Majstrom sveta v squashi je Egyptský "Assassin"

09.11.2016 / Tomáš Kolár
Squashová ilustračka. (photo: SITA/AP Photo/Darren Calabrese)

Squashová ilustračka. / (photo: SITA/AP Photo/Darren Calabrese)

Usporiadanie svetového šampionátu v squashi v Egypte je ako organizácia MS vo futbale v Brazílii. Nenašli by ste na našej zemeguli krajiny, ktoré by sa lepšie hodili. Squash je v Egypte mimoriadne populárny. Počet zástupcov africkej krajiny v TOP 10 najlepších squashistov sveta je unikátny - sedem. Napriek tomu pred minulotýždňovými MS v Káhire pochádzali z Egypta len dvaja majstri sveta. Teraz k ním pribudol tretí, trochu prekvapujúci.

Prvé dve kolá boli len zahrievacie

Poďme ale pekne po poriadku. Prvé kolo až tak veľa vzruchu neprinieslo, hoci sa určite predpokladal postup mimoriadne sympatického Camerona Pilleyho, ktorý vo voľnom čase okrem hrania slovenskej extraligy rád "bombuje" chrbát svojho brata.            

Druhé kolo už prinieslo nepomerne záživnejšie zápasy. Vrcholu sezóny musel povedať predčasné Adieu veľký bojovník Castagnet, ktorý ako deviaty nasadený podľahol dobre hrajúcemu Darylovi Selbymu 0:3. Najväčším prekvapením kola však bolo vypadnutie tretieho nasadeného Omara Mosaada, ktorý v päťsetovej dráme podľahol Malajzijčanovi Adnanovi.

Do tuhého od tretieho

V treťom kole už pomaly ale isto začalo ísť do tuhého. Zlepšujúci sa Marwan El Shorbagy podľahol krajanovi Tarekovi Momenovi v ďalšej päťsetovej bitke. Z turnaja sa porúčala aj motorová myš z Kolumbie menom Rodriguez, ktorý nestačil na Faraga, áno, ďalšieho Egypťana. Prvý set stratil aj trojnásobný majster sveta Ramy Ashour, ktorý na turnaj nastúpil opäť po niekoľkotýždňovej pauze zapríčinenej zranením. Do štvrťfinále celkovo postúpilo šesť Egypťanov, čo sa zatiaľ nikdy v histórii MS nestalo. A záverečnú osmičku doplnili 33-ročný Gaultier a 36-ročný Nick Matthews. Európa, zobuď sa!

Azda všetky štyri štvrťfinálové zápasy mali jednoznačnejší priebeh ako sa počítalo. Najvyrovnanejším mal byť duel medzi "Vlkom z Manchestru" alias Nickom Matthewsom a egyptským "Vrahom (Assassin)" Karimom Abelom Gawadom, ktorý sa v posledných mesiacoch zlepšuje každým zápasom. Papierové predpoklady však 25-ročný Egypťan postavil na hlavu a britského veterána poslal domov v troch setoch. Rovnako suverénne si počínali aj ďalší dvaja Egypťania Ramy Ashour a svetová jednotka Mohammed El Shorbagy. Gaultier ako jediný stratil set, ale oveľa podstatnejším faktorom jeho zápasu s Momenom bolo zranenie, ktoré mu nedovolilo pokračovať v obhajobe minuloročného titulu.

Prekvapujúce, ale zaslúžené finále

Tým pádom bol jeden finalista jasný. Ramy Ashour postúpil do finále bez boja. Bol si vedomý toho, že jeho súperom bude Egypťan. Očakávalo sa, že to bude Shorbagy, čím by sa zopakovali azda najnapínavejší finálový duel MS spred dvoch rokov, kde Shorbagy premárnil niekoľko mečbolov. Avšak ani tentokrát sa Shorbagy nedočkal, pretože Gawad ho porazil 3:2 a postúpil do premiérového, pre mnohých prekvapujúceho, ale zaslúženého finále.

Finále malo byť oslavou squashu, o to viac, že bolo isté, že víťazom bude domáci Egypťan. Prišiel však na psa mráz, žiaľ v prípade Ashoura už po x-tý krát. Nech už je Ashour akokoľvek nadaný a húževnatý, jedna vec mu chýba, a to žiaľ zásadná. Zdravotné problémy majú uňho až chronické parametre. Taký futbalista Marco Reus, ktorý už pre zranenia vynechal nejeden svetový či európsky šampionát, je v porovnaní s týmto egyptským squashovým mágom prototypom zdravia. Ramyho večne natiahnutý hamstring je jeho naozajstnou Achillovou pätou, za ktorú by sa nemusel hanbiť ani bájny antický hrdina.

Nečakaným majstrom sveta je teda Gawad, ktorý sa na jednej strane určite nesmierne teší, ale uvedomuje si, že vyhrať takýmto spôsobom nie je úplne to pravé orechové. Nič to však nemení na tom, že sa týmto skvelým výsledkom pevným spôsobom zaradil medzi tú najužšiu squashovú smotánku. Dúfajme, že neostane len zbožným želaním, aby z nej predčasne nevypadol Ramy Ashour, Po finále sa zastrájal, že pokiaľ bude dýchať, neprestane šťastie na squashovom kurte pokúšať.                                                  

Autor je redaktorom pravda.sk                                                                                                                               

Tomáš Kolár

Tomáš Kolár

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár