Najlepší európsky basketbalista v NBA je Nemec

19.12.2016 / Tomáš Kolár
Dirk. (photo: SITA/AP Photo/Rick Bowmer)

Dirk. / (photo: SITA/AP Photo/Rick Bowmer)

Nemecko nepatrí k tradičným mužským svetovým basketbalovým veľmociam, ale napriek tomu odtiaľ pochádza najlepší európsky hráč NBA. Zásadný podiel na posledných úspechoch nemeckej reprezentácie na medzinárodnej scéne (bronz z MS v roku 2003 a striebro z ME v roku 2005) mal vysmiaty dlháň menom Dirk Nowitzki, ktorý sa v najprestížnejšej basketbalovej lige sveta NBA pohybuje už od roku 1998.

Syn hádzanára a basketbalistky

Rodák z malého bavorského mesta Wüzburg mal šport takpovediac v krvi. Otec hral hádzanú za Západné Nemecko a mama bola jednou z najlepších basketbalistiek Nemecka. Keďže k basketbalu inklinovala aj Dirkova staršia sestra Silke, ako dieťa si myslel, že tento šport je iba pre ženy. Na základe mylného predpokladu sa venoval futbalu, hádzanéj a tenisu.

Keď mal Nowitzki 13 rokov, začal sa mu basketbal veľmi páčiť a jeho veľký talent neostal nepovšimnutý Holgerom Geschwindnerom. Ten odohral najviac zápasov v reprezentačnom drese Nemecka a reprezentoval svoju krajinu na OH 1972 v Mníchove. Geschwindner si na prvé stretnutie s mladým Dirkom spomínal: "Jedeň deň v roku 1994 som pozoroval chlapca, ako inštinktívne robí v basketbale všetko výborne, bez toho aby o tom športe čosi vedel. Bol som fascinovaný."

Už v šestnástich začal hrať za druholigový DJK Wüzburg X-Rays, kde bol hlavným trénerom práve Geschwindner. Vďaka výborným výkonom sa prepracoval aj do juniorskej reprezentácie, kde v roku 1997 zaimponoval mnohým hráčom a agentom z NBA. Predbiehali sa v tom, kto mu dá lepšie podmienky kontraktu, avšak Nowitzki ešte zostal vo svojej vlasti.

NBA až po vojne

V rámci rokov 1997 a 1998 absolvoval povinnú vojenskú službu a práve v roku 1998 ho už draftovali Milwaukee Bucks, ktorí ho ale vymenili s Dallasom Mavericks za Roberta Taylora, a zrejme si udierajú hlavy o múr dodnes. Iniciátorom výmeny bol tréner Dallasu Don Nelson, ktorý paraxodne takmer prišiel o svoje miesto po tom, čo angažoval ešte stále medzinárodne nie až tak známeho Nemca. Nelsonov syn, a zároveň jeho syn Donn Nelson, však výber komentoval slovami: "Čo sa nám na ňom páčilo, bola jeho čistá streľba. Je to niečo, čo buď máte alebo nie. Mal takú dobrú kondíciu a streľbu, že sme mu jednoducho museli dať šancu."

V nováčikovskej sezóne v drese Mavericks sa však Nowitzki trápil, jeho 8,2 bodu na zápas bol podpriemerný výsledok. Postupne však na sebe veľmi systematicky pracoval, prispôsobil sa americkému štýlu hry a od roku 2000 už patril nielen k najlepším hráčom svojho tímu, ale aj celej súťaže.

V rámci rokov 2001-2016 priviedol Mavericks 15-krát do play-off, vrátane finálovej účasti v roku 2006 a samozrejme k jedinému triumfu v histórii klubu v roku 2011. Okrem toho sa zúčastnil 13 duelov All-Stars a v roku 2007 bol vyhlásený za najužitočnejšieho hráča celej súťaže. Nielenže vedie takmer všetky dôležité štatistiky svojho klubu, ale je v exkluzívnom klube 50-40-90 (hráči, ktorí v rámci sezóny majú úspešnosť hodov z poľa viac ako 50%, trojok viac ako 40% a šestiek minimálne 90%). Mimochodom, v tomto klube je len sedem hráčov a Nowitzki je jediný Europán. V celkovom počte bodov - nastrieľal viac ako 29 000 - je na šiestom mieste histórie.

Športovec roka v Nemecku

Až 213 centimetrov vysoký Nowitzki sa dokonca, ako prvý basketbalista, stal v roku 2011 športovcom roka v Nemecku. Áno, v krajine, kde futbal je o desať tried pred všetkým ostatnými športami, čo sa týka sledovanosti.

Dnes má Nowitzki už 38 rokov, ale napriek tomu má s Mavericks stále platný kontrakt a zrejme to potiahne až na štyri krížiky. O tom, akej úcte sa teší sympatický hráč svedčí aj vyhlásenie legendárneho Michaela Jordana z roku 2013. Najlepší hráč všetkých čias povedal, že zo súčasných hráčov by v jeho ére boli úspešnými len LeBron James, Kobe Bryant, Tim Duncan a práve Dirk Nowitzki.

Autor pracuje pre pravda.sk

Tomáš Kolár

Tomáš Kolár

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár