S Fínmi ani Dánmi výsledky nehovorili celú pravdu

01.01.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
Slovenský brankár v akcii. (photo: SITA/AP Photo/Mark Blinch)

Slovenský brankár v akcii. / (photo: SITA/AP Photo/Mark Blinch)

Tento článok je určený pre tých, ktorí mali cez víkend a na Silvestra lepší program, ako po polnoci držať prsty Slovákom v Buffale. Juniorskí reprezentanti splnili cieľ a postúpili zo skupiny A do playoff na majstrovstvách sveta U20. Výsledky proti Fínom ani Dánom ale nehovorili celú pravdu.

Proti Fínom lepšie, proti Dánom ťažšie

Zápas proti favoritom z Fínska bol vyrovnanejší, ako hovorí krutý výsledok 2:5. Fínom síce vlaňajší šampionát nevyšiel, no teraz majú znova káder nabitý buď už draftovanými borcami, alebo prospektami, ktorých si kluby NHL celkom určite vyberú. My Slováci na početnejšie zastúpenie už dlhšie čakáme. Po emotívnej výhre nad domácimi obhajcami z USA dokázali naši držať krok hlboko do tretej tretiny. Keď strelecký ťahúň Buček znížil na 2:3 v jej polovici neboli nádeje na vyrovnanie márne.

Potom ale prišlo nešťastné buly. Slovenským mladíkom sa na nich nedarilo, ani brankár Durný už nepočítal s tým, žeby pred ním Adam Ružička nejaké vhadzovanie vyhral. Keď prudký puk z bekhendu Ružičkovej hokejky zamieril na bránku, gólman zareagoval neskoro a dostali sme gól. Z otrasu sedem minút pred koncom sa mladíci už neotriasli. Zápas ale odohrali slušne napriek zdanlivo jasnému trojgólovému rozdielu.

Rozhodujúci Silvestrovský zápas proti Dánom bol presne opačný. V prvej tretine Dáni skórovali po kontroverznom neodpískaní jasného ofsajdu a trošku rozklepaní naši len vyrovnali. Prvú tretinu prehrali v Amerike len proti Kanade, držiac trend z Lintnerligy, kde ich tiež prehrali za celú sezónu len pár. Dáni ale kládli nepríjemný odpor.

Martin Feherváry síce strelil čo sa nakoniec ukázalo ako víťazný gól na začiatku druhej tretiny, až do jej konca ani pri našom vedení o dva góly nebolo všetkým všetko jasné. V jednej chvíli musel brankár Durný chytať štyri strely zblízka za sebou. Definitívne začali prví optimisti od obrazoviek odchádzať až po štvrtom a najmä piatom góle Slovenska v poslednej tretine. Kľúčový duel ale chlapci zvládli a môžu tak zvyšok turnaja dohrať v pokoji.

Štvrťfinále bude najťažšie

Možno to bude už len jeden zápas. Do štvrťfinále totiž postúpili zo štvrtého miesta a idú proti Švédom. Tí relatívne s prehľadom potvrdili povesť topfavoritov skupiny B a vyhrali ju.

Z pozície outsidera už Slováci pod vedením Ernesta Bokroša jeden zápas v Buffale vyhrali. Brankár Durný má výbornú formu a aj proti Dánom boli jeho zákroky v druhej tretine pre úspech tímu kľúčové.

Či sa podarí druhý zázrak na ľade uvidíme znova hlboko v noci. Štvrťfinále Slovensko - Švédsko sa začína v noci z utorka na stredu o druhej v noci.

Ostatné dvojice playoff: Česko - Fínsko, USA - Rusko, Kanada - Švajčiarsko