Slovnaft Cup: Rýľ v Medzeve do tretice nevystrelil, na rozdiel od Borčíc

20.10.2017 / Denis Bohumil Schvarcz
V Medzeve hral aj možný účastník MS v Rusku.  (photo: Dominik Sarik)

V Medzeve hral aj možný účastník MS v Rusku. / (photo: Dominik Sarik)

Slávny rýľ, ktorý v Medzeve zvykol kuť bývalý prezident, tretíkrát nevystrelil. Medzi tisíckami divákov (dvoma) sme mali aj my dvoch korešpondentov, každý z nich videl zápas trochu inak. Je to pochopiteľné, jeden cestoval na zápas zo západu a druhý z východu Slovenska. Nech sa páči, dva pohľady na jedno osemfinále.

DAC zaslúžene, píše Gabriel Vass

Niekto by mohol povedať, že svetlá reflektorov sa minulé kolo Slovnaf Cup-u upriamili na miestny štadión v Medzeve. Ale aby sa domácim netriasli kolená, hralo sa radšej za svetla a vlastne ich štadión reflektory ani nemá.

Prešli tri týždne odkedy v Medzeve vyprevádzali autobus do Trenčína, a už sa na obzore objavil ďalší, s nápisom SAD Dunajská Streda. Na východ to prišli tento krát skúsiť chlapci z DAC. Tréner Rossi nenechal nič na náhodu, a postavil to najsilnejšie, čo má k dispozícii. Mohli by sme polemizovať nad Malecom, ale necháme ho tentoraz na pokoji. 2000 divákov zaujalo svoje pozície pri zábradlí, tým bohatším sa ušlo miesto aj na tribúne.

Hneď v prvej minúte dal o sebe vedieť kapitán Ljubičič a prihlásil sa do súťaže o muža prvého polčasu. Nezvládol však otočku v 16-tke a poslal iba malú domov domácemu brankárovi. Po tejto situácii si mohli obaja brankári ísť do bufetu pre pivo, pretože najbližších 10 minút sa hralo bez nich. Potom prišla Ljubova druhá strela, tento krát však zvolil opačný extrém a vykopol loptu na parkovisko. Domáci sa k slovu dostali len sporadicky, zaujala len ďalekonosná strela Majoroša, ktorá len tesne minula Macejovu bližšiu žrď. V prvom polčase to veru nebol oku lahodiaci futbal. Domáci odolávali nástrahám súpera, a hostia odolávali nástrahám nekvalitného trávnika. Preto sa v podstate až do 33. minúty nič zaujímavého neudialo. Až prišiel roh Pačindu, ktorí východniari ešte odvrátili, ale po následnom centri Davisa sa lopta cez Huka dostala opať k Ljubičičovi a ten na tretí pokus konečne rozvlnil sieť. Aby mu nebolo smutno, že predošlé šance zahodil, tak o dve minúty zakýval Pačimu, nabehol si na zadnú a krásnou hlavičkou poslal loptu opäť za chrbát brankára Čierneho. Medzev do polčasu ešte zahrával nebezpečný priamy kop z hranice 16-tky, ale nakoniec nebol až taký nebezpečný, pretože lopta šla asi meter nad. Keby dali gól, tak vám poviem aj meno toho, čo to kopal.

V druhom polčase hostia kontrolovali svoj náskok, domáci trošku vystrkovali rožky, ale nevymysleli nič, čo by stálo za zmienku. Hostia vystriedali, prišli Divković a Mervó, ktorý má chorobopis asi ako Rosický. V 72. minúte centroval po zemi Živkovič a už sa zdalo, že Čierny si loptu v pohode zdvihne zo zeme, ale vypadla mu z ruky, a na počudovanie všetkých tam nabehol Vida a kopol ju do bránky. 0:3. O dve minúty na to dal o sebe vedieť pacient Mervó, a center Kalmára hlavičkou poslal do siete domácich. Lenže, počas zakončenia ho kopol do hlavy domáci stopér a mne sa vynorili spomienky na Johna Terryho. Po chvíli sa však zdvihol zo zeme, spočítal si zuby a odklusal na svoju polku ihriska aby mohli domáci rozohrať. 0:4. Bežala už 86. minúta keď sa k slovu konečne dostali aj domáci. Loptu z autu si spracoval Ribár (áno, s mäkkým), obhodil si hosťujúceho Domonkosa a krásnou prízemnou strelou do vzdialenejšieho rohu ponaťahoval Maceja. Ten nemal šancu, takže divákom doprial zakričať si gól. 1:4.  A v úplnom závere sa k slovu prihlásil čoraz častejšie skórujúci Divković. Nabehol si do šestnástky a svoj nájazd úspešne premenil. 1:5. Zatiaľ všetky góly v sezóne dal z nájazdov. Lintner so Žigom ho naučili.

Týmto momentom zápas skončil, aktéri si podali ruky, dresy sa nevymenili, pretože obe mužstvá majú len jednu sadu (zisťoval som). V Medzeve ostali krásne spomienky, a hostia šli rýchlo do sprchy aby stihli prísť domov aspoň na druhý polčas Ligy Majstrov.

Dovi v jarnom štvrťfinále...

Rozprávkovú púť ocenili diváci ováciami, píše Dominik Sarik

Už cestou od Košíc bolo zrejmé, že v stredu budú všetky oči sústredené na Medzev. Toto malé mestečko čakal v priebehu piatich týždňov tretí veľký zápas v slovenskej pohárovej súťaži. Po príchode by si neznalý miestnych pomerov pomyslel, že sa azda ocitol na štadióne súpera, ale aj v tomto meste hovorí väčšina obyvateľov po maďarsky. Počuť bolo aj nemčinu, ktorá znela pred zápasom z reproduktorov v piesni Anton aus Tirol a ktorú ešte používajú niektorí potomkovia pôvodných obyvateľov. Kvôli tomu sa medzi dvoma fanúšikmi strhla aj roztržka, keď jeden druhému „nadával“, že je manták.

FK DAC 1904 Dunajská Streda nenechal nič na náhodu a po neúspešných výletoch kolegov zo Senice a Trenčína pricestoval do dejiska deň pred zápasom, aby si miestne ihrisko otestoval. Proti štvrtoligistovi vyrukoval s pozmenenou zostavou, v akej pred štyrmi dňami zvíťazil u železiarov v Podbrezovej. Zmeny boli tiež štyri. Na ihrisku v Medzeve si zahral aj reprezentant Panamy Eric Davis, ktorého možno uvidíme o rok aj na MS v Rusku.

Po úvodných oťukávačkách v 14. minúte zatriasol bránou hosťujúci Malec, hneď na to na druhej strane tesne vedľa vypálil bývalý Dunajskostredčan Gabriel Majoroš. Všetko zobral do svojich rúk kapitán Ljubičić, ktorý dvomi rýchlymi gólmi potešil skupinku asi dvadsiatich fanúšikov DAC a zdalo sa, že je rozhodnuté. No o tri minúty prišiel nedovolený zákrok na druhej strane a hoci sa zdalo, že by sa mala pískať penalta, rozhodca prosby celého štadióna nevyslyšal a zahrával sa len priamy kop, ktorý zahral Majoroš tesne nad.

Zápas si za plotom z kopčeka vychutnávali aj miestni Rómovia. Na rozdiel od zápasu Soli s Podbrezovou v minulom kole ich policajti neprišli vyprevadiť, keďže železnica v Medzeve končí. Tak sa k nim pridali.

V druhom polčase hostia po chybách domácich skórovali ešte trikrát, ale medzevský štadión rozjasal aspoň Anton Ribár, ktorý krížnou strelou spoza pokutového územia prekonal brankára Maceja.

Dvetisíc divákov vytvorilo búrlivú atmosféru a ešte dlho po zápase vytlieskavalo domácich hrdinov, ktorí ukončili svoju rozprávkovú púť Slovnaft cupom v 16-tke najlepších.

Borčice dobre zrobili, aj zarobili

Z ostatných výsledkov vyberáme: Poprad potvrdil povesť mužstva, ktorému sa v posledných ročníkoch v Slovnaft Cupe páči. Postúpili znova do štvrťfinále, tentokrát cez Poprad. Trojica topfavoritov Žilina, Slovan a Trnava domáce trávniky s prehľadom využili na hladký postup. Medzi osmičkou sú aj dva celky z Liptova - Liptovský Mikuláš vystrnadil Zvolen a Ružomberok Skalicu.

Osmičku najlepších doplní jedno mužstvo, s ktorým asi nik nepočítal. Borčice. Tie porazili Šahy, Šamorín, Lokomotívu Košice a v stredu aj Zemplín Michalovce. Ligista vyšiel pri Trenčíne naprázdno. Naprázdno ale nevyšiel jeden stávkujúci, ten si k Borčiciam pridal osem ďalších zápasov, podal za dvacku a dnes má na konte 84 tisíc Eur. #Truestory.