Zlé jazyky, schovajte sa. Peter Sagan je stále tu

15.06.2017 / Miloš Kubalík
Peter Sagan znova víťazí. (photo: SITA/AP Photo/Gian Ehrenzeller)

Peter Sagan znova víťazí. / (photo: SITA/AP Photo/Gian Ehrenzeller)

Teda nie tu, ale vo Švajčiarsku. No veď viete. On je taká vďačná téma - keď vyhráva, aj keď nevyhráva. Keď vyhráva je náš BOH a keď nie, máme na čo hromžiť. Inak aj vtedy je BOH (skratka tímu Bora Hansgrohe).

Na úvod si dovolím aj menšie cudzojazyčné okienko. Pamätáte si na známu hlášku z filmu Čierni Baróni?

„Soudruzi, znáte samopal ráže 24? Víte, jakou má takovej samopal kadenci? Nevíte? Tak ja vám to povím naprosto přesně. Takový samopal má kadenci TA-TA-TA-TA-TA-TA-TA. Někdy možná i větší," hovoril legendárny Miroslav Donutil soudruhom vojakom.

Na scénku som si pomyslel pri včerajšom jednoznačnom víťazstve Petra Sagana v piatej etape Okolo Švajčiarska. Kadencia jeho nôh v závere etapy bola asi takáto TA-TA-TA-TA-TA-TA-TA. Kadencia nôh súperov bola zase takáto TA---TA---TA---TA---TA. Lepšie by som dojazd včerajšej etapy neopísal. Dokonca si Sagan dovolil aj víťazný taneček, údajne havajský tanec Hula. Googlil som len chvíľu.

Ktorý zadok je ten pravý? Kde je Sagan?

Včera mu stačilo pár sekúnd na to aby vyhodnotil, ktorý zadok je najlepší na jeho nasledovanie. V zlomku sekundy ho najväčší súperi Michael Matthews a John Degenkolb už vlastne ani nevideli. Myslím, že Degenkolb až v cieli videl, že Sagan je už vpredu. Vtipné je, že sa vyviezol za zadkom jedného z Matthewsových domestikov, ktorý rozbiehal špurt práve pre austrálskeho borca. Ak nie Peťo, tak by som to doprial práve jemu, pretože má aspoň dobrý vkus. Jeho ženou je sympatická Slovenka.

Ale poďme späť k téme. Kde urobili súperi chybu? Ak chcete poraziť Sagana v špurte do kopčeka, musí všetko klapnúť a tím fungovať ako hodinky. O tom, že Sagan je zdolateľný, sa presvedčil Matthews práve v tretej etape, ktorú vyhral pred Petrom. Ak však dáte Saganovi aj maličký priestor, je fuč ako prvá výplata. Moja výplata je asi každá prvá.

BOH (Bora Hansgrohe)

Ľudia radi nadávajú. Zlé jazyky dokonca už šíria jedové sliny, že Sagan má zlú sezónu. Nevyhral takú klasiku, nevyhral onakú klasiku. Pravdou je, že výsledkovo v tejto sezóne zatiaľ zaostáva za predošlou. Jarné klasiky nevyšli tak, ako by sme si všetci cyklistickí alebo aspoň Sagano-znalci, želali. Výkonnostne je však stále na špici skupiny tiel, nazývanej pelotón.

Dokazuje to od začiatku sezóny. Nevyhral síce monument, ale od vavrínu na Miláno – San Remo ho delila jedna galuska a zopár poľských krowiek. Na Flámsku nebyť jednej bundy, by Gilberta spolu s Avermaetom uštvali, tomu verím. A rovnako mal smolu aj na Paríž - Roubaix. Cyklistika také jednoducho prináša. Jedna vec, ktorú však netreba opomenúť, je podpora tímu.

Tím Bora sa mi zatiaľ veľmi pozdáva. Nielen v tejto etape ťahali špicu, sťahovali úniky, dokonca tri kilometre pred cieľom mala Bora štyroch borcov vpredu. Podobnú podporu - dovolím si tvrdiť - nemal Sagan ani u Olega Veľkého Tinkoffa. V tíme je jasná jednotka a jazdci sa idú pre neho aj zodrať. To, že v závere je už sám, mu vždy vyhovovalo a včera to len potvrdil. Na konci bola jasne vidieť tímová spolupatričnosť, úprimná radosť a ruky hore.

Sagan namiesto samochvály pochválil hlavne a jedine tím, vlastne tak ako vždy. Nevyhral som ja, ale my.

Rekordy, rekordy a ešte raz rekordy

Náš 27-ročný chalan má 14 etapových víťazstiev, historicky najviac na pretekoch Okolo Švajčiarska. Tie sa jazdia od roku 1933, čiže ešte ani nie sto rokov. Iba sa za tie desaťročia nenašiel nikto, kto by vyhral viac etáp. Ešte nás v ročníku 2017 čakajú štyri. Ideálna príprava na Tour de France a potvrdenie, že forma a výkonnosť sú tam, kde majú byť. Na úrovni majstra sveta.

Na preteky pretekov si ide Sagan po šiesty zelený dres v rade, čím môže vyrovnať rekord Erika Zabela. Klop klop na drevo.

Zlé jazyky, schovajte sa. Sagan je stále tu. Rovnako silný, rovnako pripravený. 

Miloš Kubalík

Miloš Kubalík

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár