Pondelkové Tréneroviny - El jesenný Maestro

30.10.2017 / Richard Hanzlik
Marvin Egho skóroval aj v Trenčíne. (photo: SITA/Tomáš Somr                 )

Marvin Egho skóroval aj v Trenčíne. / (photo: SITA/Tomáš Somr )

Štrnáste kolo našim futbalistom prialo. Letný čas sa menil na zimný, takže si chlapci o hodinku dlhšie pospali vo svojich obľúbených kaviarňach. Ako to už v športe a excelovskej tabuľke býva, raz si hore, raz zase dole. Hrať ligu v počasí, do ktorého by ste dnes ani Pavla Ruska z cely predbežného zadržania nevyhnali, to nie je agávový sirup lízať. Ihriská sa pomaly začnú podobať na prasačie válovy, stupňov začne byť menej ako má Senica na konte bodov a diváci začnú vyhľadávať teplo nákupných centier pred komfortom vychladených plastových stoličiek na priamom daždi a vetre so silou úderu Tomiho Kida Kovácsa.

Väčšina zápasov kola bola mokrým snom tipérov. Víťazstvo Žiliny proti ViOnu sa síce rodilo ťažko, ale jednotka na tikete zostala s fajočkou. Michalovce porazili Podbrezovú, Nitra znovu spoznala pocit z výhry po zápase s Prešovom. Slovan mal Senicu poraziť aj so zaviazanými nohami, ale stalo sa niečo nečakané. Čítajte až do konca a nájdete to aj tak v polovici článku. Dunajská dlho viedla v Ružomberku, ale body sa nakoniec delili. Šláger kola si pripravila nedeľa a Trenčín privítal Trnavu tromi bodmi.

MŠK Žilina - ViOn Zlaté Moravce 2:0, 2121 divákov

Séria Žiliny začína naberať na sile a ďalším na magnetickej tabuli Aďa Guľu je ViOn. Kouč Jarábek už vie, čo kúpi svojim hráčom pod stromček. Každý dostane semienka umelej trávy, ktoré si povinne vysadí na balkóne, predzáhradke, alebo namiesto rohožky. A bude trénovať, až kým z nej každý jeden neurobí sypaný čaj pre svokru pod stromček.

Kto prežil prvý polčas, ten si môže hovoriť, že toho v živote preskákal naozaj dosť. Nula striel na bránku, jedna čudná penalta a keby nepíska Vlk, ukončí to celé už po polhodine. Po zmene strán a termotričiek už začali pribúdať šance hráčov MŠK, ale buď Kováč, bránková konštrukcia, alebo Otubanjova láska k vesmíru spôsobili, že ViOn stále živil šancu na bod. Tú uťal Mráz po dorážke.

ŠK Slovan Bratislava - FK Senica 2:2, 481 divákov

Nobelovu cenu za oligarchov detský čin roka si z rúk prezidenta Asociácie privatizérov Slovenskej republiky preberie Ivan mladší. Porota ocenila jeho empatiu v zápase proti Senici, ktorá po polhodine hry vyzerala nie na uterák, ale na veľkú plážovú plachtu špinavú od piesku a čokoládového muffinu. Je zaujímavé, že dva z troch bodov, ktoré jej v tabuľke svietia, získala so Slovanom.

Hrať na rýchle protiútoky je ťažké, ak vám súper nepožičia loptu. Teda, dá sa to, ale bez lopty vyzeráte ako partička nadšencov behania. Aj to len v prípade, že máte na každej ruke športtester a kompresné ponožky vytiahnuté až po hrudný kôš. Čo sa stalo cez polčas v kabínach oboch mužstiev, to je veľká záhada. Vyzerá to tak, akoby Laco Hudec vynadal slovanistom a Ivo Vukomanovič pochválil za výkon Senicu. Tá totiž za tri minúty fukla domácim dva rýchle góly vo chvíľach, kedy ich obrana pôsobila ako Švajčiarska armáda. Slovan sa do toho zo strachu pred telesnými trestami oprel, ale šťastena zostala urazená. Hlavne Mareš to skúšal všetkými spôsobmi, ale na to mali chlapci myslieť skôr.

MFK Ružomberok - DAC Dunajská Streda 1:1, 1412 divákov

Mužstvo s najslávnejšou SBS službou v krajine, ktorá cestou do Ružomberka prišla navštíviť svojich sparring partnerov z Trenčína vycestovalo na priateľské stretnutie do Ružomberka. Ten je známy svojou domácou dominanciou, ale po úvodnom šancovom moratóriu udrel Živkovič a s domácimi v tej chvíli nebolo všetko v poriadku. Ak by hostia využili aspoň jednu zo svojich šancí, mohli si celý druhý polčas pozrieť z tepla autobusu.

Jano Maslo kope priame kopy tak, akoby ani nebol stopér a človek hneď pochopí, prečo sa ľudia za touto komoditou idú dnes ubiť ráno v Kauflande. Tlak ruže rástol, DAC začal odkopávať lopty ako Horné Dubové a všetko vyriešil až Davis, ktorý sa v 83. minúte zahral na Jasona Stathama a Erika Daniela zneškodnil bez toho, aby sa musel porúčať prvý do spŕch. A Kružliak tie penalty vie.

FC Nitra - 1. FC Tatran Prešov 2:0, 1230 divákov

Nitra zostáva doma neporazená aj napriek tomu, že vonku pomaly začína zúriť chrípka. Ivanov tím už neohoruje bulvárnych novinárov, ktorí si už o zázraku spod Czobora nakrútili dokumentárne online videá a vytesali Ivanovi sochu z marcipánu, ale v boji o TOP 6 Nitra určite nebude chcieť pustiť páperie lacno.

Ak by som si na rodinnú oslavu mal objednať zabávačov a Senica by v ten víkend mala akurát na programe hodový zápas v Lakšárskej, moja voľba by padla na Prešov. Sú ako Celtic, len s tým rozdielom, že vyhrať je pre nich morálna zásada, ktorú len tak nechcú porušiť. V Nitre od začiatku dúfali, že raz niekto z nich utečie a dá gól. Slančík v bránke robil všetko pre to, aby táto nádej žila dlhšie ako posledné turné Elánu. V druhom polčase sa všetko zlomilo za dve minúty. Balaj z penalty a Ivančík po peknej spätnej prihrávke vyčarili Galádovi úsmej široký ako 75 jazdných pruhov na diaľnici D1.

MFK Zemplín Michalovce - FK Železiarne Podbrezová 2:1, 980 divákov

Súboje tabuľkových susedov sú vždy zaujímavé. Predstavte si, že sa vaši susedia v paneláku medzi sebou bijú na chodbe a kto prehrá, ten má službu v spoločných bytových priestoroch. Vo futbale je to rovnaké, len s tým rozdielom, že polovicu účinkujúcich nezbalia policajti a niektoré autá pred domov zrazu stratia vzduch v pneumatikách.

Podbrezová je vo veľkej pohode. Pod ňou je stále ligové Safri Duo, takže si železiari môžu dovoliť hrať ligové zápasy od piatej minúty v oslabofke. Žofčák s bilanciou 1+1 vybavil pre chlapcov vedenie 2:0. Len potom sa veci zmenili. Michalovce dlho nevyhrali a viete ako to chodí, keď niečo dlho nerobíte. Neveríte si a keď Igor vo vlastnej šestnástke zakopne o krtinec, prihrá súperovi a ten to pošle do sita, presilofka sa zmení na oslabofku. Podbrezová hrýzla aj v podčíslení, ale prvá výhra pre Michalovce od roku 863, kedy cez ich územie prešiel Cyril s Metodom, bola doma.

AS Trenčín - FC Spartak Trnava 1:2, 3042 divákov

Dohrávka chvíľku vyzerala tak, že sa ani nedohrá. Vonku totiž fúkalo, až to vyzeralo že v Čistom dni robia inventúru a z umelej trávy vyfúkalo umelé granule až za Komárno. Ľudia si chvíľku mysleli, že vidia svoj prvý sneh v živote. Zápas to mal byť veľkolepý. Trenčín ťahal sériu 5, Trnava 7 ligových zápasov a ten ôsmy v rade znamená, že Nestor to skôr, či neskôr dotiahne s mužstvom k titulu jesenných el maestrov. Spartak si trofej z gaštanov, lístia a šípok pridá do vitríny plnej týchto cenností.

Možno ak by sa Kleščík nenechal prefackať vetrom a nedal dole Egha, vyzeral by druhý polčas inak. Ale červená je na matrike zapísaná a v druhom polčase prišli dva cesnakové langoše za Šemrinca. Potom si Van Haaren trochu pomohol vetrom a dal svojim kamarátom šancu. Lenže vietor je dobrý sluha, ale zlý pán a Janga s Mancem Trnave tri body dopriali. Vyhrať po sebe osem zápasov, to poteší aj v hľadaní mín na starom windowse, urobiť to v lige je na klobúčik dole.