Tragikomédia UFC 200

23.07.2016 / Vladimír Bilohuščin
Brock Lesnar a Mark Hunt. (photo: SITA/AP Photo/John Locher)

Brock Lesnar a Mark Hunt. / (photo: SITA/AP Photo/John Locher)

Za sebou máme najväčšie podujatie histórie ľudstva, ktoré prinieslo najlepšie predstavenie všetkých čias! Takto by mala znieť titulka tohto článku, keby všetko vyšlo podľa plánu. No nevyšlo a tak si ju môžeme premenovať na jednu z najväčších frašiek histórie MMA. Celý turnaj bol proste hanbou, ktorú od blamáže zachránili úvodné zápasy.  

Ako - taký rozbeh

Predzápasy ponúkli naozaj dobrú šou, ktorú obstarali ´staré páky´ biznisu. Jim Miller, Gegard Mousasi a hlavne Joe Lauzon predviedli naozaj slušné výkony a súboje ukončili knokautami. Publikum tlieska a teší sa na ďalšie zápasy. Na scénu vstupuje mladá hviezdička Sage Northcutt, ktorý má za sebou také hype ako portugalský futbalista Renato Sanchez po súboji s Maďarskom. Talent nepochybne má, ale prvú ligu videl iba na obrázku. A tak to aj dopadlo, keď dokázal, s neznámym Enrique Marinom, vyhrať na body iba s mohutným prispením rozhodcov. Ďalšie tri zápasy ponúkli slušnú porciu zábavy, aj keď korenie v podobe ukončenia pred limitom chýbalo. TJ Dillashaw, Kelvin Gastelum, ako aj Juliana Pena brali výhry na body a uzavreli tak slušnú predzápasovú porciu.

Radujme sa, hlavná karta prichádza!

Prenos zaplatený, pivečko na stole a očakávania majestátne. Niekdajší šampión Cain Velasquez a Travis Browne rozbiehajú hlavnú kartu. Údery, takedowny, kopy z otočky a technické KO v podaní Velasqueza, čo viac si človek mohol priať. Naozaj to nebol zlý začiatok. Potom to ale prišlo a s každou pribudnutou sekundou, pribúdal aj jeden stupienok krvného tlaku a to do klietky vstupovali hviezdni bojovníci Jose Aldo a Frankie Edgar. Tento duel bol veľmi dôležitý, víťaz sa totiž stretne s Conorom McGregorom v súboji o šampióna pérovej divízie. A tak to aj obaja borci poňali. Taktiky bolo viac ako v knižke Laca Borbélyho. Lepším študentom sa ukázal byť Jose Aldo, presnými kombináciami kontroloval zápas. Aby sme si rozumeli, duel to nebol zlý, ale sledovať päť úplne identických kôl bolo celkom utrpenie, pričom náznak zariskovania, nie to ešte ukončenia zápasu, by sme nenašli ani Hubblovým teleskopom.

To bol ale iba slabý odvar! Narýchlo zlepený zápas Cormier vs. Silva totiž predviedol ukážku profíckeho... spárovania na tréningu. Tri kolá krutej nudy, kde Cormier kontroloval Silvu na zemi, pričom zaznamenal asi nula zásahov, boli toho jasným dôkazom. Najlepší moment zápasu pritom prišiel v treťom kole, keď Anderson uštedril jeden (!!!) kop na brucho Cormiera a ten hodil bolestivú grimasu. Áno, dámy a páni, tento kop bol jediný zaujímavý moment celého zápasu, čo ocenili aj diváci a vyprevadili Cormiera hlasným bučaním.

V predposlednom zápase na seba narazili najťažšie váhy celého UFC Lesnar a Hunt. A groteska pokračovala. Ak by ste si prepli na National Geographic, mohli ste zhliadnuť niečo podobné, boli sme totiž svedkami párenia tuleňov. Dvaja 150-kiloví borci sa po sebe váľali, pričom nebol vyslaný jediný relevantný úder. Hunt sa aj snažil niečo spáchať, s obrovským Lesnarom ale vôbec nepohol. Druhé kolo prebehlo síce v postoji, tvrdé údery si ale dali voľno. Čo na tom, že Lesnar po návrate zaknihoval víťazstvo, keď sa prakticky nebolo na čo pozerať. 2,5 milióna bolo ale vo vrecku.

Vyvrcholenie celého podujatia priniesli dve žienky. Miesha Tate po prvý krát obhajovala titul bantamovej váhy, Amanda Nunes ho oň chcela pripraviť. Nebolo by to ono, keby aj tento zápas nesprevádzali problémy. Miesha totiž takmer nedala váhu a podarilo sa jej to, až keď sa hodila do Evinho rúcha. Kompletná dehydratácia potom spôsobila, že šampiónka doslova skolabovala v šatni. A to sa prenieslo aj do zápasu, keď už v prvom kole utŕžia knokaut a bolo vymaľované. Amanda Nunes sa teda stala hlavnou postavou najväčšieho turnaja histórie ľudstva a to bola ešte predvčerom rada, že je na hlavnej karte.

Smutná dohra

Pamätáte sa ešte na meno Jon Jones? Áno ten, čo si poplakal na tlačovke a prisahal, že nič neužil. Tak tento týždeň prišli výsledky B vzorky, ktoré potvrdili, že sa v jeho krvi nachádzali blokátory estrogénu. Tie sa používajú na elimináciu nežiaducich účinkov steroidov a štartujú pritom tvorbu testosterónu. No aj keď Jon v hĺbke duše cíti, že nie je podvodník, všetci ostatný cítia niečo iné. Na svoje si prišla aj wrestlingová hviezda Brock Lesnar, ktorý mal síce 4-mesačnú dopingovú výnimku, predzápasovému, ako aj zápasovému, testovaniu sa už nevyhol. A výsledok? Buuum, dva pozitívne nálezy na nič iné ako blokátory estrogénu. Všetko teda nasvedčuje tomu, že majú Jones a Lesnar spoločného kamaráta. Všetko je zatiaľ v štádiu riešenia a tak si musíme počkať o koľko peňazí chlapci prídu.  

Asi najlepšie situáciu zhodnotil poriadne nahnevaný Mark Hunt. Lesnar dostal výnimku z testovania, nezúčastnil sa tlačovej konferencie, dostal magickú odmenu a navyše aj dopoval. Conor McGregor si dovolil neprísť na tlačovú konferenciu a bol nemilosrdne vyhodený. Samotnému UFC to ale môže byť ukradnuté a odložené v zadnej časti tela. Stihlo sa medzičasom za 4 mld dolárov predať, pričom tieto špekulácie pol roka striktne popierali.

Po všetkých týchto udalostiach okolo UFC 200, môže človeku napadnúť iba jedno prirovnanie. K cirkusu Humberto...

Vladimír Bilohuščin

Vladimír Bilohuščin

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár