Vek je len číslo: Aj Michael Schumacher má už skoro päťdesiat

10.01.2018 / Miloš Kubalík
Michael Schumacher. (photo: SITA/AP Photo/DARKO VOJINOVIC)

Michael Schumacher. / (photo: SITA/AP Photo/DARKO VOJINOVIC)

Je najväčším z najväčších. Taký čo strháva davy, púta pozornosť bohatých sponzorov a jeho výkony sledujú aj ľudia, ktorí by inak o jeho šport ani nezavadili. Muži, ženy, deti, všetci. Michael Schumacher mal minulý týždeň 49. narodeniny. Nie tak dávno sme ho naposledy videli v kokpite, veľmi dávno sme ho naposledy videli. V jeho prípade čas plynie žiaľ tak trochu naopak.

Miško a jeho hračky

Malý Miško vykukol na svet v nemeckom meste Hürth 03. januára 1969, na západ od zlého Berlínskeho múru. Už ako dieťa mal rád autá a preteky. Rodičia ho podporovali, veď ktorý tatko nekúpi svojmu synovi poriadnu chlapskú hračku? Jeho zbierka „angličákov“ určite vzbudzovala závisť u všetkých spolužiakov. Angličáky boli malé autíčka ktorými sa dalo trieskať o zem a nič sa im nestalo. Žiadne lego sraskladačky. Od malého Miška sa formoval základ pre šport, v ktorom mal v dospelosti prepisovať históriu.

Milovaný aj nenávidený

Vybrať si povolanie pretekára s 1 400 koňmi pod kapotou nie je pre každého. Kým v hokeji sa chlapi zrážajú vo veľkých rýchlostiach na ľade, v pretekoch F1 idú vedľa seba aj rýchlosťou 300 km/h. Pretekár musí byť trochu exot a šialenec, každý svojim spôsobom. Michael Schumacher takým bol. Typ športovca ktorého buď zbožňujete, alebo neznášate. Nič medzi tým neexistuje.

Michaelova povesť hovorila o rýchlom jazdcovi na vode, nekompromisnom v súbojoch, vášnivom, drzom no zároveň veselom chlapíkovi. Tančeky a gestá na pódiu počas talianskej hymny pre krajinu víťaznej stajne boli pre fanúšikov zábavné, pre neprajníkov poburujúce. Sám som slepo nenávidel každého súpera o titul a obhajoval všetko, čo Schumi robil a predstavoval. Aj to dobré, aj to zlé. Nebol žiadne neviniatko. Všetci súperi, kolegovia, neprajníci aj vlastní fanúšikovia sme to vedeli.

Kontroverzné zlyhania, výhry, ocenenia

V sezóne 1994 bojoval Schumacher o titul s Damonom Hillom a len ich vzájomná kolízia v posledných pretekoch v Adelaide rozhodla o tesnom titule pre Nemca. O jeden bodík. Damon to nestrávil zrejme dodnes. V tej istej sezóne bol Schumi diskvalifikovaný za nepovolené komponenty v monoposte. V sezóne 1997 bojoval o titul s Jacquesom Villeneuvom a práve pri útočnom manévri Kanaďana to Michael nezvládol a narazil do neho pravou stranou monopostu. Za incident bol neskôr vyradený z celej sezóny. Nasledovali slávne súboje s Mikom Hakkinenom, tomu som nevedel prísť na meno, Hádky v škole o to, kto je lepší, nemali konca.

Prvé tituly majstra sveta v F1 získal Schumacher v drese Benettonu ešte v rokoch 1994 a 1995. Ako najmladší pretekár histórie to dokázal hneď dvakrát po sebe. Ďalších päť pridal za sebou v rokoch 2000 až 2004 vo farbách Ferrari a kariéru ukončil v 2012 so siedmimi titulmi majstra sveta na poličke. Okrem rekordu v počte titulov nazbieral Michael 91 víťazstiev, suverénne najviac v histórii. Z aktívnych jazdcov má najviac Lewis Hamilton - len 62.

Po tom, čo v slávnom Ferrari v roku 2006 skončil, to pre mňa stratilo šmrnc a grády. Keď sa Schumi na tri sezóny objavil v Mercedese, už to nebolo ono. V mojich spomienkach bude navždy spojený so scuderiou a jej skákajúcim koňom v erbe.

Legenda svetového športu

Množstvo ocenení naznačuje, akým prínosom bol a je pre (nielen) športový svet. Dvojnásobný najlepší športovec roka, športovec Nemecka, športovec storočia v Nemecku, šampión športu UNESCO, čestný občan Maranella a mesta Modena, Rád čestnej légie, Rád za zásluhy v Taliansku, je toho veľa a dosť a viac. Rovnako nezaostával ani v charite.

Žiaľ, nešťastie si ho našlo na horách. To, čomu sa vyhol na štyroch kolesách si ho počkalo na dvoch lyžiach. Informácie o jeho súčasnom zdravotnom stave sú veľmi skromné, rodina nechce aby svet vedel ako na tom v skutočnosti je. Písať niečo rozsiahle, či múdre sa ani nedá, bolo by to zbytočné. Michael Schumacher zmizol z verejného života a my mu môžeme len takto na diaľku a symbolicky popriať všetko najlepšie. A silno dúfať, že jeho zdravotný stav sa bude len a len zlepšovať.

Všetko naj, Schumi!

Miloš Kubalík

Miloš Kubalík

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár