Motivačný príbeh Eda Whitlocka

11.01.2017 / Tomáš Kolár
Skvelý Ed. (photo: Twitter)

Skvelý Ed. / (photo: Twitter)

Koniec kalendárneho roka, respektíve začiatok nového, je vždy časom, keď si ľudia dávajú často prehnané predsavzatia s cieľom zásadne zmeniť svoj doterajší život. Mnohí chcú napríklad schudnúť pomocou intenzívnejších športových aktivít. Avšak vo väčšine prípadov, všetky ciele a odhodlanie zapadnú prachom už po pár týždňoch, v horších prípadoch dňoch. Česť výnimkám.

Príbeh Kanaďana Eda Whitlocka by mal slúžiť ako obrovská motivácia a zároveň vzor, že so športom sa dá začať v akomkoľvek veku a dlhodobo na sebe pracovať sa oplatí.

Seniorský rekordér

Ed Whitlock má momentálne 85 rokov, ale ani to mu nezabránilo v tom, aby v októbri uplynulého roka zabehol maratón v kanadskom Toronte. A nielen zabehol. Časom 3 hodiny, 56 minút a 34 sekúnd sa stal vôbec najstarším človekom, ktorý maratónsku trať 42 km a 195 metrov stihol absolvovať pod magickou hranicou štyroch hodín.

Poviete si, ako to je možné? Nepoznáte ani zďaleka celý príbeh tohto mimoriadne obdivuhodného človeka. 

Na Torontskom maratóne pretekal v pätnásťročných topánkach a tielku, ktoré malo niekde medzi 20 až 30 rokov. Nemá žiadneho trénera a neriadi sa žiadnou špeciálnou diétou. Nekúpe sa v ľadovej vode a ani nechodí na masáže. Nerobí dokonca ani žiaden strečing (čo by mu zrejme nejeden športový lekár poriadne vytkol), výnimkou sú dni, kedy behá preteky. Napriek pokročilému veku neberie žiadne lieky, len doplnok, ktorý by mal pomáhať kolenám.

Čo však sympatický Ed má, je vysoká VO2 max (maximálna rýchlosť spotreby kyslíka). Pred štyrmi rokmi sa podrobil podrobným lekárskym vyšetreniam a výsledky boli priam šokujúce. Platí, že čím vyššie číslo, tým lepšie. Špičkový lyžiar na vrchole kariéry má túto hodnotu maximálne na úrovni 90, kým obyčajný osemdesiatnik sa pohybuje okolo 20. A 81-ročný Whitlock mal neuveriteľných 54!

Behával už ako študent na základnej a strednej škole, akonáhle však zistil, že sa behaním neuživí, pustil ho na dlhé roky z hlavy. Vrátil sa k nemu až po 41. narodeninách. Iba behá, každý deň, za každého počasia a na mieste, kde by ste to čakali azda najmenej. Na cintoríne v Miltone, mestečku v kanadskej provincii Ontario. Na rozdiel od  parku, kde to tiež skúšal, sa mu nikto nepletie pod nohy.

S najväčšou pravdepodobnosťou už Whitlock asi neprekoná svoj najlepší výkon z roku 2004, kedy ako 73-ročný (!) zabehol torontský maratón za 2:54:48, ale aj tak sa ešte ani zďaleka nechystá zavesiť behanie na klinec. "Uvidíme, či budem behať aj deväťdesiatke. Nikdy neviete, či beháte svoje posledné preteky alebo nie. Myslím si, že dlhovekosť mám v génoch, pretože môj strýko sa dožil 107 rokov, ale môže ma zraziť autobus," povedal Ed v rozhovore pre New York Times.

Nad jeho pozoruhodnými výkonmi sa pozastavujú aj poprední vedci. Okrem nich by sme si mali brať príklad aj my všetci, bez rozdielu veku, pohlavie, či intenzity športového zápolenia. Za všetko hovorí ďalší výrok skvelého seniora: "Skutočnú radosť prináša prekonanie cieľovej pásky a zistenie, že som to zvládol." 

Autor pracuje pre pravda.sk

Tomáš Kolár

Tomáš Kolár

Napíš komentár