Legendárny Jágr končí v Calgary. Kudy dál, Jaromíre?

09.01.2018 / Tomáš Tomeček
Jaromír v drese Plameňov. (photo: SITA/AP Photo/Jeff McIntosh)

Jaromír v drese Plameňov. / (photo: SITA/AP Photo/Jeff McIntosh)

Jaromír Jágr je jedným z najlepších hráčov histórie NHL a vlastne hokeja na celej planéte. V NHL odohral 45-ročný veterán 1 941 zápasov (vrátane playoff, to je teraz dôležité zdôrazniť), pripísal si v nich 2 122 bodov. Získal dva Stanley Cupy, dve zlaté medaily z MS, jedno zlato a bronz na olympiáde. Z MS a MSJ má tiež bronz. Je majiteľom materského klubu z Kladna a najslávnejšej hokejovej hrivy.  

Neúspešne za rekordom

Napriek všetkým týmto úspechom nemôže túto sezónu Jaromír zatiaľ hodnotiť ako úspešnú. Správy z Česka a zo zámoria hovoria, že z Calgary Flames rokuje o ukončení spolupráce. Experiment na západe Kanady viacerých prekvapil, niektorí pri podpise kontraktu s Plameňmi hovorili, že si tam slávny Čech ide iba pre rekord. Gordie Howe totiž odohral najviac zápasov v histórii NHL v základnej časti, 1 767. Jágr ich má po dvadsiatich dvoch v červenom drese na tričku 1 733. Do konca sezóny by to mohol stihnúť. 

Natíska sa preto otázka, kde dohrá ročník 2017/18, keď sa vystrábi zo zranenia triesla (údajne). Jaromír je značka, záruka plných štadiónov. Aké sú ďalšie možnosti českej legendy po podľa všetkého neodvratnom skončení aktuálnej zmluvy?

ČESKO 40%

Číslo 68 sa môže vrátiť domov do Čiech. Keby bolo Kladno v najvyššej súťaži, misky váh pre rodnú vlasť by sa k nej mohli výrazne nakloniť. V lockoutovej sezóne 2012/13 nazbieral Jarda v materskom klube v 33 zápasoch 57 bodov, samozrejme veľkú zásluhu treba prideliť hviezdnym spoluhráčom Plekancovi a Tlustému, s ktorými nastupoval v elitnej formácii a na väčšinu presilových hier. Dnes najvyšší rozpočet a hernú kvalitu ponúka Třinec alebo Plzeňskí „indiáni.“ Ale šiel by Jágr v Česku inam, ako domov? Pomôže rodnému Kladnu prebojovať sa do najvyššej súťaže? 

NLA 40%

Švajčiarska liga by mohla byť tiež zaujímavá destinácia pre hokejovú legendu. Taký SC Bern sa môže pochváliť výnimočnými návštevami (nad 16 000 divákov) kvalitným kádrom (Raymond a Ebett hrali v minulosti NHL) a v neposlednom rade má klub impozantné skóre 132:77 a 18 bodový náskok pred druhým Luganom. Švajčiarsko má ale viacero klubov kde, by mohol pôsobiť. Davos, Zurich a Biel sú známe pojmy na hokejovej mape sveta, hráčom navyše švajčiarske franky určite celkom dobre voňajú. Učaruje mu nakoniec krajina Helvétov?

Iná EuroLiga 10%

Európsky kontinent má viacero kvalitných súťaží. Liiga, aj Elitserien pripravujú viacero európskych draftovaných hráčov pre NHL, celkovo si ale nemyslíme, že by zavítal do Škandinávie. Rýchlosť a tvrdosť nebudú atribúty, ktoré by mu v pokročilom veku sedeli. To isté platí aj o nemeckej DEL.

NHL 10%

Netreba vylúčiť ani možnosť, že sa Jágrovi podarí ukecať ešte jeden klub v najlepšej lige. Na Floride patril k oporám klubu, hoci mu Calgary nevyšlo, stále je v Kanade a Amerike klubov dosť. Stačí navyše jeden jediný. Taký, ktorý bude chcieť mať v klubovej vitríne hráča, čo v jeho drese pokorí rekord Howa. Potom bude môcť najlepší český hráč všetkých čias zasalutovať NHL na definitívnu rozlúčku.

Budeme mu držať palce, nech sa hokejový čarodejník rozhodne akokoľvek. S ním na ľade je hokej ešte stále väčšia zábava.

Tomáš Tomeček

Tomáš Tomeček

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár