Najdlhšia séria výhier patrí pakistanskému squashistovi

14.11.2016 / Tomáš Kolár
Khan, vpredu. (photo: Youtube)

Khan, vpredu. / (photo: Youtube)

V nedeľu bol deň Guinessových rekordov. V tejto súvislosti som si položil otázku, v akom športe a kto drží svetový rekord v počte víťazstiev v jednom rade? Mnohí by pravdepodobne typovali mená ako Michael Phelps, Usain Bolt, či možno zo starších mien Michael Johnson alebo Steffi Grafová. Meno Jahangira Khana asi drvivej väčšine ľudí nič nehovorí. A je to práve tento bývalý pakistanský squashista, ktorý drží primát vo víťazstvách v jednom slede.

Jahangir Khan, legenda squashu

“Povedali mi, že sa nikdy nestanem svetovým šampiónom. Bol som najmladší, najnižší, najslabší a najchorľavejší z rodiny. Tomu, že sa môžem stať dobrým squashovým hráčom neveril ani doktor a ani môj otec,” priznáva vo svojej knihe Winning squash dnes už 53-ročný rodák z Karáčí.

Z takých poznámok si však Jahangir nič nerobil a v polovici 80. rokoch minulého storočia si zo svojich súperov na squashových kurtoch robil trhací kalendár. Medzi rokmi 1981 a 1986 neprehral z 555 profesionálnych zápasov ani jeden, čo je najdlhšia víťazná šnúra športovca v histórii, a momentálne je len ťažko predpokladať, že by ju niekto v dohľadnej dobe prekonal.

Ako sa mu to teda podarilo? Napriek tomu, že mal výbornú techniku vďaka ktorej bol schopný zahrať víťazný úder takmer z každej pozície, jeho najväčšou prednosťou bola fyzická pripravenosť. Podľa mnohých bol na vrchole svojich síl človekom s najlepšou kondičkou na svete. Deň začínal 9-míľovým behom (14 kilometrov), pokračoval štvorstovkou a nakoniec si dával 400 metrové šprinty naplno s minútovými pauzami až do vyčerpania. Khan je šesťnásobným majstrom sveta, ale ešte obdivuhodnejšia je jeho séria desiatich víťazstiev na British Open (akýsi squashový Wimbledon). Je zatiaľ jediným hráčom histórie, ktorý sa stal majstrom sveta bez toho, aby na turnaji stratil čo i len jediný set!

Síce to nevyznie práve najlepšie, ale možno by Khan nenašiel toľko vnútornej sily, výdrže a odhodlania, keby v roku 1978 jeho brat Torsam nedostal na kurte srdcový infarkt, ktorý neprežil. V dôsledku tejto tragickej udalosti podriadil svojmu cieľu- stať sa najlepším squashistom sveta v mene svojho brata - doslova všetko. Fenomenálny hráč skončil profesionálnu kariéru v roku 1993. Napriek tomu, že jeho suverenita nemá obdobu, nie je vo svete ani zďaleka taký známy, ako by si zaslúžil.  

Autor je redaktorom pravda.sk

Tomáš Kolár

Tomáš Kolár

Napíš komentár