Pondelkové Tréneroviny - Šťastné číslo

23.10.2017 / Richard Hanzlik
Hráči ViOnu sa postarali o prekvapenie kola. (photo: SITA/Martin Havran             )

Hráči ViOnu sa postarali o prekvapenie kola. / (photo: SITA/Martin Havran )

Hovorí sa, že 13-ka je nešťastné číslo. Teda len v prípade, že vám v ten deň nepípne najkrajšia SMSka o ktorej spievala Martina zo Schindlerovho zoznamu. Ak to tak naozaj je, 13. kolo bolo nešťastné pre Slovan s Dunajskou Stredou, ktoré v naháňačke za prvým miestom stratili tri body. Spartak tak svoj náskok navýšil na prešovských 8 bodov. Aj keď El Maestro povedal, že titul Trnava nezíska, lebo je ako Schalke, Liverpool a Zuza Plačková. Získať by ho mal Slovan, čo si okrem Nestora nemyslí asi nikto.

Babie leto skončilo, sandále už nadobro odišli do pivnice a vonku to vyzerá ako na zraze varných konvíc. V tej hmle sa odohralo kolo, v ktorom Trnava vyhrala siedmy ligový zápas v rade. Proti nebola tentokrát Podbrezová. Keď už sme pri tých sériách, Trenčín vyhral v Dunajskej Strede a to sa naposledy podarilo dávno Popradu. So Senicou to ide stále dolu vodou a tri body si zo Záhoria odniesol Ružomberok. Slovan vyhral kanastový turnaj v Zlatých Moravciach a Michalovce ani tentokrát doma neskórovali. Bod si odnáša Nitra. Žilina cestovala do Popradu a odchádza odtiaľ s cenným skalpom Prešova.

FC Spartak Trnava - FK Železiarne Podbrezová 2:0, 4311 divákov

Desať súťažných zápasov v rade už Trnava nepozná pocit, keď vám nasraný majiteľ klubu vypne v sprche teplú vodu a jediné teplé, čo vidíte, je záznam šprintu Marvina Egha, ktorý vyzerá ako Viktor Horjan ponáhľajúci sa ráno na trolejbus. Marek Fabuľa si priviezol odhodlanie po peknej pohárovej prehre v Žiline, na ktorej našiel pozitíva. Hráči nastúpili do zápasu za vyrovnaného stavu 0:0 a síce trikrát dostali, ale aspoň trafili bránku súpera. Trnave chceli zápas pokaziť a prvý polčas sa im to aj darilo.

Marek sa rozhodol pre herný systém 5-3-2 známy aj ako Obranná klaustrofóbia, ktorý celý prvý polčas držal Trnavu v šachu. Prepis polčasového monológu El Maestra bohužiaľ svetlo sveta neuzrel, ale veci zmenil. Vlasko hneď na začiatku pretiahol Kuciaka a zápas nadobro zlomil vlastný Kostelného gól. Odborníkov najviac zaujal záber zo 49. minúty, na ktorom krásne vidno uvažovanie Jana Vlaska pri priamom kope. Všetko to mal zapísané vo forme Sudoku tabuľky na sedačkách za sebou.

DAC Dunajská Streda - AS Trenčín 1:2, 6616 divákov

Kto by to bol povedal, že tento zápas nakoniec rozhodne Spartak Medzev. Klub z východu krajiny, ktorý za posledný mesiac získal viac popularity ako cena masla v diskusiách na Modrom koníkovi. Kým Trenčín si po potupnú porážku išiel pred tromi týždňami, DAC si urobil výlet v strede týždňa a na ihrisku to vyzeralo tak, akoby celú cestu tlačili klubový autobus. Hostia sa vezú na víťaznej vlne a do svojej hry pridali aj zopár prvkov MMA, ktoré rozhodca miestami nevedel posúdiť správne.

Keď bola ešte väčšina fanúšikov v rade na halászle, udrel Ricky Van Haaren, bratranec z druhého kolena Marca Van Bastena a Jeana Claudea Van Dammeho. Trenčín sa hrou bavil a domáci okolo jeho hráčov behali splašene ako voda v záchodovej mise. Nebyť chyby Lawrenca a Pačindovho gólu, do kabín na segedín by sa išlo ťažko. Na druhý polčas už dorazili aj fanúšikovia Trenčína, ktorí prvých 45 minút protestovali proti gestu hlavného rozhodcu, ktoré si rozoberieme aj v čarovnej ceruzke. Zápas rozhodol zase raz Janga, keď najprv dve tutovky dal v prospech súpera, ale pri už tretej predskočil Huka a zavesil.

ViOn Zlaté Moravce - ŠK Slovan Bratislava 3:2, 1816 divákov

ViOn je doma silný a vedieť to bude už aj Ivo Vukomanovič. Slovan pred týždňom ledva otočil proti Prešovu a svet spoznal dôvody toho, prečo Zlaté Moravce pôsobili oveľa zapálenejšie pre vec. Môže za to letná príprava, ktorú celú absolvoval len Mareš so Sekuličom. Zvyšok hráčov absolvoval koncertné turné Desmodu so symfonickým orchestrom. Ale v zime pôjdu na sústredenie do Kováčovej a na jar už zvládnu odohrať aj dva zápasy za týždeň.

ViOn začal veľmi dobre. V anglickej lige sa síce Evertonu nedarí, no akonáhle nastúpi za dres s krížom a logom stavebnej firmy na prsiach, zostrelí dvomi kúskami aj Slovan. Hosťom slúži ku cti, že Hološkom a Čavričom sa im podarilo znížiť, ale keď potom Hulman vystrčil Sagana, vyrovnanie bolo vzdialené na sto honov. Aj Fero Kubík je rád v novinách a po červenej karte za nešportové správanie máte istotu, že sa vás jeden z novinárov niečo opýta. ViOn vyhral zaslúžene, Slovanu chýbalo lepšie nasadenie. Aj keď sa snažili o ofenzívny pressing, ako Mareš v úvode zápasu. Jakub zatlačil na Gešnábela a ten si uvedomil, že nemá kam poslať loptu. Ak ju pošle za seba, nahrá Marešovi, ak ju prihrá spoluhráčovi v stredovom kruhu, Mareš mu rýchlym šprintom zoberie životný priestor, loptu a ešte aj tri deci vína v bufete.

MFK Zemplín Michalovce - FC Nitra 0:0, 1088 divákov

Vzájomných zápasov týchto dvoch mužstiev by malo byť v lige čo najmenej. Ani 180 minút im nestačilo na to, aby sa cez polčas dohodli a za menšiu službičku našli vo svojich radoch víťaza. Zemplín podal podľa Šoltisa jeden z najlepších výkonov, ale to platí iba v prípade, že sa hrá medzi šestnástkami. Galád bol spokojný s bodom a diváci najviac s tým, že prišli domov bez chrípky a nachladnutia.

Ako to už na východe býva zvykom, všetko je porobené a práce a gólov veľa nie je. Prvý polčas ale vyzeral ako porovnanie Daewoo Espero a Fiat Multipla. Nedá sa hovoriť o tom, ktoré je krajšie, ale ktoré je menej škaredé. Michalovce sa dodnes dožadujú penalty, ešte pár takýchto zápasov a vyjde to aj na celú diskusnú reláciu. Nitra sa dopredu príliš nestrhala a to málo, čo mala, to aj nepremenila. Tím ako celok išiel dopredu len v jednom prípade. Aj to ale Hroššo vybral zlú cestu. Ak chceli súpera prekvapiť, mali odkrytú celú polovicu ihriska. Domáce mužstvo nedávalo pozor, jediný, kto si bránil hráča bol Žofčák. Pohľady jeho spoluhráčov smerovali niekam na tribúnu.

FK Senica - MFK Ružomberok 0:3, 412 divákov

Fakulta psychológie Vysokej školy blaženej Alžbety už medzi svoje študijné programy zahrnie aj Senicu. Mužstvo, ktoré celú sezónu začalo s tým, že bude rado, ak jej na každý zápas príde aspoň 13 hráčov. Dva získané body z 13 zápasov znamenajú, že tí hráči sa nejak zozbierali, ale veľa vody nenamútili. Ružomberku sa na Záhorí zapáčilo. Najprv v Slovnaft Cupe prešiel cez Skalicu a v sobotu napriek slabému prvému polčasu zložil aj Senicu.

V prvom polčase boli prekvapivo lepší domáci, ktorí sa dobre hýbali a to pravdepodobne Hrnčár neočakával. Ale chudobnému aj foie gras vykypí, takže zbytočná bola domácim snaha a šance. Hostia prestriedali a Sapara na ich hru pôsobil ako diazepam. Tri góly za osem minút je veľa aj vo FIFE, to by zlomilo každého. Po zápase unikol herný plán Ružomberka, ktorý počítal s nulovým odporom súpera a možnostiach pohybu bez tlaku zo strany domácich.

1. FC Tatran Prešov - MŠK Žilina 0:1, 335 divákov

Žlto-zelený manuál pre mužstvá, ktoré zaspia štart, aby sa neskôr nakopli, by si mohli čítať v stajni Ferrari. V popradskej zime ich čakalo mužstvo, ktoré bohatým dáva a chudobným tiež. V atmosfére, kde by zo súcitu začali samé od seba rásť aj avokáda a figy, sa chcel Kovalec & spol. pokúsiť o zázrak. Lebo veď keď sa v Čechách do parlamentu môže dostať strana ľudí, ktorí si myslia, že sú piráti, tak je možné naozaj všetko.

Ak sa malo niečo podobné podariť, bolo treba využiť každú šancu. Hlavne tú, kedy Volešák vyrazil loptu do Wiezika a od sa neho ako od kúpelňového radiátora odrazila pod Lomnický Štít. Prešov chvíľku na to urobil chybu a Špalek ponúkol Mrázovi víťazný gól. V druhom polčase sa Prešov na vyrovnanie nezmohol a Žilina bola rada, že nemusí z kufríka vytiahnuť viac ofenzívnej kvality, ako sa na nedeľný večer patrí. Tatran teda znovu nevyhral zápas, ale ako vidíme na zábere, podarilo sa mu vyhrať aspoň úvodné kameň - papier - nožnice.