Čirčane! Čirčane! Čirčane!!!

26.07.2017 / Stano Staško
Zápas v Čirči bol malebný aj na pohľad. (photo: Stano Staško)

Zápas v Čirči bol malebný aj na pohľad. / (photo: Stano Staško)

Bol som z Bratislavy vyslaný na severovýchod Slovenska na prvé kolo Slovnaft Cupu, na zápas TJ Družstevník Čirč - ŠK Odeva Lipany. Cesta bola dlhá a iná, veď Strečno zavreli, ale stálo to naozaj za to!

Čirč, dedinka na severovýchode

Čirč je dedinka na severovýchode Slovenska, ak by ste náhodou nevedeli. Aj keď do Poľska to majú, čo by kameňom dohodil a to doslova a dopísmena, hraničný prechod je hneď za rohom, nehovorí sa tam poľsky ani goralsky, ale rusínsky, teda rusnacky. Napriek tomu si na tom zápase všetci rozumeli. Všetkých 650 platiacich divákov. Áno čítate správne. Nejeden klub z najvyššej sútaže by mohol závidieť. Čirč má pri tom niečo cez 1200 obyvateľov.

Mimochodom mali aj fanklub, ktorý povzbudzoval lepšie ako sa patrí a to aj za stavu 0:5. Spieval vlastnú hymnu "Poďme chlapci z Čirča dáme góóól!" so záverečným skandovaním " Čirčane, Čirčane, Čirčane!!" a na konci zápasu dali svojim chorál akoby vyhrali celý pohár. Klobúk dole a čašu hore pred takýmito ultras!

Keď sme pri tej čaši. Pred zápasom som si išiel dať malé pivo. Slečne nešlo načapovať, ako sa neskôr ukázalo, došiel sud. Vďaka tomu som si však mohol vypočuť jeden rozhovor dvoch štamgastov. Dali si pivo a k tomu jeden zelenú a druhý bielu. Jeden z nich sa pýta, aká je tá biela? Od druhej slečny dostal odpoveď, že štyridsiatka. Načo padla zásadná veta: "Ta štyricadku sebe vyľej do umyvadla, a mne naľej pejdzešatdvojku!" Táto situácia mi jasne naznačila, že sa veci v Čirči nerobia polovičato.

Hrali, aj prehrali, naplno

Áno, Čirčane hrali naplno do posledného hvizdu rozhodcu. Aj prehrali naplno. Aj naplno si užili pozápasové stretnutie pri guľáši, na ktorý pozýval usporiadateľ po skončení zápasu. A to vám bolo. Za jedným stolom sedeli súperi, fanúšikovia, bývalí hráči klubu, rozhodcovia a bavili sa spolu o futbalových aj nefutbalových témach. A dobre bolo! Nielen ten guľáš - ten bol inak vynikajúci, ale tá atmosféra za stolom. Posadili má k jednému bývalému hráčovi, ktorý mi porozprával aké to bolo v klube keď začínal a ja som zatiaľ jedol a keď odchádzali páni v kravatách, čo boli zrejme dôležití páni, prišli mu podať ruku. Nezistil som prečo. Možno to bol najlepší strelec klubu, miestna ikona alebo kustód klubu, ale dostal uznanie od tých zásadných pánov, ktorí odchádzali.

Ale niečo aj zo zápasu, veď to bol dôvod prečo sme sa tam všetci stretli. Obe mužstvá hrali naplno a fair play, aj keď ku koncu sa priostrovalo. Padli aj nejaké žlté karty, po zákrokoch ktoré na futbal nepatria, ale v zápale boja sa údejú. Nevidel som tam úmysel byť zákerný aj keď hráči sa vždy zápalisto hnevali na súpera, že si niečo také dovolil. Ale po udelení karty sa okamžite upokojili, lebo súper bol spravodlivo potrestaný a rozhodca im dal zapravdu v ich hneve. A hralo sa ďalej.

Ako na Nou Campe

Jeden hráč sa aj zranil. Tak nešťastne... Už za rozhodnutého stavu, blokoval center pred bránu. Center bol razantný a keďže jemu sa ho podarilo zblokovať, ale len špičkou, privodil si pravdepodobne výron.

Bolelo to aj mňa keď som to videl. Ledva sa postavil.

Ale tu som videl chlapov z hôr, ktorí majú svoju hrdosť. Nepribehol žiadny lekár, hráč sa postavil sám a od rohovej zástavky odkrýval striedať. Jeden z hráčov chcel poskytnúť aspoň nejakú pomoc, tak zháňal vodu, ktorú našiel u brankára. Hovorím si, super, sú to kamaráti dajú mu aspoň napiť, veď to bol hrdinský zákrok, zaslúži si. A nie. Spoluhráč mu tú vodu vylial na nohu. Neviem či a ako to mohlo pomôcť, ale hráč išiel z ihriska dolu so zdvihnutou hlavou. A keď sa popod tribúnu blížil k miestu striedania, zatlieskal nad hlavou divákom tak, ako tlieskajú hráči, keď schádzajú z ihriska v lige majstrov.

Ale ten pocit bol podľa mňa správny. Všetci - hráči aj diváci sa v ten deň cítili ako na Nou Campe alebo San Sire, či Od Traforde. V Čirči to bol sviatok, aj keď na dedine, bežná pracovná sobota. Dalo sa to však čakať. Viete prečo?!

No lebo keď vojdete do Čirča, hneď za ceduľou s názvom dediny, je miestny Nou Camp! Len aby sa vedelo...

Inak, TJ Družstevník Čirč - ŠK Odeva Lipany 0:5.

Stano Staško

Stano Staško

Napíš komentár