Pár pozitív zo štvrtkového zápasu proti Česku

Hrali naplno. (photo: SITA/Tomáš Somr           )

Hrali naplno. / (photo: SITA/Tomáš Somr )

Naša hokejová reprezentácia má za sebou priateľský dvojzápas proti Česku. Štvrtkovú odvetu som si v Žiline vychutnal naživo.

Azúrový brankár

Z Čechov bolo od príchodu na ľad cítiť, že nám chcú oplatiť stredajšiu prehru 0:2. Ich brankár si dal dokonca mimoriadne záležať na svojom outfite, nakoľko jednofarebne zladil lapačku, vyrážačku, betóny a masku. Všetko bolo azúrovo modré, svietil na celý štadión. Niečo také sa dá považovať za chybu, ktorá mohla našich západných susedov stať zápas. Problémom samozrejme nebolo, že vyzeral ako zajačik Azuritko, hoci to súvisí s farbou jeho výstroja.

Keď chytal brankár Marc-André Fleury za Pittsburgh s krikľavo žltými betónmi, jeho štatistiky išli rapídne dolu. Zámorskí analytici následne vyhodnotili, že na vine boli jeho nové betóny. Výrazná farba zvýšila ich viditeľnosť a protihráči si skôr všimli, keď medzi nimi nechal medzeru alebo im stáli v dráhe strely. Naši ostrostrelci to tak mali mať oproti Čechom jednoduchšie.

Odolávali sme 91 minút

Prvá tretina bola z našej strany najlepšia. V jej závere sme sa ujali vedenia, keď strelu Brejčáka od modrej tečoval Zagrapan. Trinástka draftu NHL v roku 2005 si pri vtedy neminul všetko šťastie. Náš úvodný gól mal blahodárny vplyv na prítomných fanúšikov, ktorí ihneď spustili mexické vlny. Svojich fans mal na štadióne aj súper, keďže do Žiliny je to z Česka relatívne blízko. Najviac ich bolo počuť pri našom pokriku ,,Slovensko“, ktorý som si nemohol naplno vychutnať. Stále ho totiž narúšal pokrik ,,Česko“.

V druhej tretine sa priaznivci nášho súpera dočkali. V 31. minúte sme hneď po vhadzovaní inkasovali vyrovnávajúci gól po výstavnej strele Musila. Nepriestrelnosť pod trénerom Ramsayom trvala úctyhodných 91 minút. O šesť minút neskôr prekonal Tomeka Tomášek, ako sa neskôr ukázalo víťazným gólom, keďže v závere sa nám už nepodarilo vyrovnať. Pre zaujímavosť, náš výber bol podľa celkového vekového priemeru oproti súperovi o tri roky starší. Najstarší hráč Česka sa narodil v roku 1991.

Hľadanie pozitív

Po skončení stretnutia som sa cestou zo štadióna snažil nájsť nejaké svetlé stránky. Niečo také je po prehranom zápase vždy veľká výzva. Po vyčerpávajúco dlhých myšlienkových pochodoch v mojej hlave som našiel nasledujúce pozitíva:

• Keď spočítame góly z obidvoch zápasov, vyhrali sme 3:2

• V ten istý deň prehrala naša reprezentácia do 17 rokov s Českom 0:8

• Na seniorskej úrovni ešte aspoň s mladšími Čechmi držíme krok

• Paradoxne, aj napriek prehre, hrali Slováci v Žiline lepšie ako v stredu

• V bránkovisku si stále držíme svetovú úroveň

• Miro Šatan sedel neďaleko, no neviem povedať, či na mexickú vlnu vstával zo sedačky.

• Sústredil som sa na ľad, čiže až taký nudný duel to asi nebol

• Hoci to bol priateľský zápas, navyše počas dovolenkovej sezóny, na štadión si našlo cestu 3763 ľudí

Súper bol silnejší, no aj tak sme raz vyhrali

Tréner Ramsay urobil dobrý dojem, javí sa že by mohol byť správnou voľbou. Na presilovkách bol vidieť progres, hoci ešte zďaleka nie sú ideálne. Zlepšiť treba striedania, boli sme vylúčení za príliš veľa hráčov na ľade. K chybe došlo aj päť minút pred koncom duelu pri signalizovanom českom treste, keď sme po odkorčuľovaní brankára Tomeka boli na ľade chvíľu iba v trojici, namiesto šestici.

Hodnotiť jednotlivých hráčov by momentálne nemalo zmysel. Treba chlapsky priznať, že súper mal celkovo prevahu a bol hokejovejší. Vzhľadom na momentálnu situáciu v našom hokeji môžeme výsledky z dvojzápasu označiť za úspešné. Zdá sa, že Šatan mal šťastnú ruku a Ramsay je človek na správnom mieste. Prvý dojem si pochvaľovali aj skúsení reprezentanti. Aspoň tak pozorujeme z pozápasových vyjadrení.

Kanaďana čaká ešte veľa práce. Držme mu prsty, nech pomôže náš hokej posunúť na vyššiu úroveň.