Ľadovo ostrý rebríček: Corgoni začali zostra

Ahoj nová sezóna, konečne si tu. Prvý puk hodil na ľad tréner Slovenska Ramsay.  (photo: SITA/Peter Rusko)

Ahoj nová sezóna, konečne si tu. Prvý puk hodil na ľad tréner Slovenska Ramsay. / (photo: SITA/Peter Rusko)

Čakali sme celé leto, no nakoniec sme sa aj tak dočkali. Craig Ramsay, nový kanadský tréner reprezentácie hodil v piatok prvé buly na ľade obhajcov v Bystrici a korčuliari začali naháňať puky po ligových ľadoch. Aj v novej sezóne bude emócie chladiť - alebo im podkurovať - Ľadovo ostrý rebríček aktuálnej sily klubov Tipsport ligy. Prudko neobjektívny, ako všetky na TakUrčitee. Chystáme aj vychytávku - dve, nechajte sa počas roka prekvapiť.

Aj v ročníku 2017/18 budeme kluby volať najkrajšími názvami ich hokejovej histórie.

10. Lokomotíva Bučina Zvolen

Prekvapenie hneď na úvod sezóny – Rytieri sú na chvoste rebríčka. Po prvom víkende majú na konte 0 bodov a skóre 2:11. Zo šiestich odohraných tretín nevyhrali hráči Bučiny ani jednu. V troch remizovali a v troch prehrali. Záverečná tretina proti Nitre stanovila latku pre novú sezónu, v počte inkasovaných gólov, na päť. A na úvodný gól sezóny proti Novým Zámkom čakali zverenci trénera Mikulu viac ako 55 minút. A to vraj v lete významne posilnili a pustili finančnou žilou na úrovni klubu s ambíciami na medailu. Sezónu začnú pekne zdola, dnes je Zvolen posledný.

9. VSŽ Košice

Predposledné miesto v rebríčku je minimálne rovnakým prekvapením – obsadili ho Oceliari. Pri kvalite kádra (napriek zraneniu Koyša), sa očakával atraktívny hokej. Veď hrali doma s Detvou a Mikulášom, ideálnymi obetnými baránkami na rozohranie sa. Z gólostroja proti Medveďom z Detvy nebolo nič. Len Klíma sedem minút pred koncom strelil víťazný gól. Bača si ešte predtým zaboxoval so Sládkom, no domáci favorit prehral. Odčiniť nevýrazný výkon mohli Košičania v nedeľu opäť v Steel Aréne proti Liptákom, no bol z toho napokon len bod. Dva zabezpečil Partizánom Košičan Gabriel Spilar. Domáci fanúšikovia podali rovnako výkon obrátený na ruby. Ščurkove meno skandovali, na Spilara pískali. Celé zle.

8. Iskra Smrečina Banská Bystrica

Do tretice sa dole krčí favorit. Úvod sezóny veľmi nevyšiel ani obhajcovi. Káder relatívne výrazne obmenili, k tomu hrali zápasy Ligy majstrov. Mali by byť rozohratí ako nik, napriek chceniu a taktickej vyspelosti im ale v prvých dvoch zápasoch chýbal pokoj na hokejkách. O možnej únave svedčia chaotické tretie tretiny. Štyri body sú skôr zázrakom, než hokejovou spravodlivosťou. Rezervy majú v nerovnovážnych stavoch, tri góly už dostali v oslabení, presilovku využili len jednu. Na nervy hrajú fanúšikom až do konca - proti Nitre hrali predĺženie, proti Vlkom si body zaistili v 59. minúte. Z posíl sa dobre ukazuje Brittain.

7. Poprad-Tatry

Kamzíci čakali na úvodný gól sezóny až do konca prvého zápasu – proti Vlkom sa presadili až v 60. minúte a zásah mal hneď cenu bodu. Vzápätí využili predĺženie na zisk druhého. Dva góly a dva body pripomína skôr Novosibirsk ako Poprad, ale účel svätí prostriedky. Na súperovom ihrisku platí klišé dvojnásobne. Doma vzdorovali silnému Trenčínu až do poslednej tretiny, puntíky prišli štyri minúty pred poslednou sirénou. Poprad vyhral preteky o prvé mužstvo, ktoré skóruje v oslabení.

6. Slovena Žilina

Vlkov dostali na 6. miesto rebríčka presilové hry, hlavne proti Baranom boli nesmierne efektívni - využili až tri. Nikto zatiaľ nevyužil viac, a napriek tomu majú na svojom konte len jeden bod. Vlci strelili aj prvý gól v sezóne – v tretej minúte sa v piatok presadil Juraško. Rovnako ako Poprad, ani im taký čiastkový výsledok príliš nepomohol. Škoda zbabraného záveru duelu s Baranmi, o ktorom sme už písali. Cesta cez Šturec by bola určite veselšia a postavenie v rebríčku lepšie.

5. Medvede Detva

Pri nováčikovi sme urobili výnimku. Medvede Detva sa nikdy nevolali - ale mali by sa. Preto ich budeme volať názvom budúcnosti. S extraligou sa začali pasovať skutočne chlapsky. V Košiciach sa zdalo, že majú ľahšie nohy ako domáci a brankár Habal Lundstrom mal párkrát naozaj namále. Pred domácim publikom si potom otvorili strelecký účet, proti Zámkom vyhrávali v polovici zápasu 2:1. Mrzieť môžu zatiaľ „impotentné“ tretie tretiny. Pocit z nováčika je zatiaľ nádejný, entuziazmus oceňujeme umiestnením do prostriedku ĽOR.

4. Sokol Partizán Liptovský Mikuláš

Liptáci mali ťažký žreb. Dva zápasy na ľadoch súperov, ešte k tomu v Trenčíne a Košiciach. Proti Vojakom doplatili na nedisciplinovanosť, nedokázali zabrániť tečom a inkasovali v oslabeniach. Pri hre v plnom počte ale boli Dukle dôstojným súperom a výsledok 1:4 pôsobí kruto. Tréner Paukovček, ktorý na jar s Martinom Košice vyradil z playoff, poradil Liptákom stále platná recept a v Steel aréne zaskočili domáce obecenstvo. Dvakrát vyrovnali a v nájazdoch získali druhý bod. Klubov, ktoré si z východu donesú viac bodov, ako tam nechajú, veľa nebude. Aj preto sú tak vysoko.

3. Dukla Trenčín

Vojaci mali pred novou sezónou veľké plány. Káder patrí k tomu najlepšiemu, čo môže liga ponúknuť a zatiaľ vedú v skutočnej tabuľke ligový pelotón. Úvodné zápasy ukázali vyrovnanosť mužstva a hlad po dobrom hokeji. Posila na lavičke tréner Oremus evidentne vie, čo chce hrať a hráči sú s nim stotožnení. Vidieť bojovnosť, súdržnosť, nátlakovú hru. Ako jediní ešte netratili body. Za negatívum môžeme označiť gól inkasovaný pri početnej výhode a zranenie Marcela Hossu.

2. Newcastle United (Nové Zámky)

Novozámčania majú v svojich radoch zatiaľ najplodnejšiu formáciu. Pätorka Cetkovský, Novotný, Zbořil - Salija, Prapavessis si v dvoch zápasoch pripísala uctyhodných 11 bodov za 5 gólov a 6 asistencii. Máte ich všetci vo fantasy lige v aplikácii vo svojich mobiloch? Odniesol si to Zvolen, gólovú dominanciu „narušil“ len Lantoši z tretej lajny. V druhom zápase sa v Detve zas zaskvel Čech Plašil, tromi bodmi za gól a dve asistencie. Osem gólov v dvoch zápasoch znamená, že ofenzívny prejav môže lákať fanúšikov na tribúny.

1. Plastika Nitra

Hráči spod Zobora sú na čele rebríčka. V prvom zápase najprv ukázali Baranom ako veľmi ich štve prehra vo finále play-off a v metropole stredného Slovenska vybojovali výhry v predĺžení v zápase, ktorý pripomínal playoff. O dvoch bodoch rozhodla dvojica Kanaďanov, Luciani a Blackwater. V nedeľu doma sfúkli Zvolen v poslednej tretine, Nitra okupuje top 10 kanadského bodovania. Má tam štyroch borcov, najviac zo všetkých mužstiev. S Kmečovcami budeme musieť v novej sezóne vážne počítať.