otvorené dvierka v súvislosti s prípadným odchodom do zahraničia. Za zmienku stoja ešte tieto príchody: Peter Mikuš (Trenčín), Richard Pavlikovský (Trenčín), Tomáš Slovák (Košice), Jozef Balej (Piešťany), Juraj Majdan (Banská Bystrica), Tomáš Bulík (Žilina), Richard a Róbert Hunovci (Žilina), Jan Chábera (Trenčín), Jakub Gašparovič (Trenčín), Jaroslav Obšut (Poprad), Tomáš Tomek (Žilina), Ján Tabaček (Martin) a Jason Bacashihua (Banská Bystrica), ktorého príchod pravdepodobne zarmútil všetkých komentátorov. 

A ktorí hráči z extraligy odišli? Najviac chýbať bude nepochybne Roman Tománek, najproduktívnejší hráč uplynulej sezóny, ktorý sa môže na vlastnej koži presvedčiť, že vyššie platy ako u nás, majú aj hokejisti v Kazachstane. Ligu opustil aj jej najlepší strelec, Petr Kafka, ktorý si 36 gólmi vystrieľal návrat do českej extraligy. Rovnaký smer nabrali aj Alexander Hylák s Petrom Hraškom. Najlepší brankár a najproduktívnejší obranca uplynulej sezóny sa upísali Slavii Praha. Spomenúť treba aj tieto odchody: Lukáš Jurík (Slavia Praha), Gabriel Spilar (Vaasan Sport), Branislav Konrád (Olomouc), Jaroslav Markovič (Slavia Praha), Jakub Čech (Dijon), Marek Šimko (Pavlodar), Michal Chovan (Grodno), Lukáš Hvila (Freiburg), Tomáš Sýkora (Zlín), Patrick White (Graz), Adam Jánošík (Chomutov) a Erik Černák (Los Angeles).

NAJVÄČŠIE HVIEZDY

Kvôli ktorým hokejistom sa oplatí chodiť na slovenské štadióny? Menoslov piatich najväčších ligových hviezd vyzerá nasledovne: Michal Handzuš, Jozef Stümpel, Arne Kroták, Ľuboš Bartečko a Martin Štrbák. Áno, všetko sú to hráči, ktorí majú nad 38 rokov, čiže v špičkovej lige by mali skôr status ,,Veteran“ namiesto ,,Star“. No buďme radi aj za nich. Pozornosť budú pútať taktiež Radovan Puliš, Peter Podhradský, Richard Pavlikovský, Ján Tabaček, Richard Jenčík, Tomáš Slovák, Tomáš Bulík, Jaroslav Obšut, Jozef Balej, Róbert Petrovický, Pavel Brendl a Jason Bacashihua. Viac ako tretina týchto hráčov má skúsenosti z NHL.

OSTARŠENÍ DORASTENCI

Najmladším hokejistom v histórii Tipsport ligy je Bystričan Peter Valent, ktorý vo februári 2013 nastúpil vo veku 15 rokov, 11 mesiacov a 29 dní. Medzi Zvolenom a Bystricou panuje veľká rivalita, takže by asi nikoho neprekvapilo, ak by tento rekord prekonali práve pod Pustým hradom. Na ich súpiske pred novou sezónou sa nachádza 15-ročný obranca Michal Ivan, ktorý prešiel počas leta z dorastu priamo do Áčka. V prípade, že v našej najvyššej lige vybehne na ľad do 15.novembra, rekord odíde z Bystrice do Zvolena.

Na súpiskách tímov Tipsport ligy nájdeme aj ďalšie mladé talenty v dorasteneckom veku. V Nitre si vybojoval miesto 16-ročný Samo Buček a v Skalici jeho rovesník Marián Studenič. Obaja si včera odbili ligovú premiéru v drese Áčka. Všetci sa istotne zhodneme, že je to krok správnym smerom. Pôsobenie medzi mužmi im dá viac, ako projekt osemnástky v juniorskej lige.

KTO BUDE MAJSTER?

Titul obhajujú Košice, ktoré sú ,,Montrealom“ našej ligy. Finále hrali rekordných 15-krát a aktuálne sa pýšia ôsmymi majstrovskými titulmi. To je v našej lige bezkonkurenčne najviac, keď nepočítame emigrovaný Slovan, ktorý ich vraj má taktiež osem. Košice sú preto pochopiteľne najhorúcejší kandidát na celkové prvenstvo. Veria im aj stávkové kancelárie, ktoré na nich vypísali lichotivý kurz 1,8. Treba ale dodať, že Oceliari nemajú tak nabitý káder ako pred rokom, ich slabinu vidím najmä v bránkovisku. Prikláňam sa teda k názoru, že majstrovský titul poputuje o rok do iného mesta. Bude to Nitra, Banská Bystrica alebo počas sezóny vyskočí niekto iný?

A EŠTE PÁR ZAUJÍMAVOSTÍ

Na záver pripájam ešte pár zaujímavostí. Najnižším hráčom Tipsport ligy bude Jan Polata zo Skalice. Tento český legionár meria 167 centimetrov, čo je dosť netypické pre obrancu. Aj najvyšší hráč pochádza z Česka, bude ním 199-centimetrový Daniel Vosyka z Popradu. Najmladší káder budú mať Piešťany. Ich hráči majú v priemere 24,26 rokov. Na opačnej strane nájdeme Nitranov, ktorí vyskladali s priemerným vekom 27,59 rokov najstarší káder. Najmladšieho hráča som vám už predstavil vyššie, ale kto bude ,,Jágrom“ našej ligy? Ak tipujete 43-ročného Arneho Krotáka, tak tipujete správne. A ak máte odvahu, môžete pod článkom napísať  svoj tip na tohtoročného majstra, ktorého spoznáme najneskôr 24.apríla 2016. 

Peter Vretenička

Peter Vretenička

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár