Finále Osemuholníka prinieslo najlepšiu šou roka

21.12.2016 / Vladimír Bilohuščin
Gábor Boráros a Pavol Neruda. (photo: Vladimír Bilohuščin)

Gábor Boráros a Pavol Neruda. / (photo: Vladimír Bilohuščin)

December priniesol okrem kapustnice a punču aj turnaj, ktorý ovládol sezónu.

Pilotný projekt OKTAGON VÝZVA priniesol na obrazovky srdcervúce príbehy ôsmich zápasníkov, ktorí si v živote museli prejsť tŕnistou cestou. Jeden prišiel o prácu, druhý mal problémy so šikanou, tretí mal zasa idylické detstvo, ale proste sa iba ľúbil pobiť. Víťazom šou mohol byť iba jeden, finálový turnaj mal o všetkom rozhodnúť. A turnaj to bol teda parádny!

Slovenský valec

Vo finále sa stretli neporazený Gábor Boráros a Marek Bartl! Nieeee, žartujem. Bartl totiž veľmi inteligentne nastúpil aj na zápas K1 a utrhol si koleno. Jeho miesto tak musel zastúpiť iný bojovník. A keďže jediný víťaz českého tímu Lejsek od Borárosa už nakladačku dostal a Petr Novák bol vcelku nevýrazný, prednosť dostal Jakub Běle, ktorý si miesto v hlavnom zápase večera vyslúžil prehrou s Milanom Ďatelinkom. Ale dosť bolo sarkazmu, Běle ukázal, že je kvalitným zápasníkom a nebyť jedinej chybičky, možno by sa do finále prepracoval vlastnými silami.

Gábor je ale iná liga, čo sa ukázalo v predchádzajúcich zápasoch, keď oboch súperov ukončil už v prvom kole. A finálový duel iba potvrdil očakávania. Aj keď bol Běle podstatne vyšší, na stroj menom Boráros proste nemal nárok. Gábor totiž disponuje extrémnou fyzickou silou, s ktorou by sa nestratil ani medzi silovými trojbojármi (akože vážne: mŕtvy ťah 250 kg, drep 215 kg) a tak sa stalo, že hneď v jednej z prvých výmen zlomil súperovi sánku. Běle je ale srdciar, a tak na to veľmi nedbal a vrhol sa vpred. Čo sa ale dá robiť so zlomenou sánkou? No veľa nie, určite do nej nechcete schytať ďalšiu ranu a tak sa Kuba pokúsil zápasiť, čo je presne parketa Borárosa. O víťazovi tak už v prvom kole rozhodlo škrtenie, ktoré pre slovenského reprezentanta zabezpečilo historicky prvý titul organizácie OKTAGON.

Okrem finálového duelu sme v elektrizujúcej atmosfére videli aj ďalších deväť zápolení, z ktorých bolo parádnych presne deväť. A vôbec nepreháňam. Hlavnú kartu rozbehol azda najväčší objav šou Lukáš Pajtina, ktorý si získal srdcia divákov hlavne svojim životným príbehom. Na plecia si tentokrát naložil obrovskú porciu, keď sa rozhodol schudnúť 12 kilogramov a predstaviť sa v kategórii do 70 kg. Aj keď prišiel Lukáš na váženie po vlastných, diváci mali možnosť konečne pochopiť pravý význam slova ´skeleton´ (pozdravujeme tetu, ktorá si pri vyhladovanom Lukášovi dávala koláče). O deň na to sa ale do klietky postavil nový človek. Česko-slovenská scéna už zažila všeličo, ale také búrlivé ovácie pri nástupe bojovníka sme naposledy zažili za Samovej ríše. A Pajtina nesklamal, od začiatku si šiel za svojim a dominantným výkonom dokázal, že to nie je iba jeho príbeh, ale aj schopnosti, ktoré z neho robia výnimočného bojovníka.

Forma Milana Ďatelinku bola veľkou neznámou. Za sebou totiž mal dva zápasy, kde pomerne rýchlo odišiel kondične a tak všetci fanúšikovia tŕpli, ako dopadne tentokrát. Milan ale umlčal neprajníkov a zasa raz ukázal veľký obrat. Už od úvodu zápasu to bol práve jeho súper Šopov, ktorý diktoval tempo a dostal Ďatelinku na zem. Tu ho zasypával tvrdými údermi a všetci tušili, že koniec sa blíži. Ten aj po chvíli prišiel, Milan sa totiž dokázal vrátiť do súboja a parádnou kombináciou úderov poslal súpera pod sprchu. A ako to bolo s jeho kondíciou? Nevieme, ale počas prvého kola mu celkom išla karta.

Azda najkrajší zápas večera ponúkol súboj sympaťákov Fera Fodora a Jakuba Bahníka. Feriho taktika bola jasná, schudnúť na váhu 70 kíl, v ktorej bude zápasiť od budúceho roku. Bahník ale chudol do dohodnutej 77-ky a tak to aj vyzeralo v klietke, keď bol český reprezentant o triedu mohutnejší. Tieto elementy boli ale iba čísla, ktoré v zápase nehrali rozhodujúcu rolu. Už od začiatku si obaja borci nič nedarovali a po úvodnom vyrovnanom kole prišli momenty, ktoré robia MMA tak fantastickým športom. Po peknej výmene totiž prišiel nevydarený takedown v podaní Fodora, nekompromisný ground and pound v podaní Bahníka, návrat do postoja, tvrdý úder na bradu, po ktorom sa súboj presunul zasa na zem a ukončenie súboja krásnou kimurou v podaní slovenského reprezentanta. Diváci proste mali možnosť zhliadnuť všetky krásy športu v jednom kole. To, že pri pohľade na tento duel ´ustrelilo dekel´ aj samotnému Leošovi Marešovi, je snáď každému jasné.

České štestíčko? Ani omylom!

Aj keď slovenskí reprezentanti naplno ukázali, kto je tu pánom, nestratili sa ani české želiezka. Najprv to bol Petr Novák, ktorý sa po sérii prehier potreboval akútne dostať na víťaznú vlnu. Svoju cestu za výhrou ale nezapočal práve najlepšie, keď sa trocha nezodpovedne nevmestil do požadovanej váhy. Všetko šlo hladko, až keď Petr otvoril bugeľar (peňaženku, pozn. red.) a vytiahol z neho nejaké to euro pre súpera. V zápase to už bola iná káva a po nekompromisnom výkone sa Novák po dlhšom čase zasa radoval z výhry.

Súboj generácii. Asi tak by sme mohli nazvať duel legendy Jaroslava Poborského, ktorému nikto nepovie inak ako ´Číňan´ a Tomáša Lejska, ktorý sa hrdí prezývkou ´Guláš´. Na jednej strane stál 37-ročný veterán, ktorý má na konte viac ako 60 zápasov, na strane druhej 23-ročný talent, ktorého kariéra sa práve rozbieha. A že to bola parádna mastenica! Aj keď bol Lejsek mladší a o viac ako 10 kilogramov ťažší, Poborský ukázal, že sa nebojí žiadnej výzvy a predviedol srdce ozajstného bojovníka. V napínavom súboji sme boli svedkami troch naozaj vyrovnaných kôl, čo iba podčiarkol konečný remízový verdikt.  

A ako na tom boli predzápasy? Tie ovládli taktiež českí reprezentanti. Dovedna boli štyri a videli sme v nich dve ukončenia škrtením a dvakrát KO. A keď hovoríme KO, tak poriadne. Najprv to bol ťažkotonážnik Martínek, ktorý poslal súpera k zemi pekným direktom, neskôr to bol Kotalík, ktorý zaznamenal KO večera s podtitulom ´stiff´ (vypáliš kamošovi takú, že si ľahne a pár minút ráta hviezdičky). Za pozornosť stál taktiež aj jediný zápas nežnejšieho pohlavia, v ktorom sa z výhry tešila Veronika Rodová. Samotný duel priniesol veľa vzrušenia a potvrdil, že MMA si status najrýchlejšie rozvíjajúceho sa športu na svete právom zaslúži.

To Be Continued...

Pustiť sa do projektu, pri ktorom je nulová záruka úspechu, chce poriadnu dávku odvahy. Pavol Neruda tento risk podstúpil a ukázal, že MMA nie je iba barbarstvo, ale legitímny šport, ktorý vychováva ozajstné hviezdy so silnými príbehmi. Dôkazom sú nielen ohlasy divákov, ale aj samotných sponzorov, na ktorých všetko stojí a padá. Aj keď cesta k úspechu býva tŕnistá, osem častí reality šou, ako aj veľkolepé finále, sú dôkazom toho, že to má zmysel.

Vladimír Bilohuščin

Vladimír Bilohuščin

Napíš komentár