Detroit Red Wi(thout Babcock)ngs Index

14.10.2015 / Mišo Hudák
Káder Detroitu ťahá v novej sezóne Justin Abdelkader. (photo: SITA/AP Photo/Paul Sancya)

Káder Detroitu ťahá v novej sezóne Justin Abdelkader. / (photo: SITA/AP Photo/Paul Sancya)

Letné, výcvikové a iné tábory sa skončili. Rovnako ako v uplynulej sezóne, aj tohto roku sme pripravili subjektívny index, ktorý bude mapovať najlepšie a najhoršie naplnenie očakávaní a potenciálu družstiev NHL. Výkony Red Wings sú základnou mernou jednotkou. Vitajte v sezóne 2015/16.

Bad boy summer

Jared Stoll (New York Rangers) bol v apríli zadržaný kvôli kokaínu, nebol súdený, jeho vtedajší klub Los Angeles Kings s ním po sezóne nepredĺžil zmluvu. Leo Komarov (Toronto Maple Leafs) v júni spáchal minimálne dva závažné dopravné priestupky a v auguste doma vo Fínsku predstupil pred súd. Ryan O’Reilly (Buffalo Sabres) v júli  nabúral autom do budovy a podľa policajnej správy riadil pod vplyvom alkoholu. Mike Ribeiro (Nashville Predators) uzatvoril dohodu o mimosúdnom vyrovnaní s pestúnkou, ktorá ho obvinila zo sexuálneho obťažovania. Jim Craig, brankár americkej reprezentácie na olympijských hrách v Lake Placid v roku 1980, sa rozhodol predať pamätné hokejky, korčule, dresy a masku, zbierka sa volá "The Jim Craig Miracle on Ice Collection". Slava Vojnov (Los Angeles Kings) vynechal celú predošlú sezónu kvôli dištancu od ligy, spôsobeným jeho obvinením z domáceho násilia. Po krátkom pobyte vo väzení sa vyhol pravdepodobnej deportácii zo Spojených štátov odchodom z vlastnej vôle. V domovskej krajine by mal nastupovať v drese družstva KHL SKA Petrohrad. Jonathan Cheechoo (Dynamo Minsk) povedal, že keby mal o desať rokov menej, možno by prijal bieloruské občianstvo. Dale Purinton, ktorý hrával za New York Rangers, bol v auguste zatknutý za vlúpanie. Patrick Kane (Chicago Blackhawks) je vyšetrovaný za sexuálne napadnutie, vzdal sa oslavného dňa so Stanley Cupom a Electronic Arts ho stiahli z obalu hry NHL16. Asistent trénera Darryl Sydor (Minnesota Wild) šoféroval opitý a pri dychovej skúške mu hliadka namerala 2.83 promile alkoholu v krvi. Joshua Ho-Sang (New York Islanders) v septembri zaspal na prvý deň prípravného kempu. Tréner ho nechal tri hodiny vybiehať schody a potom mu oznámil, že sa vracia naspäť do juniorského družstva. V októbri liga začala jednať s hráčskou odborovou organizáciou NHLPA o zásadných zmenách pri zisťovaní cudzích látok v telách hráčov, množstvo užívateľov kokaínu medzi hráčmi NHL narastá. Dvadsiateho tretieho augusta vyhrali Seattle Mist nad Chicago Bliss 27:21 a získali prvý Legends Cup v súťaži Legends Football League. 

Mike Richards (Los Angeles Kings) viezol cez kanadsko-americkú hranicu malé množstvo Oxycontinu, silného lieku proti bolestiam, ktorý sa vydáva na špeciálny lekársky predpis. Cez hranice sa však prevážať nesmie a preto bol Richards zadržaný Kráľovskou kanadskou jazdnou políciou a predvedený na výsluch. To stačilo klubu na to, aby zrušil zmluvu s Richardsom. Los Angeles sa snažili hráča mimo formy s veľkou zmluvou vymeniť dlhšiu dobu, jeho priestupok im prišiel vhod. Do hry však vstúpila NHLPA a dosiaľ najaktuálnejšou, ale pravdepodobne nie poslednou informáciou je, že sa Kings s Richardsom vyrovnali mimosúdne. Podľa všetkého drahšie a nevýhodnejšie, ako keby ho vykúpili zo zmluvy podľa pravidiel.

Raffi Torres (San Jose Sharks) po štyroch dištancoch, troch pokutách a dvoch písomných varovaniach od roku 2011, dostal ďalší zákaz, tentoraz na 41 zápasov, za zákrok na Jakoba Silverberga počas prípravného zápasu San Jose proti Anaheimu. Trest bol jednoznačne prijatý ligou, NHLPA aj samotným hráčom, ktorý sa voči rozhodnutiu nemieni odvolať.

A na vyváženie P.K. Subban

Je toho viac, čo sa udialo medzi posledným zápasom sezóny 2014/15 a otváracím večerom siedmeho októbra. Na vyváženie negatívnych správ o profesionálnych hokejistoch nech slúži gesto P.K.Subbana (Montreal Canadiens), ktorý v septembri venoval detskej nemocnici v Montreale desať miliónov dolárov, čo je ekvivalent dvoch jeho ročných platov po zdanení. Aj keď sa kapitánom Montrealu stal Max Pacioretty, P.K je najväčším hráčom Canadiens súčasnosti. Prosím, učte sa a nechajte sa všetci inšpirovať pánom Subbanom.

Detroit a novinky

Detroit sa vracia na úplné výslnie ligy. Stačilo priviesť Mikea Greena do obrany, Brada Richardsa do útoku a Johan Franzéna z predčasného dôchodku? Akadémia Red Wings nepracuje takto povrchne. Teemu Pulkkinen a Dylan Larkin sú ďalšími výrobkami Michiganskej diamantovej bane, systémového skautingu a vychovávateľskej štruktúry záložných tímov. Stačí sa pozrieť na neďaleké Buffalo. Na prvý tréningový zápas Jacka Eichela sa prišla pozrieť plná hala, schopnosti zázračného chlapca spôsobili davové šialenstvo a vieru v lepšie zajtrajšky Sabres. Red Wings ťahá podobných Eichelov z farmy každý rok. Nyquist, Tatar, Abdelkader, častokrát je ich toľko, že nedostanú adekvátny priestor všetci, ako sa to momentálne deje Tomášovi Jurčovi. Zaujímavé spojenie lokálnych hráčov z Michiganských jazier a univerzít s európskym importom je predmetom priznaného kopírovania fungovania organizácií ako sú napríklad Chicago, alebo Anaheim.

Najdramatickejší rozdiel medzi súčasnou a poslednou sezónou je vo formáte predĺženia. Už prvých pár vzoriek ukázalo, že na plochy štadiónov NHL sa môže vrátiť nekontrolovaný nadhokej, ako ukázali Tampa Bay s Philadelphiou v historicky prvom nastavenom čase, v ktorom sa proti sebe postavili len trojice súperiacich hráčov. Množstvo priestoru a limitované možnosti bránenie by sa mohli čo najskôr preniesť aj do presilových hier v základnej hracej dobe. Zvýhodnený tím by nemusel nastupovať do presilovky vo forme piatich proti štyrom, ale štyroch proti trom. Ak by sa oslabený tím previnil opäť, hrali by piati proti trom ako to poznáme z aktuálnych pravidiel. Za tento patent očakávam od NHL nejakú protihodnotu.

Základné otázky

Pred začiatkom ligy sme si v TakUrčitee položili niekoľko základných otázok, ktoré by mali definovať sezónu 2015/16.

Arizona by nemal byť len najslabší tím západnej konferencie, ale aj hlavný kandidát na relokáciu. Letný začiatok rozširovania ligy nepriniesol do hry očakávaný Seattle, ale len geograficky vhodné Las Vegas a geograficky nevhodný Quebec (vzhľadom na rozloženie tímov v konferenciách, 14 na západe, 16 na východe). Navyše, relokácia je rádovo lacnejšia ako postavenie novej organizácie. Slabšími vyzývateľmi o možnosť voliť v drafte v roku 2016 okrem Coyotes môžu byť Colorado alebo Winnipeg a tradiční účastníci Buffalo, Carolina alebo Toronto z východnej konferencie.

Eichel alebo McDavid? Budúci kapitán Edmontonu je uprednostňovaný pred budúcim kapitánom Buffala, je však dôležité pripomenúť, že do tohto, na pohľad jednoznačného, súboja môžu zasiahnuť výrazní nováčikovia ako Teemu Pulkkinen, Artemi Panarin, Max Domi, Dylan Larkin a ďalší.

Prvým trénerom bez zamestnania by mal byť Claude Julien, ktorý pri výraznej prestavbe Bostonu ostáva jednou z posledných postáv zo starých čias. Obmenili sa hráči aj vedenie. Netrpezlivými zamestnávateľmi môžu byť aj Canadiens, Oilers alebo Rangers.

Najdôležitejšou a pravdepodobne asi jedinou skutočnou otázkou je, kto si dá vyraziť tabuľku s viac ako päťdesiatimi menami, aby si ju mohol pripraviť na starý kus stolovacieho servisu? Východnú konferenciu môže tohto roku vo finále, v abecednom poradí, zastúpiť Detroit, Montreal, Pittsburgh, Tampa Bay, či Washington, aby zo západnej konferencie vyzval niekoho z Californie alebo Texasu.

Mišo Hudák

Mišo Hudák

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár