Rozbehla sa Karolína Plíšková k titulu v Melbourne?

08.01.2017 / Tomáš Tomeček
Karolína po výhre nad Cornetovou. (photo: SITA/AP Photo/Tertius Pickard)

Karolína po výhre nad Cornetovou. / (photo: SITA/AP Photo/Tertius Pickard)

ovú Na úvod nám kalendár servíruje turnaje u protinožcov, solídna zostava WTA sa zišla hneď v Brisbane. Na nožičkách turnajového pavúka sedeli silné mená ako Kerberová – svetová No.1, Cibulková 5, Plíšková 6, Muguruzová 7. Vedľa nich nevyspytateľné hráčky na čele s Cornetovou a Svitolinou a veteránky Stosurová, či Vinciová a ďalšie.

Úvodný titul do Česka

Zameriame sa najmä na výkony českej hráčky a trojky turnaja, Karolíny Plíškovej. Karolína je hráčka so silným servisom, snaží sa na ňom stavať. Pomer bodov z prvého podania je v jej prípade takmer vždy nad 80%. Súperkám dokáže nadeliť priemerne 8 es na zápas, čo sa v ženskej časti okruhu vidí zriedkavo. Pri klesajúcej forme Sereny môže pokojne zaujať jej miesto a získať primát najlepšie podávajúcej hráčky na svete. Napriek svojej výške - 1,86 metra - má kvalitne zvládnutú defenzívu, nebojí sa behať, a popri tom prekvapiť súperku slajzom hoc aj od základnej čiary. Aj vďaka sestre, s ktorou vyhrali viacero prestížnych deblových turnajov, si návyky zo štvorhry preniesla aj do dvojhry a vie využiť štýl svervis - volej.

V Brisbane dokázala poraziť Putincevovú – slušne sa rozvíjajúci talent z Kazachstanu, 6:3 6:1. Napriek jednoznačnému skóre mladá Kazaška kládla veľmi tuhý odpor, Češke dokázala napríklad zobrať dva servisy. V druhom kole si to rozdala s prekvapením turnaja – Američankou Muhammadovou, ktorá prešla kvalifikáciou a v prvom kole vyhrala nad Vekičovou. Výsledok 6:1 6:4 hovorí o výbornom prvom sete, väčšina hier pri podaní Američanky ale šla cez zhodu. Druhý set si obe hráčky držali svoje servisy až do stavu 4:3 pre Karolínu, vtedy sa Češke podarilo preraziť servis súperky, aby následne stratila svoj a znova získala súperkin. Plišková dokázala svoje skúsenosti pretaviť do jednoznačného výsledku dva nula na sety.

Do tretice ju čakal turnaj s veteránkou Vinciovou. Do zápasu nastúpila lepšie Talianka, ktorá využila nevyváženosť Karolíny v úvodnom sete, vzala jej podanie a svoje si dokázala udržať, prekvapenie v prvom sete bolo na svete - 3:6. V ďalšom priebehu sa vrátila k svojej tradičnej hre reprezentantka Českej republiky. Podanie si až do začiatku tretieho setu zakaždým udržala a dvakrát ho Roberte vzala – 6:2. V treťom sete sa potvrdila jej dominancia, napriek strate prvého gemu pri vlastnom servise vyhrala 6:2. Štatistiky hovorili jasne – 11 es a 81% bodov po prvom servise . Slabšou stránkou úspešnosť prvého servisu na úrovni 50%.

V semifinále ju čakala premožiteľka hlavnej favoritky turnaja Kerberovej a najväčšie prekvapenie – Elena Svitolinová (mimochodom, trénuje v Trnave). Zápas trval hodinu a 6 minút, Češka čelila peknej defenzívnej hre, trom brejkbalom, musela sa popasovať s troma vlastnými dvojchybami. Zvládla to však s prehľadom, vyhrala 6:2, 6:4 keď sa štatistika bodov po prvom podaní zastavila na čísle 27/28. Zaslúžene sa vybrala v ústrety poslednej prekážke - ďalšej obranárke, Alizé Cornetovej

Madmoiselle Cornetovej nedala Karolína takmer žiadnu šancu v úvodnom sete finále – spieval dokonca austrálsky kanárik (6:0). Francúzska získala len 5 fiftínov! V druhom sete sa svetová hráčka číslo 41. rochu pozbierala, no aj dvakrát tak stratila svoj servis. Karolíne Plíškovej stačilo 7 es na pohodlnú výhru, hneď v úvode sezóny si vybojovala svoj prvý turnajový titul v roku 2017.

Vyhrá prvý grandslam?

Dokáže Karolína Plíšková mútiť vodu aj na prvom grandslame sezóny? Predpoklady na to má, vyzerá byť výborne kondične pripravená, čo môže byť v austrálskych trópoch veľká výhoda oproti konkurencií. Ďalším bodom k dobru pre úvodný grandslam v Melbourne je angažovanie trénera Kotyzu - ten má skúsenosti s ovládnutím najprestížnejšieho turnaja, trénoval Petru Kvitovú vo Wimbledone. Nie je vylúčené, že dokáže Karolínu doviesť k podobným úspechom ako jej českú kolegyňu.

Vôbec by som sa nečudoval, keby to bolo už teraz v Austrálii.