Conor vs Floyd: Čo priniesla svetová tour

19.07.2017 / Vladimír Bilohuščin
Z očí do očí.  (photo: SITA/AP Photo/Christopher Katsarov)

Z očí do očí. / (photo: SITA/AP Photo/Christopher Katsarov)

Tak to máme za sebou priatelia. Najvyhypovanejšia svetová tour histórie ľudstva. A že to bola zábava! Áno, zábava. Veď niečo podobné sme teda ešte nezažili, a to sme tu mali Nate Diaza, Michaela Bispinga, Chaela Sonnena a mnohých ďalších. Conor je proste len jeden, a či sa to niekomu páči alebo nie, je suverénne najlepším rečníkom naprieč bojovými športmi.

Štyri tlačovkové reči

Už prvá tlačová konferencia ukázala, akým smerom sa bude šou uberať. Začiatok s omeškaním, neuveriteľne nudné reči predstaviteľov rôznych záujmových skupín, a nakoniec vystúpenie Floyda Mayweathera a Conora McGregora. No, síce sme čakali niečo iné, ale dajme tomu. V UFC sú totiž tlačové konferencie robené formou otázok a odpovedí, boxerský svet ale preferuje formu prejavov, a na tú nebol McGregor vôbec zvyknutý.

Conor bol v role menšej hviezdy, a tak každú konferenciu začínal. Zo štyroch vystúpení mu dve reči vyšli dobre, jedna veľmi nie a jedna bola akýsi priemer. Aj tá nevydarená však bola na míle vzdialená zvyšnému poľu UFC. Floyd mal zasa úplne konštantnú výkonnosť a dokázal triumfovať iba v prípadoch, kedy Conor nesprávne zareagoval, ako to bolo v prípade rečí o rasizme, alebo neschopnosti odraziť reči o jeho zbabelom odklepaní.

A presne tu sa prejavila diverzita oboch rečníkov. Zatiaľ čo Floyd mal výborne prichystanú každú jednu reč, Conor to zobral z iného konca a improvizoval. Naplno sa to prejavilo pri rečiach, keď Floyd na Conora vôbec nereagoval, nech Ír hovoril čokoľvek. Nemyslím si, žeby to v určitých momentoch nechcel urobiť, obava prehry slovnej prestrelky bola ale privysoká. A tak sa radšej boxer hral s telefónom alebo popíjal kávu. Keď však prišla jeho chvíľa, mal nachystané známe pokriky, svoju aktovku a nechýbala ani pesnička ´Tapout´.

Conor bol inou kapitolou, jeho najväčšou zbraňou je chytanie sa slovíčok a situačná komika, čo vynikajúco predvádzal aj na tour. Na rozdiel od Floyda, začal reagovať na aktuálne dianie na pódiu. Predstaviteľa televízie Showtime Stephena Espinozu nazval lasicou, Floyda vysmial, že má školskú tašku, aj keď nevie čítať a nezabudol ani pochváliť jeho teplákovú súpravu. Popritom veľmi dobre spolupracoval s publikom, ktoré stálo na jeho strane. Pri Floydovom prejave potom sústredene čakal na výrok, po ktorom ho môže ponížiť. Niekedy sa mu to podarilo výborne, inokedy menej. Zakaždým ale dostal Mayweathera pod tlak. To, že jeho taktika zaúčinkovala potvrdil fakt, že na poslednej tlačovke chcel Floyd pozbierať všetky mikrofóny, aby ho nemohol Conor prerušiť. Nepodarilo sa...

Kto vyhral? 

Ak by sme to zhrnuli, Floyd bodoval hlavne tým, že sa nenechal zatiahnuť do Conorovej hry, ktorou je slovná prestrelka, Conor ju má proste zvládnutú parádne. Plus má aj za výborné vysmievanie z Conorových prehier, po ktorých McGregor ostal ticho a nedokázal na ne adekvátne reagovať ani v jednom prípade, čo bolo prekvapenie.

Conor na druhej strane vtipne poukázal na to, že je Floyd na mizine, nezabudol na jeho oblečenie a batoh, v ktorom takmer nič nebolo. Príjemným prekvapením bol aj útok na Showtime, ako aj na celý tím Mayweathera, vrátane jeho bodyguardov, ktorí sa takmer dostali do potýčky. No a ten oblek nemal taktiež chybu.

Túto konfrontáciu s prehľadom vyhral McGregor, ale nič iné sa ani neočakávalo. Aj keď prišiel Floyd s dobrou taktikou, na Íra to proste nestačilo. Pri vyhrotených rečníckych situáciách vás totiž nezachránia nabiflené formulky, ale inteligentná ponižujúca odpoveď v pravý čas na pravom mieste. To sa ale naučiť nedá, to musíte mať v sebe a Conor je jedným z mála, kto tento dar má.

Nech si hovorí kto chce čo chce, svetová tour bola proste skvelou zábavou, ktorú si vychutnalo množstvo divákov a my môžeme byť iba radi, že žijeme v ére Conora McGregora.

Vladimír Bilohuščin

Vladimír Bilohuščin

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár