Pondelkové Tréneroviny - Veci sa upratali

11.12.2017 / Richard Hanzlik
Šláger sa hral na umelke v Trenčíne. (photo: SITA/Tomáš Somr        )

Šláger sa hral na umelke v Trenčíne. / (photo: SITA/Tomáš Somr )

Vonku už je také zima, že by vám na ranné roztopenie námrazy nestačil ani Viktor Horjan s Paľom Bruchalom a to znamená, že si naša liga musí nachvíľu oddýchnuť. Najbližšie si ligisti zmerajú sily až 17. februára. Tri mesiace, počas ktorých aj zabudneme na obranné kiksy Trenčína, synergiu Žiliny, Hološka v pozícii krídelníka, meškajúce výplaty, trénerské rošády a vieru v titul každý druhý týždeň.

Pohľad na tabuľku dnes hovorí, že v TOP 6 máme mužstvá, od ktorých sa to čakalo. Vody ako prerastený kapor dlho mútila Nitra, v majonéze sa trápila treska zo Žiliny a dlho to vyzeralo tak, že ten Trenčín sa nenakopne. Ale veci sa upratali, Slovan tradične vymenil trénera a Trnava sa drží hesla Čím chceš byť, takého trénera si nájdi. Deväťbodovému náskoku neverí ani SFZ, cez prestávku sa bude telefonovať videorozhodcovi. V spodnej časti tabuľky bolo už dlho nad slnko jasné, že Prešov, Senica a Podbrezová sa o účasť v záchranárskych prácach báť nemusia, Michalovce, ViOn a Nitra živia aspoň teoretické šance na lepšie postavenie, reálnu šancu má však už len Ivan Gauád tretí z Krupiny.

Druhé adventné kolo prinieslo šláger v Trenčíne, kde Žilina rozbalila darčeky ešte skôr, ako zjedla večeru. V Dunajskej Strede konečne videli gól, len škoda pre nich, že obrana už myslela na zemiakový šalát. Trnava doma proti Prešovu využila fakt, že konkurenti zaváhali. Podbrezová si urobila trochu menej smutné Vianoce, doma konečne vyhrala. Remíza Senice s Michalovcami nič nepokazila. Úplne posledný zápas sa hral v Ružomberku, kde sa niečo pekné muselo skončiť.

AS Trenčín - MŠK Žilina 5:2, 1914 divákov

Vždy, keď sa Trenčín stretne so Žilinou, máme sa na čo tešiť. Už od čias, kedy si obidve mužstvá začali meniť trénerov a diktovať na Slovensku štýl, ktorým sa bude kopať do lopty. Adrián Guardiguľa, Martin Čojeveľa a teraz ich nástupcovia Marčok s Cifraničom. Zároveň aj obrany, ktoré občas zabúdajú na to, že ten medzi tromi tyčkami by prijal ich podporu a nie je všetko zlato, čo sa kope dopredu. Ale ako hovorí Viliam Fischer, kto do štyridsiatky nezažil infarkt, nevie, čo je život.

Hráči AS akoby vedeli, že už len 90 minúť futbalu a môžu sa rozpŕchnuť do Avionu na nákupy a odtiaľ na letisko. Ako inak si vysvetliť, že už za 18 minút bolo 3:0. Ak by sa hral hokej, Volešák sa ide radšej sprchovať. Trenčín si to užíval, herná pohoda Žiliny bola až na pár chvíľ nezvestná ako Karol Mello v Belize. MŠK občas pripomína manželku milionára, ktorej po obede prepne a vyrazí si na nákupy.

FC Spartak Trnava - 1. FC Tatran Prešov 1:0, 2321 divákov

El Maestro odolal ponuke odcestovať na juh Rakúska a povedal si, že okrem Vianočných trhov chce v Trnave zažiť aj valentínsky výpredaj kuracích pŕs a cukroviniek v Tescu. V jeho exceli už dnes svieti 14 vyhratých zápasov, čo je presne o 14 viac ako pred štartom jesennej časti sezóny. Prešov sa dlho cítil nedotknuteľný, pretože Senica si hrala svoju vlastnú ligu, ale v posledných týždňoch už aj Kovalec pochopil, že tá liga sa sama nezachráni a majiteľ klubu sa vyhráža, že ak mužstvo spadne do druhej ligy, stane sa masérom mužstva Jano Tribula.

Nič nepoteší tak, ako gól v druhej minúte zápasu. Okrem výplaty, vianočnej odmeny, kupónov do mekáču, predĺženého víkendu, víťazného štátneho tendra a zistenia, že ten koncert Elánu bol fakt posledný. Čantarušvili otvoril skóre skôr ako by Braňo Mojsej stihol vypiť prvú fľašu jeho domácej Fanty a následné ostreľovanie už teplo do sŕdc mrznúcich fanúšikov neprinieslo. Ani Yilmaz, ani Streňo na opačnej strane si svoje meno v zápasovom zápise nenašli.

DAC Dunajská Streda - ViOn Zlaté Moravce 3:3, 4385 divákov

Trojzápasová séria bez gólu Dunajskej síce skončila, ale je z nej štvorzápasová remízová šnúra, ktorá robí z Rossiho idálneho kandidáta na návrat do krajiny pizze, cestovín a hovoriacich rúk. Ak bude mať šťastie, ujde sa mu v Airbuse miesto vedľa Stramaccioniho. Na palube si objednajú mozarellu, prosecco a k tomu vyprážaný Juventus. ViOn je vonku veľakráť neškodný ako nekvalitný postrek proti škorcom vo vinohrade a bol tak ideálnym kandidátom na to, aby sa koniec jesene na Žitnom ostrove nezapísal do čiernej kroniky kraja. Hneď za údaj o slabej sezóne kukurice a melónov.

Od soboty už neplatí staré slovenské porekadlo o tom, že je tu zima ako v ruskom filme pre dospelých. Ten, kto ho zaviedol asi ešte nebol v decembri na futbale v Dunajskej Strede. Od úvodu sa hral futbal na jednu bránku, ViOn rýchlo otvoril skóre, ale do nesprávnej bránky. Inak mali hostia zákaz vjazdu do šestnástky. Keď bolo 2:0 do polčasu, v bufete zlacneli aj hranolky a medzitým Jarábek využil celú zásobu slov, ktoré diváci v tomto meste po slovensky vedia povedať bez predpony nem. A to pomohlo. Cléber si na krídle robil čo chcel a DACu nestačilo ani vedenie 3:1. To je tak, keď sa chlapci v obrane rozhodnú, že Vianoce už prišli, Vianoce už prišli.

Železiarne Podbrezová - FC Nitra 1:0, 637 divákov

Niektoré štadióny pri prenosoch Fortuna ligy pripomínajú letné prenosy Živej panorámy z lyžiarskych stredísk. Všade niečo, ale ak hľadáte na obraze ľudí, musíte počkať na zablúdených českých turistov. Zápas v Podbrezovej mal tú výhodu, že zrazu spoza snehových bunkrov vyšli traja muži v čiernom a 22 futbalistov, z ktorých každý dúfal, že si tesne pred termínom na vystavenie decembrovej faktúry prilepší. Podbrezová bola namaškrtená domácou remízou proti Slovanu, Nitra nahnevaná po domácej prehre v Trenčíne so Spartakom. Domáci si navyše v kabíne ukázali, že sú chlapi. Povedal Kuciak po zápase. Kto je najväčší chlap, to sa dozviete v prvých jarných Trénerovinách.

Ak hľadáš krásu, v poslednom jesennom kole na ihrisku Podbrezovej a MATFYZ párty sa nespoliehaj. Kto má rád bojové umenia, tomu sa zápas zapíše zlatým písmom do rodinnej kroniky. Keď Krivák otvoril skóre, začali sa na Martinuse predzásobovať čistými DVDčkami, aby stihli vianočný ošiaľ, ktorý táto rozprávka vyvolá. Nitra potom sústredene bránila pekný výsledok a domáci ešte viac. Ak by sa dalo, obidve mužstvá postavia pred svoje pokutové územie obrnené vozidlá.

FK Senica - MFK Zemplín Michalovce 1:1, 457 divákov

Ešte tak jedno, maximálne dve kolá a Senica by sa snáď aj odlepila z dna tabuľky. V úvode sezóny to vyzeralo tak, že zvyšné mužstvá môžu vypustiť zimnú prípravu, tréningy a rozpredať lavičku náhradníkov a aj tak by sa zachránili. Ale potom prišlo niečo, čo ľudstvo nepochopí a na Záhorí začali pribúdať body. Michalovce prišli bezstarostne zo stredu tabuľky, body berú ako sa im chce a k záveru sezóny si vymysleli štyri zápasy bez prehry.

Ak sa vyberiete do tohto počasia v oblečení futbalistu a nemôžete si do jonťáku naliať trochu rumu, treba behať. Aj v tomto zápase sa teda hráči snažili zahriať a hralo sa hore-dole. Senica sa najprv nechala vyplašiť a potom udrela. Medvedev to trafil naozaj ukážkovo, len na jeho škodu nie trojbodovo. O tom rozhodol v druhom polčase Danko a aj keď sa Senica veľmi snažila, musí jej stačiť bod. Lebo dobrá remíza je ako ostrý vtip od Petra Marcina. Neurazí.

MFK Ružomberok - ŠK Slovan Bratislava 0:1, 1366 divákov

Najsamposlednejší zápas nás čakal v Ružomberku, kam pricestoval Martin Ševela so svojim orchestrom. Tešil sa hlavne klubový autobusár, neexistuje totiž nič lepšie, ako sa v nedeľu po piatej hodine vracať z mesta papiera smerom na Bratislavu. Išlo naozaj o veľa. Kto vyhrá, bude na treťom mieste a vysnívanú TOP 6 si priblíži priam na jemný futbalový dotyk Stana Vargu. Ružomberok navyše bojoval o to, aby si v adventom kalendári otvoril už jedenáste políčko, v ktorom ho okrem čokolády čakali aj šupky z mandariniek a arašidy z Mikuláša.

Ale ak v prvom polčase dominujete a nedáte ani jeden gól, po zápase si otvoríte maximálne roletu do sprchy a dvere na chladničke. Slovan zatiaľ bránil a keď v druhom polčase Mareš povykrúcal obranu a našiel Oršulu, ten na druhý pokus už nemal problém zasunúť. Ševela sa raduje, Hrnčár smúti a čo si o tom myslí Hološko, to už sa nikdy nedozvieme.

Jeseň máme za sebou, na jar sa odohrajú tri kolá základnej časti a potom nastupuje play-off. O týždeň sa ale ešte prihlásime so špeciálnym vyhodnotením jesennej časti aj so štatistikou, ktorá pohladí vaše tabuľky.