Peter Budaj si zaslúžil hrať zápas hviezd

11.01.2017 / Denis Bohumil Schvarcz
Peter Budaj v akcii. (photo: SITA/AP Photo/Ben Margot)

Peter Budaj v akcii. / (photo: SITA/AP Photo/Ben Margot)

Na konci mesiaca sa zídu hviezdy viacerých hokejových líg aby pobavili divákov na štadiónoch a pri televíznych obrazovkách počas exhibície dobre známej pod názvom All Star Game. Prípadne Zápas hviezd, ak túžite čítať všetko po slovensky. Jedni v Poprade, iní v Ufe, najlepší z najlepších v Los Angeles. 

Čo je pre divákov zábavka, ktorá dá na chvíľku zabudnúť na stresy ostrých zápasov obľúbených tímov, je pre hráčov dve veci. Po prvé spestrenie, krátky oddych a vypustenie pary a po druhé prestíž. Pre niektorých možno aj kolonka Bonus na hráčskej zmluve. Dostaneš sa do zápasu, kde sú vybraní najlepší hráči, my ti priplatíme.

Včera vydala NHL zoznam pozvaných. Pri takmer každom vydaní takého menoslovu rozoberajú médiá a pisálkovia ako my aj zoznam hostí nepozvaných. Na ňom vidíme jedno nám dobre známe meno. Peter Budaj si v aktuálnej sezóne Zápas hviezd zaslúžil. 

All Star Game v LA 

Posledný januárový víkend sa hokejisti NHL zletia do Los Angeles. Mesta, ktoré je aktuálne domovom aktuálne jediného slovenského brankára v najlepšej lige sveta (verme, že Jaroslav Halák farmárči len dočasne). 

Zaujímavosťou All Star Game 2017 je atraktívny formát. Hráči sú zgrupení podľa divízií, v ktorých hrajú, za ne si zasúťažia v súťažiach zručnosti. Následne prebehne Zápas hviezd formou turnaja troch proti trom. Najvzrušujúcejší hokej sa hrá v predĺžení so šiestimi korčuliarmi, formát sa páči tak veľmi, že bol zvolený ako ten pravý na výročnú exhibíciu. 

Semifinále aj finále odohrajú divízie proti sebe dva krát po desať minút traja proti trom. Bude to výborné. 

Kto bude hrať za Pacifickú divíziu

Bude, no mohlo byť ešte lepšie. To keby do bránky Pacifickej divízie povolali Budaja. Nominovaných môže byť jedenásť hráčov, deväť korčuliarov a dvaja gólmani. Pacifická divízia má sedem klubov (LAK, SJS, VAN, CAL, EDM, ANA, ARI), priemerne teda má každý klub "nárok" na jeden a pol hráča.

Domáci tím reprezentujú vo výbere dvaja Králi. Center Carter, a bek Doughty. San José vyšle troch Žralokov, Anaheim dve Kačky, Arizona jedného Kojota, Vancouver Kosatku, Calgary Plameňáka a Edmonton takisto jedného Olejára. 

Prečo si Budaj zaslúžil hrať

V bránke dostali prednosť Martin Jones zo San José a Mike Smith z Arizony. Na Budaja nevydalo. Ale vydať malo, má totiž skvelú sezónu.

Z čísel sa ešte nikto nenajedol, Slováka ale mali a mohli posunúť medzi smotánku NHL. Má najnižší gólový priemer zo všetkých brankárov v Pacifickej divízii, ktorí odchytali aspoň sedem zápasov (2,13). Úspešnosť zásahov 91,6% nižšiu o jednu desatinu percenta, ako Jones s Talbotom (Edmonton) a o dve ako Smith s Gibsonom (Anaheim). Top brankár divízie - Johnson z Calgary ju má 92,2%.

Peter vyhral 18 zápasov z 20, ktoré vyhrali Kings, v tomto stĺpčeku je tretí. Gólman Smith vyhral z 24 zápasov len sedem a aj tak si v Staples Centre zachytá. 

Nielen čísla

Nielen Budajove výborné čísla z neho robia kandidáta na hviezdu All Star Game. Silný je najmä jeho príbeh, o ktorom sme písali už v sezóne aspoň dvakrát písali. Kariérny náhradník, ktorý bol už pomaly zastrčený do nižšej súťaže bol povolaný, aby zastúpil zraneného Jonathana Quicka, jednotku Los Angeles a americkej reprezentácie. Po polovici sezóny drží svoj klub v hre o vstupenku do playoff.

Keď sa v NHL dlhodobo zraní brankár formátu Quicka, klub to obyčajne odpáli a sezónu stratí. Kings sú dnes na ôsmom mieste Západnej konferencie, keby sa turnaj o Stanleyho pohár začínal dnes, zahrali by si v ňom. 

Peter Budaj v bránke "domácej" divízie, jeho silný príbeh a aktuálna forma by poskytli Zápasu hviezd jeden zo silnejších momentov, o ktorom by sa hovorilo. Pre svojich fanúšikov, najmä na Slovensku, sa ale stal najvýraznejším nepozvaným na hostinu najlepších. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár