Skromný gentleman ukončil kariéru

04.11.2016 / Tomáš Kolár
Miro Klose. (photo: SITA/Angelo Carconi/ANSA via AP)

Miro Klose. / (photo: SITA/Angelo Carconi/ANSA via AP)

Počas svojej kariéry sa vyhýbal excesom a prehnanej mediálnej pozornosti. Miroslav Klose sa sústredil iba na futbal, veľkohubé vyhlásenia, či bombardovanie statusov a samoľúbych fotiek na sociálnych sietiach mu boli cudzie. Áno, v dnešnej dobe sa nájde verejne známy človek (a nie je to Adela Banášová), ktorý nemá facebook či twitter. Klose bol jedným z najskromnejších futbalistov, ktorého som kedy videl, a to napriek tomu, že dosiahol viac ako mnohé takzvané superhviezdy zarábajúce prehnané čiastky.

Jedinečný Miroslav

Jedinečnosť Kloseho spočíva predovšetkým v tom, že ešte ako 21-ročný hral siedmu nemeckú ligu za SG Blaubach-Diedelkopf!. Len pre porovnanie, v tomto veku už napríklad taký Neymar prestúpil do Barcelony údajne až za 83 miliónov eur. V roku 1999 prestúpil do Kaiserslauternu, kde pôsobil päť rokov a svoj bundesligový debut absolvoval až vo veku 22 rokov.  Zaznamenal výrazný herný progres, ktorý si samozrejme všimol aj vtedajší reprezentačný tréner Nemecka Rudi Völler, ktorý Kloseho v roku 2001 povolal na jeho prvý reprezentačný zápas proti Albánsku.

Hviezdne chvíle pokorného Kloseho prišli po prestupe do Werderu Brémy v roku 2004 a neskôr do Bayernu, s ktorým získal dva nemecké tituly. Na domácich MS v 2006 sa stal najlepším strelcom šampionátu a výraznou mierou sa pričinil k zisku bronzu pre domáci Nationalelf. Ďalšie štyri góly v národnom drese na MS pridal o štyri roky v Juhoafrickej republike a dva presné zásahy pridal aj posledných pre Nemecko zlatých MS v Brazílii pred dvoma rokmi, kde aj skončil svoju mimoriadne úspešnú reprezentačnú kariéru.

Najlepší strelec MS

Je najlepším strelcom histórie svetových šampionátov, strelil 16 gólov, čo je o jeden viac ako niekdajšia brazílska superhviezda menom Ronaldo. Za reprezentáciu nastúpil v 137 zápasoch, viac má na svojom konte iba Lothar Matthäus. Avšak je najlepším strelcom v histórii nemeckej reprezentácie (71 gólov), predčil dokonca aj nepomerne slávnejšie meno kapokanoniera Gerda Müllera. Ďalším zaujímavým faktom je, že ak Klose za nemeckú repre skóroval, Nationalelf nikdy neprehralo.

Štatistiky sú síce pekné, ale správanie sa na ihrisku a aj mimo neho je tiež mimoriadne dôležité. A práve tam si Klose získal mnohých fanúšikov, nielen mňa. Ešte ako hráč Brém odpískal po údajnom faule naňho rozhodca jedenástku, avšak Klose rozhodcu presvedčil o tom, že faul nebol. V jeho poslednom angažmáne v drese Lazia Rím strelil gól, ktorý rozhodca uznal, avšak opäť dobrovoľne za ním prišiel, aby mu povedal, že ho dal rukou. Takýchto gest je dnes ako šafránu. Priučiť by sa mohol aj taký kritik dnešného simulovania hráčov, akým je Thierry Henry. Íri vedia o čom hovorím.

Azda jediným excesom, ak to možno vôbec za exces považovať, bolo jeho salto, ktoré zdatne prezentoval po každom góle. Čo je to v porovnaní s lordom Bendtnerom, ktorý prestup do Nottinghamu Forest považuje za dobrý odrazový mostík pre ďalšiu kariéru v Barcelone?

Klose odchádza z futbalových ihrísk vo veku 38 rokov. Rozlúčka bola taká, aký je on sám, pokojná, bez okázalostí či prehnaného verejného záujmu. Klose pri futbale ostáva, oznámil, že sa chce venovať trénerskej dráhe. Pre futbal je to len dobré, takých ľudí ako je Miro Klose dnešný futbal potrebuje. Viel Glück Miroslav!

Autor je redaktorom pravda.sk.

Tomáš Kolár

Tomáš Kolár

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár