Dokonalý zážitok s Dominikou Fighter Cibulkovou

05.07.2016 / Martin Petro
Dominika Cibulková tesne po emotívnej výhre. (photo: SITA/Anthony Devlin PA via AP)

Dominika Cibulková tesne po emotívnej výhre. / (photo: SITA/Anthony Devlin PA via AP)

Zápas Dominiky Cibulkovej začínal o 12.30. Mňa čakali v krčme o 15.30. Ani vo sne by ma nenapadlo, že na mňa budú musieť počkať.

Dominika vs Túlavá mačka

Dominika sa s Agnieszkou Radwanskou pozná ešte dôvernejšie ako so svojím snúbencom. Hrávajú proti sebe už 10 rokov, toto bol ich štrnásty vzájomný zápas a štvrtý tento rok, čo z Poľky urobilo Dominikinu najčastejšiu súperku. Či to platí aj recipročne, to som už neoveroval – čo tam po štatistikách nejakej Radwanskej. Tá nech mi nejaký ten turnaj nelezie na oči (v dobrom).

Kto ich wimbledonský súboj v pondelok sledoval, chápe moju poznámku. Radwanská bola ako túlavá mačka, ktorej dáte pohár mlieka. Nech sa človek snažil akokoľvek, nedokázal sa jej zbaviť – stále sa vracala späť a chcela viac.

Dominika s ňou zápasila celé tri hodiny a drvivú väčšinu času to bola z jej strany ofenzívna smršť tých najtvrdších možných úderov. Ak maximálnou razanciou nevypálila v zápase aspoň 500 forhendov, tak potom ani jeden.

Iná vec však bola fascinujúca. Neviem kedy naposledy (a či vôbec niekedy) som videl v ženskom tenise 56 víťazných úderov na konte jedinej hráčky. Ak takú štatistiku niekto dosiahol, celkom určite to nebolo proti Radwanskej, s ktorou hrať zápas, to je ako mlátiť do tréningovej steny. Viete koľko urobila Poľka za tie tri hodiny neľútostného tenisu nevynútených chýb? Dvadsať. Na každú sme museli s Dominikou čakať v priemere takmer 10 minút - ako na Ružinovskej na električku.

Bol to zápas, ktorý si musela naša najlepšia tenistka uhrať sama. Iná cesta neexistovala. Ak necháte Radwanskú udávať tempo hry, tak ste vlastne prehrali. Agieszka dokáže hrať všetky možné uhly, rotácie a nemá problém prehodiť sieť 50 krát počas jedinej výmeny. Dominika musela byť aktívna pri každej loptičke.

Nepremeniť mečbal a prehrať set je také... na Cibulku

Aktívna bola aj za stavu 6-3 5-4 *40-30, keď mala svoj prvý mečbal. V tom čase zápas vyzeral komfortne. Žiadny náznak toho, že by Poľka kládla taký odpor, ako v ostatných troch zápasoch z tohto roka. Žiadny náznak toho, že by Dominiku malo opustiť jej fantastické momentum.

Bum, bum, plesk a o 9 minút sa hral tretí set. Dominike sa tieto veci stávajú pomerne bežne a rozhodne to nie je výsmech – dopodávať zápas, v ktorom ide o takto veľa, je extrémne náročné. Radwanská chytila druhý dych, momentum prevalila na svoju stranu a ak už predtým kazila minimálne, v záverečnom sete nekazila vlastne vôbec. Šesť nevynútených chýb v šestnástich gemoch? No odvracajte proti niekomu takému mečbal.

Dominika nôž z krku mala a odpálila ho víťazným forhendom, za ktorým sa Agneš iba smutne pozrela. Možno tušila, že bol jej prvý a zároveň posledný.

Odvrátiť mečbal a vyhrať zápas je také... na Cibulku

V poslednom sete sa hral tenis, ktorý hraničil s dokonalosťou. Obe hráčky zaznamenali v tenisovom plus/mínus (rozdiel medzi errormi a winnermi) +12 puntíkov. Len v tomto jednom sete mala Dominika 33 víťazných zakončení. Fyzicky siahli obidve na absolútne dno. Ťažko pochopiť, ako môže v takom náročnom a dychberúcom zápase hlavná rozhodkyňa zobrať Dominike dva prvé servisy za prekročenie limitu medzi výmenami. Navyše, keď v druhom prípade si naša hráčka zle nadhodila loptičku.

Milé bolo, ako Cibulkovej fandil český komentátor. Na odpadnutie bolo, ako Dominika 5 krát po sebe nepotvrdila brejk. Zápas dopodávala na tretí pokus, cez tretí mečbal, zhruba hodinu a pol po tom, čo mala prvý a zhruba polhodinu po tom, čo jeden sama odvrátila. Jednoducho dokonalý zápas.

Po poslednej lopte, ktorú zaklincovala – ako inak – víťazným forhendom, padla na trávnik od vyčerpania. Nevládala sa ani radovať, toľko síl na kurte nechala. Dovolím si tvrdiť, že takýto zážitok v ženskom tenise nedokáže ponúknuť okrem nej už nikto iný na svete; so všetkým dobrým aj zlým, čo k tomu patrí.

Meno, ktoré priberie po svadbe, by malo byť Fighterová.