Šachová koruna zostala v Nórsku, ale triasla sa

02.12.2016 / Tomáš Kolár
Sa mu to smeje, keď je majster sveta. (photo: SITA/AP Photo/Mary Altaffer)

Sa mu to smeje, keď je majster sveta. / (photo: SITA/AP Photo/Mary Altaffer)

Dva a poltýždňové zápolenie o titul majstra sveta v šachu máme úspešne za nami. Víťaz je očakávaný, avšak po dramatickejšom a vyrovnanejšom priebehu, ako predpokladala väčšina expertov.

Spočiatku to bola nuda

Spočiatku to vyzeralo na poriadnu nudu. Prvých sedem partií sa skončilo remízou, pričom ruský vyzývateľ Karjakin ani v jednej nebol aktívnejší smerom dopredu, zato sa však veľmi vynaliezavo bránil. Treba však dodať, že Carlsen mal v dvoch partiách pozície, z ktorých by za normálnych okolností minimálne jednu určite vyhral. Jednoducho nebol vo svojej koži.

Keďže nie a nie preraziť ruský múr, v ôsmej partii sa Carlsen rozhodol riskovať viac, ako sme uňho zvyknutí. Dômyselnou hrou skvelého obranára Karjakina sa mu to však vypomstilo a prvý bod si prekvapujúco vybojoval Rus, dokonca čiernymi figúrami. Táto partia mala dohru, ktorá nie je hodná fenomenálneho obhajcu šachového tróna. Magnus Carlsen z pozápasovej tlačovej konferencii totiž očividne rozladený odišiel bez slova ešte pred jej začiatkom. To sa jednoducho nerobí.  

Podľa mňa kľúčový moment nastal v deviatej partii. Karjakin bol vo vedení a mal biele figúry, čo je v šachu výhoda. Bola to jeho najlepšia partia v zápase, celý čas to bol on, kto sa pokúšal o víťazstvo, ale Carlsen preukázal pevné nervy a partiu dokázal remizovať. V nasledujúcej desiatej získal Nór opäť miernu výhodu a brilantný technik a koncovkár konečne jednu z troch lepších koncoviek vyhral. Upravil tak na 1:1 na výhry. Ďalšie dve partie sa skončili remízami, konečný stav po klasickom šachu bol 6:6.

Tajbrejková dráma

Dráma vyvrcholila v tajbreaku v rapid šachu, kde ale Carlsen jednoznačne dominoval. V druhej partii mal takú jasnú prevahu, že bolo neuveriteľné sledovať, ako ju nedokázal zužitkovať. Nejeden človek by sa psychicky po takejto premrhanej šance zosypal, ale nie Carlsen. Čiernymi figúrami vyvinul na Karjakina značný pozičný tlak a ten postupne upadal do časovej tiesne, v ktorej spravil hrúbku a obhajca už nezaváhal. V poslednej partii stačila Carlsenovi aj remíza, Karjakin stál horšie a vsadil všetko na bezhlavý útok, avšak Carlsen našiel priam umelecký mat. Takýmto štýlom rozhodovať partiu, v ktorej ide o všetko si zaslúži veľký obdiv a uznanie.

Podľa očakávania teda Magnus Carlsen obhájil titul majstra sveta, hoci Karjakinova všetka časť. Potrápil favorizovaného Nóra viac, ako sa čakalo. Aj to, ako prijal prehru, bolo veľmi sympatické. Súperovi hneď pogratuloval k 26. narodeninám, ktoré oslávil práve v deň, keď obhájil majstrovskú korunu. Karjakin zároveň dodal, že sa opäť pokúsi vyhrať turnaj kandidátov, aby sa s Carlsenom mohol znova stretnúť.

Zápas vyvolal obrovský záujem ľudí po celom svete, a to nielen v Moskve, New Yorku, či Nórsku. To je presne to, čo šach potrebuje.      

Autor pracuje pre pravda.sk                   

Tomáš Kolár

Tomáš Kolár

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár