Megasúboj vyhrali obidva tábory

31.08.2017 / Vladimír Bilohuščin
Conor útočil, kam to šlo. (photo: SITA/AP Photo/Isaac Brekken)

Conor útočil, kam to šlo. / (photo: SITA/AP Photo/Isaac Brekken)

Tak, a máme to za sebou. Najväčší ultramegasúboj histórie vesmíru má svojho víťaza. Prekvapenie sa nekonalo, Floyd zaokrúhli svoju bilanciu na 50-0, môže ísť vyplatiť dlhy a pobrať sa do dôchodku. Conor síce prehral, ale za sto mega by ste sa nechali otĺkať aj celú noc. Bol ale tento súboj naozajstným sviatkom alebo iba kabaretnou fraškou? Tak sa teda pozrime ako reagovali oba tábory.

Raz som napísal Conorovi a o dva roky tam bolo, že ´videné´. Sme proste kamoši...

Conor je poloboh, okrem toho, že je suverénne najlepší zápasník UFC, dokázal takmer knokautovať Maywathera. To, čo robí Conor pre všetky športy je neuveriteľné a pritom to začalo tak nevinne. Za mlada si nevedel zarobiť ani na teplé rožky, býval pod mostom, v kanáloch, dokonca ho vlastnou lyžicou musela kŕmiť jeho frajerka, lebo Conorove ruky sa mohli dotýkať iba súperových tvári. A pozrite sa, kde je teraz. V UFC ovládol dve divízie, keď doslova vyčistil kompletnú štartovku, a keďže tam už nemal súpera, dal si latku ešte vyššie. To, že tam boli aj nejaké peniaze, nie je podstatné. Conor to totiž robil pre vyšší princíp a chcel ukázať, že aj zázraky sa dejú.

A že to aj dokázal, nie je žiadnych pochýb! Najprv Floyda prevalcoval na tlačových konferenciách, kde ho ´vyfakovala´ celá hala a dokonca aj Conorov oblek, potom takmer zabil Paulie Malignaggiho na sparingu a nakoniec takmer porazil najslávnejšieho boxera, ktorý chodil po Zemeguli.

Bol to veľmi pekný zápas, asi najkrajší aký sa v boxe udial, ale treba povedať jedno, od začiatku bolo jasné, že to na Conora našili. Veď sa pozrite, čo tam stváral ten rozhodca. Stále iba dohováral, aby Conor nedával suplexy či čo, a pritom chcel iba Floyda nežne objať, lebo mu už nechcel spôsobiť viac bolesti. A že sa do neho poriadne pustil! Predná, zadná, hák, zdvihák, parádne kombinácie... Proste Američan si ani neškrtol, nemal na Conora žiaden nárok. Už sa zdalo, že príde aj KO, ale Floyd začal zbabelo utekať.

Prvých sedem kôl prežil Floyd len tak tak, až potom sa trocha dostal do hry, ale nič extra. Conor síce trocha vypustil, ale to iba preto, lebo vedel, že je v jasnom vedení. A potom to ten kretén zastaví??? Normálna výmena, Conor sa bráni ako drak a zrazu koniec. Neuveriteľné! Aspoň sa ukázalo, akí sme skorumpovaní.

Nevadí, my vieme, ako to naozaj bolo. Conor všetkým ukázal, že je jeden z najlepších boxerov sveta. Stavím sa, že ak by Conor ostal v boxe, o dva roky je šampión siedmich váhoviek. Ak ste takí múdri, ukážte mi niekoho, kto dokázal s Floydom ustáť desať kôl a takmer vyhrať pri svojom debute. Zasa sa ukázalo, že box je mŕtvy šport a MMA valcuje vpred. Tento duel pritom nebol iba o športe, ale mal aj svoj spirituálny podtext. Proste za žiadnych okolností sa nevzdávaj a ver v najvyššiu silu univerza, v lásku.

Raz som leštil Mayweatherove topánky, prisahám!

To, čo každý predpovedal, sa stalo skutočnosťou. Nielenže to bola od začiatku fraška so šašom McGregorom na čele, ktorý iba poskakoval po pódiu a tliachal nezmysly, ale aj duel stál za starú bačkoru. Musím uznať, že UFC urobilo všetko preto, aby zápas predalo. Kecy typu´mladší, krajší, väčší v rozkroku,´naozaj zabrali a tí blbci z MMA komunity tomu naozaj uverili a začali dúfať, že sa to môže podariť. My sme ale vedeli, že to sa skôr nebo otvorí a zostúpi Hospodin ako by ten leprikón dvíhal na konci ruky.

Vrcholným číslom bol knokaut Pauliho, ktorý sa nestihol ani vysrať a už musel spárovať 12 kôl. A cirkusové číslo bolo o to lepšie, že tam bol ešte aj ringový rozhodca. Proste nepodarená groteska. My bystrejší sme si ale už vtedy všimli, že Conorov štýl nie je odlišný, ale totálne amatérsky. Asi si poriadne neštudoval pravidlá, keď Paulieho držal za hlavu a udieral mu do jej zadnej časti. A tá rozcvička? Tak to bol iný gól, za ktorý by sa nehanbili ani svetový street danceri.

Tak sme sa nejako dostali k tomu zápasu, ktorý som síce nechcel ani sledovať, ale nakladačku toho arogantného Íra som proste musel vidieť. Začalo to parádne, presne ako som si predstavoval. Floyd si z Conora začal robiť srandu. Unikal, kryl sa, vysmieval sa mu do tváre a ten pako mu to žral a myslel si, že ho knokautuje. Asi zabudol, že v boxe je počítanie a preniknúť cez veľké rukavice nie je to isté ako bojovať v jeho ´palčákoch´. A tak z celej sily búšil, až kým mu neodišla po treťom kole kondička. Floyd sa pritom vo svojom rohu zabával a ďakoval tatkovi, že je jeho tatko.

Konečne po pár kolách Floyd usúdil, že ľudia už za svoje peniaze videli dosť a začal Conora poriadne spracovávať, a to takým štýlom, že mu až ušiel sopeľ z nosa (ach tie krásne meme obrázky). V deviatom kole už Ír vyzeral ako walking dead, v kole desiatom už iba ako boxerský mech. Aspoň, že tam bol ten rozhodca, ktorý Conora zachránil pred doživotným poškodením vnútorných orgánov. 

Čo dodať, zápas bol totálny amaterizmus. Stavím sa, že keby sa udial na menej sledovanom podujatí, Floyd je v šatni už po druhom kole. No nič to, malý experiment máme za sebou a aspoň už každý vie, že MMA bojovníci nikdy nebudú mať šancu v oveľa precíznejšom športe akým je box. Nech to MMA komunita berie ako príučku, nabudúce totiž takí milosrdní nebudeme.

Všetko je na porádečku, je čas rátať dukáty

Čo dodať, zápas Mayweather vs. McGregor priniesol presne to, čo som očakával. Nie je to ani výhra Floyda ani výkon Conora, ale fakt, že ak stojíte na hocakej strane barikády, stále sa môžete cítiť ako víťaz. Ide proste iba o uhol pohľadu. Som rád, že sa to uskutočnilo, ale ešte som radšej, že to máme už úspešne za sebou. V nedeľu sme totiž nevideli žiaden dobrý box, iba naplánované divadlo. Divadlo, ktoré prinieslo výhru každému, ale rovnako aj nikomu. 

Vladimír Bilohuščin

Vladimír Bilohuščin

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár