Mayweather vs. McGregor bude jeden veľký kabaret

16.06.2017 / Vladimír Bilohuščin
Conor. (photo: SITA/AP Photo/L.E. Baskow)

Conor. / (photo: SITA/AP Photo/L.E. Baskow)

A je to tu! Po roku hádok, vyhlásení a dohadov sme sa konečne dostali do bodu, kedy sa už zdá, že sa súboju McGregor vs. Mayweather naozaj nevyhneme. V stredu totiž svetlo sveta uzrela dohoda o súboji velikánov bojových športov. Ako istotne viete, duel to bude boxerský, nie MMA. Ale veď nevadí, plagát s nápisom "najväčší súboj všetkých čias" znie lepšie ako logika.

Pár pozitív

Jasné, veď ja súhlasím. Floyd je najväčšia hviezda boxu a Conor najväčšia hviezda MMA. Otázka ale znie, či sa oplatí takto znásilňovať bojové športy ako také. Na jednej strane máme pozitíva súboja.

Niet pochýb, že táto udalosť nesmierne spopularizuje hlavne MMA, box totiž pozná ľudstvo asi stokrát dlhšie, a kto si k nemu nenašiel cestu doteraz, nenájde si ju už nikdy. Je to ale MMA, ktoré môže nachytať množstvo fanúšikov boxu. Niekto môže namietať, ale veď MMA poznáme, no ja hovorím, že pri všetkej úcte nepoznáme. Tu totiž nehovoríme o fanúšikoch, ktorý to cielene vyhľadávajú, ale o "krčmových fandoch". Čiže o chlapoch na pive, ktorí pozerajú na telku, keď ide Klitschko a potom hovoria, aký to bol pekný zápas, pričom nepoznajú ani meno jeho súpera.

Ďalším pozitívom sú samozrejme peniaze, ktoré event vyprodukuje. V tomto biznise totiž nejde o veci ako spravodlivosť (Conor má nula zápasov boxu), ale o tvrdé dáta. Investori nedávajú do športu peniaze preto, aby sa potom zabavili na zápasoch, ale pre ich zhodnotenie. A tak musíme brať odhady zárobkov ako výbornú správu, a to hlavne pre Conora, ktorý by musel v UFC odbojovať aspoň 10 ďalších zápasov. A čosi sa ujde aj bojovníkom vedľajšej karty.

Nie je všetko zlato, čo sa blyští

A teraz negatíva. Samozrejme, prvou je miešanie hrušiek s jablkami. Nech si hovoríme, čo chceme, MMA a box sú si v dnešných časoch vzdialené asi dva svetelné roky. To ako by sme povedali, nech si to najlepší triatlonista rozdá s Peťom Saganom. Prípadne najlepší desaťbojár nech dá do laty Usaina Bolta, ako to už naznačil Ondro Novotný. Je to proste krutý nonsens...

Ďalším, a podľa mojej mienky dôležitejším faktorom, je dehonestácia boxu. Predstavte si, že celý život makáte, aby ste dostali šancu bojovať s najlepším boxerom sveta a potom, keď ste už krôčik od vytúženého duelu, príde MMA fighter so skoré 0-0 v boxe!? No neviem, ako veľmi boli boxeri naštvaní, ale ja by som teda bol statočne. A čo je horšie, ak náhodu Conor vyhrá, tak to bude facka celému odvetviu ako takému a zrazu sa začne hovoriť o tom, že v MMA sú lepší boxeri ako v samotnom boxe. A potom už len príde Manuwa a vyzve Hayeho, pričom len teraz dostal od Johnsona také KO, že ho ešte stále motá.

Conor na hrad!

Promotéri majú ale svoj rozum a zrejme vedia čo robia. A tak sa začala krutá kampaň, ktorá nemá obdoby a privádza ma do zúfalstva. Všetko začal Dana White. „Conor je oveľa mladší ako Floyd. Conor má oveľa väčší dosah ako Floyd. Conor má opačné gardé, ktoré Floydovi robí obrovské problémy. Conor povedal, že knokautuje Alda v prvom kole a stalo sa to za 13 sekúnd...“

Na scénu potom prichádza chlapík od Floyda a kaleráby pokračujú. „Floyd je super, ale Conor ukázal, že vie dať KO jednou ranou. Aj keď sa to nezdá, Conorove rany sú extra tvrdé. Conor trénuje box odmalička...“ Proste sa všetkými možnými spôsobmi snažia nahovoriť, že to bude vyrovnaný duel, lebo veď nikto nemá rád zápasy, kde je už pred začiatkom jasné, kto vyhrá. A nevonia to ani bookmakerom, ktorí si už brúsia zuby na poriadne zisky zo stávok.

No ale páni už nejako zabudli povedať B. Čiže fakty, že okrem nulových skúseností Conora v boxe sa bude zápasiť medzi povrazmi, s inými rukavicami, v totálne inom postoji, akým je postoj MMA, v topánkach, na 12 kôl atď. Hlavne, že je všetko ako má byť a dohoda je na stole. Tá dohoda, o ktorej sa viedli naťahovačky vyše roka a White ju zaklincoval perličkou, že sa rodila až prekvapujúco ľahko a všetci sú spokojní. What a joke!

Nech je to už ako chce, tento zápas by napriek všetkým okolnostiam mal vidieť každý fanúšik športu, lebo takýto kabaret sa už nemusí nikdy opakovať.

Vladimír Bilohuščin

Vladimír Bilohuščin

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár