Dominika Cibulková, majsterka ČoTiŠibe zápasov

13.03.2017 / Denis Bohumil Schvarcz
Dominika, malá bojovníčka. (photo: SITA/AP Photo/Wong Maye-E)

Dominika, malá bojovníčka. / (photo: SITA/AP Photo/Wong Maye-E)

V treťom kole tisícového turnaja WTA v Indian Wells, v pondelok veľmi skoro ráno, pripravila Dominika Cibulková svojim fanúšikom ďalší ČoTiŠibe zápas. Takmer tri hodiny sa naťahovala s Kristýnou Plíškovou, 54. hráčkou sveta o postup do osemfinále. Výsledok poznáte, 2:6 a dva víťazné tajbrejky pre Dominiku. Čo to ale znova bol za zápas?!

Ktorá Plíšková to hrala?

V prvej hodine zápasu sa mohlo divákovi čo ledva rozlepil oči na začiatku nového týždňa o piatej ráno zdať, že Slovenka hrá proti inej Plíškovej. Karolína je svetovou trojkou, na kurte vyzerá úplne rovnako, ako jej sestra - dvojička. Rozdiel je len v ruke, v ktorej držia obe Češky raketu. Kristýna pálila ľavačkou jeden winner za druhým, podaním držala Dominku na poriadny dištanc. Dala asi 20 es.

Prvý set vyhrala hravo 6:2, v druhom viedla 4:2 aj 5:3. Zdalo sa, že ani Matej Lipták svojimi radami nepomôže zvrátiť osud zápasu tretieho kola. Jeho hráčka počas porady v druhom sete len krútila hlavou, zdanlivo bezmocne. Nebola by to ale Dominika Cibulková, keby sa ešte nepokúsila so zápasom niečo urobiť.

Tradičná otočka

Až keď Plíšková podávala za stavu 5:4 na víťazstvo v zápase sa Dominika prepracovala k prvému brejkbolu v druhom sete. Sama dovtedy odvrátila šesť zo siedmich. Stačil jej ale iba jeden, aby vyrovnala na 5:5 a zápas mohol pokračovať. Okamžite sa dostala do hlavy a pod kožu Češky, tá v rozhodujúcich chvíľach setu číslo 2 vyhodila do autu dva ľahučké nábehy na sieť spôsobom, za aký by sa hanbila aj rekreačná hráčka. Zápasové momentum sa v tom momente preklápalo na stanu hráčky z Bratislavy.

Neviem, či má Slovenka čas v Kalifornii počúvať naše podcasty, s Marekom Vaňousom a Martinom Petrom sme minulý týždeň rozoberali jej šance v Indian Wells. Marek hovoril, že najmä v úvodných kolách proti nižšie rebríčkovo posadeným hráčkam jej chvíľu trvá, kým nájde svoju hru a presadí sa. Že zvykne prehrať prvý set a potom ich otočiť.

Presne tak to dopadlo aj proti Kristýne. Nebola by to ale Dominika, keby zo zápasu neurobila poriadnu kovbojku. Obávam sa, že by bola schopná vyprodukovať dych berúci thriller asi aj z Toma a Jerryho.

Kovbojka až do konca

V poslednom sete - samozrejme - najprv hneď vyhrala prvé podanie súperky aby vzápätí svoje prehrala. Situácia sa zopakovala za stavu 5:5. V desiatom geme ale mala Plíšková mečbol. Česke v jednej z prestávok uprostred tretieho setu tréner dohováral "Jseš vo třídu lepší." Nepomohlo, aj mečbol Cibulková odvrátila, aby brejkom získala šancu zápas dopodávať.

Aby to nemala také jednoduché, odvracala v dvanástom geme tretieho setu hneď šesť brejkbolov. Päť úspešne, šiesty zariadil tajbrejk. Celkovo odvrátila 18, či 19 možností  súperky ukradnúť jej servis. Podaním, ktoré naozaj nestraší nikoho na ženskom okruhu.

Divoký zápas sa asi nemohol rozhodnúť žiadnym iným spôsobom. V skrátenej hre vyhrala Dominika 7:4.

Zápas trval takmer tri hodiny, absentovali v ňom rýchle gemy a krátke výmeny. Obe dievčatá išli na doraz, hral sa kvalitný tenis. Aspoň podľa mňa. Ľahkých chýb málo, dlhých výmen ukončených víťaznými údermi dosť. Súhlasím s vyjadrením najlepšej Slovenky v rozhovore na kurte po zápase, že jej výhra na WTF Singapúr dodala sebavedomie a skúsenosti do podobne ťažkých zápasov.

Dominika Cibulková si zapísala víťazstvo v zápase, v ktorom bola favoritkou. Dopriala vynikajúci zážitok na pondelkové ráno, priamy prenos na Digi sport mohol fanúšikov nabiť pozitívnymi emóciami hneď na začiatok pondelka trinásteho.

Ale aj tak, držať prsty Dominike Cibulkovej znamená stať sa otrokom ČoTiŠibe zápasov.

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.