Projekt Orange by ste zrušili

06.01.2017 / Denis Bohumil Schvarcz
Oliver Pataky z HK Orange 20. (photo: SITA/Jozef Jarošík)

Oliver Pataky z HK Orange 20. / (photo: SITA/Jozef Jarošík)

Veľkým finálovým zápasom, v ktorom Američania premenili jeden samostatný nájazd v rozstrele a Kanaďania žiaden, sa skončili v Montreale MS kategórie 20-ročných. Slovenský výber dohral vo štvrťfinále, na svetovú špičku tentokrát nestačil ani náhodou. Pár dní ste hlasovali a dnes máme pred sebou ortieľ. Ako by ste naložili vy, čitatelia TakUrčitee s projektom Orange 20? 

Vaše hlasovanie

Hlasovali ste vo veľkej väčšine za zrušenie celého projektu. Až dve tretiny hokejových fanúšikov by kapitolu spoločného projektu najradšej uzavrela. Zaujímavé je, že z tých, ktorí by tím Orange 20 zachovali by ho väčšina nemenila. Ernest Bokroš nie je pre väčšinu z jednej tretiny fanúšikov mladého mančaftu problémom.  

 

Vaše návrhy - top 5

Okrem možnosti zvoliť jednu z troch alternatív bola vo formulári aj príležitosť napísať svoj názor, ak je iný, ako jedna z troch alternatív vo formulári. Pri tejto príležitosti vás chcem pochváliť a poďakovať. Okrem jednej z desiatok dopísaných odpovedí boli všetky slušné a k veci. Stavím sa, že podobné aktivity nevyvolávajú 99,99% konštruktívnych reakcií, ako táto naša. Teším sa z toho a len tak ďalej.

No ale poďme späť k veci. Nepočítal som vaše slohy, dajú sa ale zhrnúť do troch riešení. K ním som vybral dve kreatívnejšie a vznikla tak Top 5 ponúkaných východísk podľa fanúšikov TakUrčitee. 

1. Povinné kvóty na juniorov v Tipsport lige

Úplne najpočetnejšie boli návrhy ustanoviť povinné kvóty na mladíkov v kluboch Tipsport ligy. Líšil sa len ich počet a to, či bude povinná aj minutáž pre korčuliarov. Argument za je, že mladí hráči budú nútení rozvíjať svoje schopnosti v konkurencii starších hráčov, pod ich vedením a príkladom. Hráči ako kolektív potom nebudú zvyknutí prehrávať, ale do každého zápasu pôjdu s tým, že ho idú vyhrať. Čo je v rámci projektu, ktorý dostane "naložené" v 18 prípadoch z 20, náročné. 

2. Preradiť do 1. ligy

Trochu inú logiku má plán ponechať spoločný tím, no preradiť ho na celú (pol)sezónu o úroveň nižšie. Hrali by tak len proti kvalitatívne slabším, no dospelým hráčom, ktorých by porážali častejšie, ako Tipsportligistov. Nevyvíjala by sa tak mentalita prehier, ktorej sa pri aktuálnom stave nevyhnú. Vyhrajú ledva pár zápasov proti top 10 Slovenska, chýba im potom schopnosť víťaziť. 

3. Rozpustiť peniaze na mládež

Niektorí z vás by projekt Orange zatvorili a zahodili kľúče od neho do Dunaja. Peniaze by rozpustili do mládeže, niektorí by ich investovali do juniorskej ligy. Napríklad by ju urobili lepšou tým, že by v nej hrali tie isté tímy, čo u mužov. Ťažko posúdiť, či by to viedlo k jej zlepšeniu, každopádne ak by sa tými peniazmi dokázali vytvoriť podmienky preto, aby mladí chlapci nemuseli utekať za hranice, mohlo by to byť pozitívne. Len či ich je na to dosť. 

4. Skautovať hráčov so slovenským pôvodom po celom svete (rozumej v Kanade a Amerike)

Posledné dve možnosti sú skôr z kreatívneho súdka. Jeden z vás by urobil podrobný rešerš všetkých mladých hokejistov a ich rodokmeňov. Tí, ktorí by mohli, by mali potom reprezentovať Slovensko. Teda aj inak Američania a Kanaďania. Aj oni majú slovenských rodičov, či babky a dedkov. 

5. Dať ich do juniorskej KHL

Kreativita nechýba ani záverečnému návrhu. Mladý Orange tím prihlásiť do juniorskej KHL. Hrali by tak proti rovesníkom, zároveň Rusom, ktorí hrajú na záverečnom turnaji vždy o medaily (v Kanade získali bronz). Ktovie, možno by pre slovenský hokej bol mládežnícky klub v ruskej lige prospešnejší, ako ten seniorský.

Na hodnotenie reprezentačného výkonu na MS a na budúcnosť projektu Orange si budeme musieť počkať. Nové vedenie hokejového zväzu avizuje, že sa bude na vec pozerať inými očami, ako to predošlé. Necháme sa prekvapiť. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár