Zázračné deti o majstra sveta v šachu

11.11.2016 / Tomáš Kolár
Magnus Carlsen a jeho ruský súper pred zápasom o majstra sveta. (photo: SITA/AP Photo/Seth Wenig)

Magnus Carlsen a jeho ruský súper pred zápasom o majstra sveta. / (photo: SITA/AP Photo/Seth Wenig)

V piatok 11. novembra sa v New Yorku začne ostro sledovaný súboj o majstra sveta v šachu. Hlavnými protagonistami budú úradujúci majster sveta Magnus Carlsen, ktorý nosí pomyselnú šachovú korunu nepretržite od roku 2013 a od roku 2011 je na čele svetového rebríčka. Jeho súperom bude Sergej Karjakin, ktorý vyhral Turnaj kandidátov, čím sa automaticky stal vyzývateľom fenomenálneho nórskeho šachistu.

Carlsen vs Karjakin

Tento duel bude mať osobitý náboj hneď z viacerých dôvodov. V prvom rade pôjde vôbec o prvý zápas počítačovej doby, v ktorom na seba narazia ešte stále dvadsiatnici. Karjakin je síce už druhýkrát ženatý a tiež novopečený otec, ale stále má len 26 rokov. Carlsen dovŕši tento vek v deň predpokladanej poslednej partie zápasu, 30. novembra.

Ďalšou zaujímavosťou je ruský faktor. Napriek tomu, že Karjakin je rodák z krymského Simferopolu (vtedy ešte časť Ukrajiny), v roku 2009 prijal ruskú národnosť. Ako je všeobecne známe, Rusko, respektíve Sovietsky zväz, je, hoci predovšetkým bola, šachová veľmoc. Odkedy sa však na scéne objavil nórsky "šachový Mozart", zatienil všetkých ruských hráčov, vrátane bývalého majstra sveta Kramnika, sedemnásobného majstra Ruska Svidlera. Dá sa povedať, že svojimi úspechmi už teraz zatienil aj Garryho Kasparova, mimochodom jeden čas svojho trénera. Rusi preto vkladajú do Karjakina veľké nádeje, aby prinavrátil šachový trón tam, odkiaľ dlhé desaťročia neodišiel.

Napriek tomu, že to možno nie je taký podstatný detail, miesto môže hrať nemalú úlohu. Carlsen New York a Ameriku vo všeobecnosti miluje. Navyše asi len ťažko by našiel miesto, kde by sa mohol "predať" lepšie ako v Big Apple. Marketingová ikona šachu, vďaka ktorej zažíva táto hra veľký boom, určite nebude mať núdzu o nových sponzorov. Na druhej strane, Karjakin preferuje Moskvu, kde sa cíti najlepšie.

Vzájomná bilancia hovorí v prospech Carlsena. V klasických partiách vyhral štyri, jednu prehral a 16 sa skončilo nerozhodne. O motiváciu majú postarané samozrejme obaja. Karjakin môže byť až premotivovaný, keďže neraz vyhlásil, že raz sa jednoducho majstrom sveta musí stať. Proti sebe však má viac ako ťažkého súpera. V jednej štatistike ho však už predbehol. Karjakin je historicky najmladším veľmajstrom. Tento titul získal vo veku 12 rokov a 7 mesiacov, Carlsen "až" ako 13 ročný a 148 dňový.

Zo šachového hľadiska je dobré, že vyzývateľom je práve Karjakin. Je to veľký bojovník, o čom presvedčil aj na tohtoročnom Turnaji kandidátov v Moskve, kde nejakým spôsobom vykorčuľoval z každej kritickej situácie. Proti Carlsenovi, ktorý sa vyžíva v jemných pozičných finesách, je práve bojovnosť a trpezlivosť veľmi dôležitá. Preto si myslím, že Karjakin nie je bez šance, avšak favoritom je určite stále Carlsen. V každom prípade sa máme na čo tešiť.  

Autor je redaktorom pravda.sk

Tomáš Kolár

Tomáš Kolár

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár