Bystrica hrala neslovenský hokej, preto je vo finále

07.04.2016 / Denis Bohumil Schvarcz
Jason Bacashihua dokáže azda aj hrať v pozícii rozohrávajúceho obrancu. (photo: SITA/Jakub Julény)

Jason Bacashihua dokáže azda aj hrať v pozícii rozohrávajúceho obrancu. / (photo: SITA/Jakub Julény)

Štvrtý najlepší tím po základnej časti nedal víťazovi a najvyššie nasadenému mužstvu z Košíc v semifinále žiadnu šancu. Konečný výsledok 4:2 na zápasy nech nikoho nemýli, Banská Bystrica semifinálovej sérii dominovala od začiatku do konca.

Neslovenský hokej

Musí existovať vysvetlenie. Ako je možné, že mužstvo, ktoré od polovice novembra do Veľkej noci prehralo tri (slovom 3) zápasy z 36, na ktoré nastúpilo, dostalo takú nakladačku? Celkové skóre semifinále bolo KE 8 : BB 18, góly po nájazdoch nepočítajme. Bez nich by Košice vyhrali akurát tak pár dní extra voľna po skôr skončenej sezóne navyše. Dve z troch spomínaných prehier v základnej časti boli proti Banskej Bystrici, ale aj tak. Pri pohľade na "obraz hry" mi napadlo, že Stredoslováci hrali hokej priam až neslovenský. A preto zaslúžene postúpili do finále ligy.

Aký je ten neslovenský hokej? Premyslený, zodpovedný, drzý, priamočiary, američania radi používajú prívlastok "nasty". Ide pod kožu, je nepríjemný hráčom súpera na dotyk a divákom na pohľad. Je jedna vec hrať zákerne tvrdo, druhá je mať samých seba pod totálnou kontrolou. Bystričania mali a Košičania za desať dní neprišli na to, ako ich z vynikajúceho konceptu pre playoff vyviesť.

Základom hry Bystrice bolo dobre brániť puk vo vlastnej tretine v rohoch a pri mantineli a v útoku hrať všetko čo najjednoduchšie do bránky. Nútili od začiatku košických forwardov vybíjať sa v nezmyselných súbojoch, v druhej polovici série už ani do nich nechodili. Len z úctivej vzdialenosti nahadzovali puky na gólmana, prípadne si prihrávali v strednom pásme a v útočnom sa nedôrazne nechali od neho odstaviť. Tlak, akým sériu začali v prvých desiatich minútach prvého zápasu zopakovali len v prvej tretine zápasu číslo 5, aj v ňom sa triasli o výsledok a nakoniec ho takmer prehrali.

O neslovenskosti výkonu Banskej Bystrice svedčí najviac práve predposledný zápas série. Po prvej tretine 0:2, bežný slovenský tím vedomý si mečbolu o dva dni na domácom ľade by duel celkom určite minimálne podvedome vypustil. Nie barani. Možno aj preto nimi sú, baranmi. Vrátili sa k "svojej hre", dali v druhej tretine kontaktný gól a pri power play dovtedy dobiedzali, kým ho tam Tománek nezasunul aby sa mohlo predlžovať. Aj v overtime len šťastie zabránilo Banskej oslavovať už v Steel Aréne.

Bojovnosť a viera vo vlastný systém hokeja, ktorý je ideálny pre playoff najmä proti technicky zdatným tímom, bola závideniahodná.

Na hre Bystrice sa prejavujú skúsenosti tria Országh - Zedník - Handzuš, ktorí spolu odohrali desiatky playoff zápasov v NHL. Je len dobre, že sa o ne delia so slovenskými hokejistami. Je ešte lepšie, že v tíme Banskej Bystrice je veľa Slovákov, ochotných hrať ako to tí traja vymysleli. Bortňák, Matoušek, Zigo, Lunter, Grundling, k nim matadori Hvila, Tománek, Majeský, Ďatelinka sú všetko dobré správy pre bystrický a snáď aj slovenský hokej.

Čo s Košicami?

Len Lapšanský s Hrnkom by si zahrali aj keby mali na sebe dres Bystrice. Z obrancov možno Mikuš. Nech si oddýchnu, dočkajú sa verdiktu ohľadom hlavného sponzora (US Steel je možno v procese predaja) a na konci leta uvidíme.

Má Bystrica šancu vo finále?

Tak..určitee!

V playoff sezóny 2015/16 hrajú ale Bystričania dokonalý hokej pre vyraďovaciu časť. V jedenástich zápasoch dostali len desať gólov z hry, menej ako gól na zápas. Priemerne 27 striel, ktoré pustia na Bacashihuu je celkom určite zavádzajúca štatistika. Veľa z nich nemá so skutočným ohrozením bránky nič spoločné. Dôkazov sme videli v priamych prenosoch na Dvojke viac, než dosť.

Zvolen aj Nitra sú ale iné tímy, ako ten košický. Podobne útočne naladené, no oveľa tvrdšie. Nebude jednoduché odchýliť ich z pohody tak razantne, ako sa to podarilo proti hráčom z východu. Bystrica bude asi mať výhodu v sebavedomí, možno aj pár dňoch oddychu ak sa semifinále Nitry zo Zvolenom pretiahne do soboty.

Porazili s prehľadom majstra a víťaza základnej časti, preto budú pre mňa vo finále favoritom. Najmä kvôli štýlu, akým sa prezentujú, je neslovenský. A práve preto má veľký predpoklad vyhrať pohár pre majstra slovenskej hokejovej ligy.

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.