Prípad Réway je najzaujímavejšia hokejová zápletka sezóny

09.11.2017 / Denis Bohumil Schvarcz
Martin Réway v útrobách Zimného štadióna Ondreja Nepelu.  (photo: SITA/Diana Černáková)

Martin Réway v útrobách Zimného štadióna Ondreja Nepelu. / (photo: SITA/Diana Černáková)

Do Slovana by som určite nešiel. Po tom, čo som čítal a počul od chalanov, ako im meškajú výplaty, to je hanba! Mali by s tým niečo robiť, alebo radšej vôbec nehrať v KHL,“ povedal Martin Réway pre médiá nedávno.

Dnes trénuje na Zimnom štadióne najlepšieho krasokorčuliara a pripravuje sa na prvý zápas v drese Slovana. Jeho príchod do Bratislavy je najzaujímavejšou hokejovou zápletkou sezóny. 

Prípad Réway

Očaril nás na majstrovstvách sveta dvadsaťročných, kde viedol tím k bronzovej medaile. Na šampionáte hral už aj za dospelých, no keď sa mal nadýchnuť k ďalšiemu kariérnemu rozmachu, vydesil zdravotnými problémami. Celú minulú sezónu premaródil a otázky o tom, či si vôbec ešte niekedy zaviaže korčule pred súťažným zápasom boli až príliš reálnymi. 

Slovensko naozaj netrpí pretlakom kreatívnych hokejistov. Hráčov vidiacich ľad v dimenziách ktoré z nich robia miláčikov národa už niet ako kedysi. Každý talentovaný útočník so slovenským rodokmeňom je vzácny, Réwayovi nadelili talentu za troch. Všetci sme to videli, zvyšok mal byť len otázkou času. 

Dlho ale nehral a NHL po lete v Montreale vzdal. Nie je samozrejmé a ani jednoduché po takom dlhom čase vrátiť sa na najvyššiu svetovú úroveň. Réway to nedal, je späť a dohodol sa napriek silným slovám spred pol roka na kontrakte so Slovanom.  

Lístky na TakUrčitee Live! s Ľubomírom Višňovským len za 10€!

Majme rozum

Fanúšikovia okamžite zbystrili. Slovanu sa dobrý hráč zíde rovnako, ako trénerovi Ramsaymu. Možno ešte viac, klub prahne po pozitívnom impulze v sezóne, ktorá sa prinajlepšom dá označiť za prechodnú. Nový manažment (čiastočne), nový tréner (hlavný), playoff v nedohľadne a príliš veľa prázdnych sedadiel. Nič moc. 

Na tribúny môže mladý reprezentant ľudí vrátiť. Čo od neho ale čakať? Zázraky na počkanie? Majme rozum.

Každý, kto o veci hovorí a píše varuje pred optimizmom. Aj neprehnaným. Talent je jedna vec, hlava a telo druhá. Keď prehltol mladý útočník vlastné slová, je to nádejný príznak. Pokora ešte nikoho nezabila. Má ale kondíciu? Prvé správy hovoria, že nie. Zvládne tlak, ktorý je na Slovákov v Bratislave väčší, ako povedzme v Prahe, kde hrával? Uvidíme. Preukáže dostatočnú odolnosť a výdrž, bez ktorej si jedného dňa hokej znova nezačne užívať? Bodaj by. 

Jeho príbeh je fascinujúci aj pre nefanúšikov belasých. 

Prajme mu

Môžete si o Réwayovi myslieť čokoľvek. Nie je práve uhladený komunikátor, ani sympaťák s ktorým by ste chceli poslať na rande dcéru. Aj historky o búrlivom živote, ktoré občas vybublali na povrch internetov a bufetov na štadióne, zdvíhali fanúšikom obočie. Je stále mladý človek a veľmi talentovaný hokejista. Ja hovorím - prajme mu.

Pre slovenský hokej by bol zdravý Réway hrajúci vo forme kedykoľvek posilou. Zároveň ale nečakajme zázraky, na olympiáde ani majstrovstvách sveta v Dánsku to byť nemusí. Nádejným pre budúcnosť bude, ak sezónu v drese Slovana vôbec na ľade aj dokončí.

Má možno poslednú šancu na skutočne veľký hokej. 

Lístky na TakUrčitee Live! s Ľubomírom Višňovským len za 10€!

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár