Osemnásť prekvapení, traja miláčikovia a v ďalšom kole Vysoká proti Nižnej

25.07.2017 / Denis Bohumil Schvarcz
Zo zápasu Jasenica - Námestovo. (photo: Radovan Gríger)

Zo zápasu Jasenica - Námestovo. / (photo: Radovan Gríger)

Toto je sumár prvého kola Slovnaft Cupu 2017/18. Neodohrali sa všetky zápasy, máme ich ale za sebou dosť na výživné zhrnutie. Rozdelili sme ho na tri časti.

Top 10 Prekvapení

To, čo robí Slovenský pohár zaujímavou súťažou plnou emócií sú zápasy, v ktorých malý Dávid premôže veľkého Goliáša. V prvom kole síce ešte nenastúpili Goliášovia z vrcholných súťaží, aj tak nebola núdza o výsledky, ktoré museli zdvihnúť obočie, adrenalín a hladinu pozitívnych (ak vyhrali) a smútočných (ak neuspeli) pocitov.

Napočítali sme najmenej osemnásť zápasov, ktoré sa skončili prekvapujúcimi výsledkami. Keďže hrajú proti sebe kluby z rôznych líg, ekvalizérom nám je práve čerstvý klubový rebríček. Do desiatky najväčších šokov prvého kola súťaže sme zaradili len mužstvá, ktoré porazili súperov umiestnených o najmenej 100 miest v rankingu slovenských klubov vyššie.

Miesta, na ktoré ich po spočítaní koeficientov za posledné štyri ročníky, posadil zostavovateľ Juraj Čurný sú v zátvorkách. Pozrime sa na teda na top 10.

10. Bešeňov (231) - Šurany (106) 1:0.

Domáci vyhrali gólom z prvého polčasu pred 150 divákmi.

9. Veľká Lomnica (277) - Spišská Belá (153) 3:2

Pred 200 divákmi v krásnom zápase otočili domáci Lomničania nepriaznivý stav 0:2 v druhom polčase troma gólmi za trinásť minút. Víťazný dal Fassinger. Slavomír Fassinger.

8. Jasenov (151) - Ptičie (271) 1:1 (2:3 pen.)

Naše obľúbené Ptičie muselo za lepšie postaveným súperom vycestovať. Góly v hre padli v rozpätí dvoch minút v druhom polčase, na pokutové kopy postúpila Ptava. Určite zaslúžene. Aj v druhom kole budú musieť štartovať klubový autobus, cestujú do Medzeva.

7. Jesenské (165) - Tornaľa (267) 0:1

Tornaľa prekvapila Jesenské na jeho pľaci. Pätnásť minút pred koncom rozhodol víťazným gólom Duczman.

6. Nižná (280) - Tvrdošín (122) 2:1

Aj jedno z oravských derby sa skončilo šokujúco. Nižná vykopla zo súťaže Tvrdošín. Hostia síce v prvom polčase viedli, Mores a Zboja ozbíjali Tvrdošín o šancu postúpiť.

5. Rusovce (176) - Svátý Jur (44) 2:0

Výsledok z Rusoviec nás v redakcii rozosmutnil. Zrušil totiž zápas druhého kola medzi samými Svätými. Svätý Peter svoju úlohu splnil, Svätý Jur ako veľký favorit zlyhal. Král a Kogler, dvaja hráči Rusoviec rozhodli inak. Jedinými gólmi zápasu sa postarali o piatej najväčšie prekvapenie prvého kola.

4. Blava (100) - Hlohovec (295) 4:4 (3:5 pen.)

Divoký zápas sa hral v Jaslovských Bohuniciach. Posúďte sami: tri minúty pred koncom poslal domácich do vedenia Kunovský premenenou penaltou. V poslednej minúte vyrovnal zo štandardky Pavol Veľký. Prehrať so Slovanom v pohári na penalty nie je hanba, v Jaslovských Bohuniciach chceli aspoň Slovan Hlohovec z prvého kola Slovnaft Cupu celkom isto vystrnadiť. Nepodarilo sa.

3. Gerlachov (N/A) - Svidník (114) 1:0

FK Gerlachov, klub zo štvrtej ligy a mimo poradia klubov, porazil na domácom trávniku treťoligový Svidník. Pred 350 divákmi rozhodol Stachura v druhom polčase.

2. Liptovské Sliače (271) - Liptovská Štiavnica (72) 2:1

Aj v Sliačoch na Liptove prišlo na zápas slušných tristo divákov. Hrdinom zápasu bol Marek Sršeň. Skúsený útočník strelil oba góly svojich, víťazný ani nie päť minút pred koncom zápasu.

1. Vysoká nad Kysucou (N/A) - Makov (53) 1:1 (5:4 pen.)

Dramatický bol aj zápas vo Vysokej nad Kysucou. Makov je v tabuľke vysoko (na účastníka štvrtej ligy), aj tak mal súperov na lopate. Za stavu 1:1 kopali hostia v 66. minúte pokutový kop. Tomáš Kohút ho nepremenil a akoby tak predznačil osud Makovčanov v rozstrele. Vysokú tak čaká v druhom kole Nižná v súboji dvoch, čo v prvom kole prekvapili.

Spomenutiahodné udalosti podobného charakteru sa odohrali aj v zápasoch Bacúch (N/A) - Medzibrod (178) 3:2 a Ladomerská Vieska (N/A) - Diviaky (184) 2:0. Tabuľkový rozdiel víťazov do top 10 nepustil, zaslúžia si ale čestnú spomienku.

Smer druhé kolo

Nami vymodlený zápas nakoniec nebude. Svätý Jur prehral, ako sme už písali vyššie v Rusovciach, a nenastúpi tak proti Svätému Petru. Petrovi? Ktovie. Rusovce tak budú môcť vyradiť z pohára - ako sa hovorí - všetkých Svätých.

Vysoká bude hrať s Nižnou, v treťom kole bude celkom určite medzi najhoršie rebríčkovo postavenými jeden z dvojice Hájnačka (N/A) - Liptovské Sliače (281). Pozrime sa, kde budú hrať päť najlepších tímov slovenského rankingu.