Slzy za Myjavou

22.12.2016 / Martin Ferianec
Kapitán Pekár. (photo: SITA/Martin Medňanský)

Kapitán Pekár. / (photo: SITA/Martin Medňanský)

Keď som pred dvoma týždňami písal, že ukončením profesionálnej kariéry bývalého myjavského kapitána končí jedna etapa v histórii klubu, nevedel som akú svätú pravdu mám. I keď som to vôbec nemyslel tak, ako to nakoniec celé dopadlo. Profesionálnemu futbalu dáva minimálne na pár rokov zbohom celý klub. Rozhodnutie z jednej strany chápem. Z druhej však beriem dôvody skôr len ako oficiálne stanovisko, nie ako argument nedohrať súťaž. Skutočné dôvody boli v princípe dva.

Frustrovaný fackovací panák

Myjava bola fackovacím panákom viac na diplomatickej úrovni ako na ihrisku. Na ňom sa ním stala doslova až v poslednom zápase. Po viacerých nezhodách na funkcionárskej úrovni bolo rozhodnutie disciplinárnej komisie asi poslednou kvapkou. Verdikty boli na úrovni našej polície - jeden skutok sa prakticky nestal a ďalší bol vyhodnotený ako samonapadnutie. Čo majú hráči čo padať tvárou a chrbtom na Schettovu dlaň! Tresty museli prísť radikálne. Rovnaké je aj momentálne rozhodnutie myjavského vedenia.

Druhým dôvodom je, že futbal už neprináša radosť a zmysel, ktorý kedysi. Stratil sa záujem divákov, v súvislosti s tým je asi aj ťažšie naháňať sponzorov. Pre porovnanie: na zápase Myjava – Podbrezová v druhej lige prišlo na myjavský štadión cez 1700 divákov. Hralo sa o čelo tabuľky. Rovnako o čelo, ale najvyššej súťaže, hrali títo súperi pred pár týždňami. No už pred necelou tisíckou divákov.

Odchýlka od filozofie

Preto sa vraj vraciame k pôvodnej filozofii myjavského futbalu. Na tomto mieste treba kritiky do vlastného hniezda - nikto predsa nekázal tú filozofiu opúšťať. Možno to bolo pod tlakom sponzorov, ktorý chceli výsledky a Myjava sa pod takým tlakom mierne vychýlila z  nastúpenej dráhy.

Spätne to však vyzerá, že Myjava i keby hrala o záchranu, s domácimi hráčmi lákala a bavila. Postupne sa však z nej stal klasický ligový mančaft, ktoré sú len v okruhu hodiny autom od mesta tri. Už to nebola tá Myjava, kvôli ktorej chodili ľudia na tribúny. Už chodili viac na ligový futbal, ktorý mali po ruke ako na vlastný Spartak. Diváci sa nevrátili ani s minuloročným úspechom. Vedeniu sa nepodarilo namixovať správny pomer ponuka - dopyt.

Ani európska liga neláka tak, ako Myjava, ktorú sme mali radi.

Dalo sa aj decentnejšie

Exit z ligy sa asi dal spraviť decentnejšie. Tak, aby celé Slovensko nemalo predvianočnú šou a neoznačovalo Myjavu za druhé Borčice. I keď dôvody boli viac principiálne, možno s nenápadným úmyslom poukázať na pomery v slovenskom futbale. Možno také poukázanie bude mať efekt a ligový futbal sa pohne lepším smerom.

Tak Určitee...

Ja sa na novú Myjavu napriek všetkému teším. Síce v nižšej súťaži, ale s viacerými domácimi hráčmi, to má obrovské čaro. Petržalčania by vedeli pritakať. A možno sa mi splní sen a v rámci inovovanej filozofie sa priblížime Bardejovu. Druhá liga na solídnej úrovni pre mužov a boj o titul pre ženy. Idem si ho snívať.

Martin Ferianec

Martin Ferianec

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár