Začína sa Lintnerliga. Kto sa pridá k legendám slovenských klubov?

08.09.2017 / Tomáš Tomeček
Arne Kroták, popradská legenda. (photo: SITA/Radoslav Maťaš)

Arne Kroták, popradská legenda. / (photo: SITA/Radoslav Maťaš)

Lintnerliga sa dnes znova dostane do príbytkov hokejových nadšencov. V poslednom predsezónnom rebríčku sa pozrieme na hráčov, ktorí sa nezmazateľne zapísali do dejín najvyššej súťaže a sŕdc fanúšikov. Porovnáme ich s aktuálnymi ťahúňmi slovenských ligistov, súčasnými alebo budúcimi legendami vo svojich dresoch. 

Dnešné poradie sme zoradili od Ž po A. Vlastne po Detvu. Bez poradia, abecedne. Kluby budeme aj v novej sezóne označovať najkrajšími názvami ich histórie. 

SLOVENA ŽILINA

MICHAL HREUS VS PETER HÚŽEVKA

V každom klube sme vybrali jednu "historickú" legendu a k nej hráča z aktuálneho kádra, ktorý by sa ňou jedného dňa mohol stať. 

Michal Hreus odohral svoju prvú seniorskú sezónu v drese Vlkov síce až v sezóne 2002/2003, no Žilinčanov určite nesklamal. Oslavoval s nimi predsa aj jediný majstrovský titul MŠHK, v pamätnej sezóne 2005/2006. V najvyššej súťaži odohral celkovo 676 zápasov a nazbieral v nich 444 bodov. Úctyhodné čísla hráča, pri ktorom fanúšikom ako prvý klub napadne práve ten žilinský. 

Peter Húževka pod Dubňom pôsobil šesť sezón medzi rokmi 1999 a 2005. V 246 zápasoch nazbieral 103 bodov a hoci klub opustil, vrátil sa doň v úspešnej sezóne 2015/16 s kapitánskym Céčkom. Vlani prispel k nečakane úspešnej sezóne žlto-zelených. 

LOKOMOTÍVA BUČINA ZVOLEN

LADISLAV ČIERNY VS LUKÁŠ JURÍK

Ladislav Čierny je hokejovým fanúšikom známy hlavne ako hráč s parádnou strelou od modrej počas presilovej hry. V najvyššej súťaži odohral 611 zápasov, prevažne v drese HKM. Až 257 bodov je na obrancu pekná vizitka. Kariéru ukončil majstrovským titulom so Zvolenom, v legendárnej sezóne 2012/13. Laco odohral aj 34 zápasov za reprezentáciu. 

Lukáš Jurík reprezentuje zvolenské farby s prestávkami takmer 16 sezón. Nazbieral v 614 zápasoch 310 bodov, drvivú väčšinu práve za Zvolen. V 35 rokoch pekná štatistika, útočník určite počty ešte navýši. Lukáš pokračuje v drese HKM aj v nadchádzajúcej sezóne.

DUKLA TRENČÍN

MARIAN HOSSA VS  MARCEL HOSSA

Máme tu aj jeden „bratovražedný“ súboj. Marián je bezpochyby jedným z najtalentovanejších hráčov narodených pod Tatrami. Získal tri Stanleyho poháre s Chicagom, strelil 572 gólov a pridal 706 asistencii v 1514 zápasoch - nie v slovenskej lige, v NHL. Zatiaľ nie je jasné, či a kedy bude v kariére pokračovať. Hoci toho za Duklu veľa neodohral (78 zápasov, 96 bodov v základnej časti), niet pochýb že je žijúcou legendou materského klubu. Vybrať len jedného bolo ale v Trenčíne najťažšie. Konkurencia obrovských priezvisk neskutočná. 

Marcel Hossa, Mariánov mladší brat, to nemal v kariére jednoduché. Musel sa neustále vyrovnávať s porovnávaním so starším súrodencom. Napriek tomu dokázal svojou húževnatosťou získať úspechy na európskych klziskách, najmä v KHL. Rešpekt si získal v Diname Riga, Kazani, Spartaka Moskva aj Leve Praha. Poslednú sezónu bol ťahúňom Dukly, bodoval hlavne na presilovkách. V 67 zápasoch nazbieral 58 bodov a výrazne prispel k záchrane Vojakov v najvyššej súťaži.

POPRAD-TATRY

ARNE KROTÁK VS ARNE KROTÁK

Arne Kroták je asi najväčšou ikonou slovenskej hokejovej ligy.

V najvyššej súťaži odohral zatiaľ 1106 zápasov, drvivú väčšinu za Poprad kde ho považujú za svojho rodáka, aj keď sa narodil v Třinci. V historických štatistikách popradského klubu má na konte najviac odohraných zápasov (973), najviac gólov (379), prihrávok (486) aj trestných minút (1025). Má najviac všetkého a na jeho čísla sa pod Tatrami asi nikto nikdy nedostane. Arne ani po minulej sezóne korčule na klinec nezavesil. Góly, bodíky aj trestné minúty bude zbierať aj ako 45-ročný. Samozrejme v drese s kamzíkom na prsiach. 

NOVÉ ZÁMKY

PETER LUKÁČ VS RASTISLAV ŠPIRKO

Peter Lukáč bol hráčom, ktorý v Zámkoch odohral najviac zápasov. A to až 244. Kariéru ukončil v sezóne 2013/14, v druhej a tretej najvyššej súťaži strelil 112 gólov a pridal 172 asistencií. Do rebríčka legiend sa dostal najmä vďaka vernosti, ktorú klubu preukázal. Vo svojej kariére odohral aj päť zápasov za reprezentáciu do 20 rokov.

Medzi najznámejších hráčov v drese Zámkov patrí nepochybne Rastislav Špirko. Pomerne útly (175 cm) univerzál okúsil KHL v dresoch Chabarovska, Levu Poprad, a Spartaka Moskva. V najvyššej slovenskej súťaži zatiaľ odohral 113 zápasov, a v nich nazbieral 67 bodov. Štatistiku si určite vylepší, keďže sezónu začína v najjužnejšom meste na extraligovej mape.  

PLASTIKA NITRA

JOZEF STUMPEL VS MICHAL KRIŠTOFF

Jeden z najtvorivejších centrov v dejinách slovenského hokeja – hovoríme o Jozefovi Stumpelovi - je spätý s mestom pod Zoborom. Svoju hokejovú kariéru začal v Nitre v „revolučnej“ sezóne 1989/90. V NHL potom dlho žiaril v Bostone a Los Angeles, odohral v najlepšej lige vyše tisíc zápasov. Na sklonku kariéry sa vrátil do Nitry, odkorčuľoval v drese Corgoňov tri sezóny. Majstrovský titul mu ale dopriaty nebol, pred play-off prestúpil do Dukly. 

Talentovaný nitriansky mladík Michal Krištoff nakukol aj do fínskej juniorky, kde v 38 zápasoch dokázal nazbierať 46 bodov. Je viac nahrávačom ako strelcom, krajina tisícich zamrznutých jazier a iných ľadových plôch mu evidentne sedela. Strávil v nej dokopy päť sezón, väčšinu v druhej najvyššej súťaži. Po návrate do Nitry si v 69 zápasoch pripísal 47 bodov a mal by byť ťahúňom aj v novej sezóne. Disponuje reprezentačným potenciálom. 

SOKOL PARTIZÁN LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ

MAREK URAM VS MATÚŠ SUKEĽ

Marek Uram patrí medzi ikonické postavy hokeja na území bývalého Československa. V Znojme vytvoril dvojičku s Petrom Pucherom na prelome milénia, neskôr hral vo Vítkoviciach aj Slovane Bratislave. Stále pôsobí v domovskom Liptovskom Mikuláši, stále patrí medzi lídrov ofenzívy. Stále ho spoznáme podľa charakteristického ladného pohybu na ľade. 

Matúš Sukeľ  je center a dvojča Jakuba Sukeľa a je najlepším mladým hráčom v metropole Liptova. Vlani v 54 zápasoch dosiahol 37 bodov a hral tak dobre, že ho na pár zápasov vytiahli do Slovana v KHL. Má bronzovú medailu z MS 20 a stále len 21 rokov. Hokejovú budúcnosť teda ešte pred sebou. 

VSŽ KOŠICE

IGOR LIBA VS LADISLAV NAGY

Igor Liba bol jedným z najlepších hráčov, ktorí sú spojení so značkou VSŽ. Získal s Košicami obidva federálne tituly, kariéru ukončil v sezóne 2002/03 vo farbách Trebišova. Za Československú reprezentáciu odohral 328 zápasov, pár aj za Los Angeles Kings. Aj Košice majú plnú históriu legendárnych borcov, Igor Liba je dôstojným reprezentantom VSŽ v našej zostave. 

Ladislav Nagy mal dlho prívlastok najväčší talent slovenského hokeja. Zásluhou viacerých zranení žiaľ nemohol naplno využiť obrovský potenciál. V sezóne 1997 bol draftovaný do NHL v 7. kole, no v súťaži sa naplno etabloval až v sezóne 2001/02. Zámorskú kariéru ukončil o sedem rokov neskôr v Los Angeles. Okúsil KHL, švédsku aj fínsku ligu. Je najväčšou hviezdou slovenskej ligy, v minulom ročníku pozbieral v 52 zápasoch 62 bodov. 

DETVA

DUŠAN POHORELEC

Útočník slávneho mena hral za Detvu o polovicu zápasov menej, ako líder historických klubových tabuliek (132 vs 267 Branislava Srnku). Je ale hráčom najslávnejšieho mena, ktorý odohral u Medveďov časť kariéry. Reprezentant Slovenska na turnaji majstrovstiev sveta skupiny C hral v tom čase za Slovan Bratislava, do rodnej Detvy sa dostal cez neďaleký Zvolen. Sedem sezón v najmladšom ligovom meste z neho urobili na sklonku kariéry lokálnu legendu. 

Počas premiérovej účasti v najvyššej súťaži sa o náklonnosť fanúšikov budú snažiť Matúš Chovan, či Filip Šedivý, alebo si o pozíciu v rebríčku o rok zaslúži iný Detvanec. Uvidíme. 

ISKRA SMREČINA BANSKÁ BYSTRICA

MIROSLAV HLINKA VS TOMÁŠ SUROVÝ

Čo povedať k legendárnemu centrovi? Pri máloktorom inom hráčovi sme si mohli byť istí víťazným vhadzovaním. Večná škoda pre fanúšikov aj slovenský hokej, že už nie je medzi živými. Hoci nebol rodákom z Banskej Bystrice, myslím že zaslúžene patrí medzi legendy stredoslovenského klubu. V najvyššej súťaži odohral dohromady 222 zápasov a dosiahol 108 bodov. Česť jeho pamiatke.

Tomáš Surový je hokejový univerzál a patrí stále medzi najtalentovanejších slovenských forwardov. Vie si zastať pozíciu na centri aj na krídle. V najvyššej súťaži odohral zatiaľ 148 zápasov a dosiahol 138 bodov. Je dokonalým kapitánom mužstva a držiteľom jediného ligového titulu metropoly stredného Slovenska.

Tak už hoďte to úvodné buly, nech sa môžeme znova tešiť z hokeja. A vy sa tešte na Ľadovo ostrý rebríček, začíname už na budúci týždeň! 

Tomáš Tomeček

Tomáš Tomeček

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár